Son Konu

Whatsapp gizlilik sözleşmesi nedir? Whatsapp geri adım attı mı?

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
whatsapp_geri_adim_mi_atti_whatsapp_gizlilik_sozlesmesi_nedir_1610315262_7387.jpg

Sosyal medyada yayılan iddiaya göre Whatsapp'ın kullanıcılarından istediği gizlilik sözleşmesinde geri adım attı. Ancak ilerleyen saatlerde iddiaların yalan olduğu Whatsapp yönetimi cephesinden böyle bir geri adım atılmadığı ortaya çıktı. Peki Whatsapp gizlilik sözleşmesi nedir? Whatsapp geri adım attı mı?

8 Şubat 2021 Whatsapp'ın reklam şirketleri için kullanıcılarına zorunlu kıldığı sözleşmeden vazgeçmediği duyuruldu. Son dakika yapılan açıklamada;

"WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz.

Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz" ibareleri yer aldı. 

y4DzB_1610315143_9346.jpg

WHATSAPP GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Sözleşmede herhangi bir veri paylaşımı olmayacak ancak reklam ve şirketler aracılığıyla verilere sahip olacak. Dünyanın neresinde olunursa olunsun yine aile, arkadaşlarla iletişim sağlanacak. WhatsApp yöneticisi Will Cathcart'ın açıklamalarına göre; güncelleme veri paylaşımı etkilemeyecek. Özel kurulan iletişim bağı devam edecek. Ancak reklam amaçlı telefonunuza ulaşılabilecek. 

Bu durum aslında 2016'dan bu yana var olan bir süreçtir. Uygulama, kullanıcılarının verilerini topluyor ve bu verileri, hedefli reklamcılık sistemi için değerlendiriyordu. Ancak bu durum 2021 itibarı ile kullanıcı onayına sunulmaya başlandı. Buna neden olan temel sebep ise; ABD başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin onaylamış oldukları yeni yasalar dolayısıyla artık kullanıcı verilerini onların açık şekilde onaylarını almadan işleme alınmasına izin vermeyen hukuki önlemlere geçmiş olmalarıdır. 

Üst Alt