Son Konu

1 Haftada 5 kilo nasıl verilir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İlkbaharın gelmesi ve havaların her geçen gün azıcık daha ısınmasıyla birlikte kışlık kıyafetlerin yerini yazlıklar almaya başladı Bütün da bugünlerde herkesi öbür bir telaş sarmış durumda: Kimisi pozitif kilolardan kurtulma derdinde, kimisi ise bu durumu fırsat mahsus o şahısların cüzdanlarına göz dikmekte ve bilimsel olmayan yöntemlerle toplumun sağlığı ile oynamakta id Gad300250İsminde ironi taşıyan yeni Perhiz kitabımın ve okumakta olduğunuz makalemin başlığını bilhassa bu şekilde seçtim: 1 Haftada 5 Kg “Nasıl Verilir? Çok kolay: VERİLEMEZ! Aslında kitabın ya da makalenin başlığında ben size soruyorum: 1 Haftada 5 kg yük kaybetmek nasıl mümkün olabilir? Siz bu kiloları ne dek sürede aldınız? Nasıl olur da 1 hafta gibi kısa sürede 5 kg verebileceğinize inanırsınız? Neden her duyduğunuza inanıyorsunuz? Amacım, bu eser ile size içten yolu göstermekÖte yanlamasına her gün kitle irtibat araçlarında onlarca mucize diyet ile karşılaşılmakta “İsveç Diyeti, Hollywood Diyeti, Ayırma Diyeti, Renk Diyeti, Manken Diyeti, Lahana Çorbası Diyeti, Renk Diyeti, Burçlara Tarafından Perhiz, Kan Grubu Diyeti, Amerikan Yürek Vakfı Diyeti, Atkins Diyeti, Son Baht Diyeti ve daha yüzlerce değişik isimli ya da isimsiz diyet Peki, bu dek fazla diyet listesi ortalarda dolaşırken neden hala insanların kilo problemi var? Çünkü bu alıcı diyetlerin çoğu başlangıçta süratli kilo kaybı sağlasa da, kısa bir süre sonra bu kilolar fazlasıyla geri alınmaktadır Bu alıcı diyetler sağlığa hasar vermenin ve metabolizmanın bozulmasını sağlayarak ömrü kısaltmanın yanı sıra, kişinin ben bu işi başaramıyorum diyerek umutsuzluğa kapılmasına niçin olmaktadır Zaten yaşam tarzı haline getirilemeyen hiçbir yönteme başlamamak gerekir Reel önem kaybı vücuttaki yağ kitlesinin azalması ile mümkündür Kas ve su kitlesindeki kayıplar ayrıca sıhhat açısından risklidir, ayrıca de daimi ağırlık kaybına niçin olmamaktadır Tartma kaybının çabuk olması başta su, ardından adale kitlesindeki azalma ile ilişkilidirGenel ilkeleri benzer olmakla birlikte perhiz mutlaka kişiye özel olarak hazırlanmalıdır Çünkü herkesin metabolizması birbirinden farklılık gösterir, tıpatıp parmak izi gibi Multifaktöriyel bir hastalık olan şişmanlığın tedavisinde multidisipliner bir yaklaşma gerekir Dahiliye uzmanı ya da endokrinolog, beslenme uzmanı, fizyoterapist ve psikolog ile takım halinde çare edilmesi durumunda daha dinç sonuçlar alınabilir Günümüzde birçok kronik hastalığın temel nedenini yaratıcı şişmanlığın tedavisinde beslenme uzmanı en yetkili ve etkin meslek mensubudur Afiyet ekibinin esas direği olan hekim hastanın gerekli muayenesini yapar, tahlillerini yaptırır ve beslenme uzmanı, kişinin özelliklerine yerinde gıda modelleriyle olağan ağırlığa iniş sürecini başlatırZayıflama programlarının, kişinin (yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, ceset ağırlığı, somut aktivite düzeyi, beslenme alışkanlıkları vb) özelliklerine göre enerji ve besin öğesi içermesi; tatmin edici ve dengeli gıda alışkanlığı kazandırabilmesi ve yavaş (0,5 1 kg hafta) ağırlık kaybı ile bireyin yeni besin programını yaşam tarzı haline getirmesini sağlayabilmesi gerekir Unutulmamalıdır ki; ayda 6 kg üstünde tartı kaybı metabolik olarak diğer afiyet problemlerine zemin hazırlamaktadır sabretmek şart Kişi, seneler içerisinde aldığı kiloları birkaç haftada vermeye çalışmamalı Bu uğurda aç karına greyfurt ya da limon suyu içmenin, kabak çekirdeği yemenin, suyosunu tabletlerinden, kekik sularından ve form çaylarından medet ummanın hiçbir bilimsel dayanağı olmadığı gibi; faydadan fazla zarar verdiği aşikardır  Siklet kaybının geçmişine bakıldığında; midede hacim yaratıcı posa tabletlerinin sindirim sisteminde tıkanmalara, kafein ve amfetaminlerin bağımlılığa, fazla düşük enerji içeren diyetlerin ve sindirim sistemine yapılan cerrahi müdahalelerin besin öğesi yetersizliklerine, protein diyetlerinin böbrek ve kalp problemlerine, kalp yetmezliği sonucu ölümlere neden olduğu görülmektedir  Dünya Sağlık Durumu Örgütü aylık tartma kaybını 2 4 kg arasında olması gerektiğini vurgulamaktadır Kişi çok şişmansa ve ameliyata hazırlanacaksa, duyu yitimi riskini azaltmak için doktor ve beslenme uzmanı gözetiminde ayda 6 kg verdirilebilir Yahut kimse 20 senede aldığı kiloları 20 günde vermeye kalkışmamalı, sabırla tedavinin üstüne gitmelidir Zayıflamanın temelinde eğitim yer almaktadır Dahiliye uzmanı veya endokrinolog kontrolünde yapılacak klinik muayenenin arkasında elde edilen kan analiz sonuçları yorumlanarak, kişi beslenme uzmanı eşliğinde tıbbi gıda tedavisine alınmalıdır Çalışma ve tavır değişikliği tedavisinin yerleştirilmesi ile hedefe ulaşılmalı ve birey koruma programına alınmalıdır 3 Ay süresinde diyet, egzersiz ve tavır değişikliği tedavisi uygulanmadan kimseye ilaç tedavisi veveya cerrahi tedavi uygulanmamalıdırSonuç olarak; zayıflama programı kişiye özel, bireyin benimseyip, yaşam tarzı haline getirerek uygulayabileceği, yeterli ve dengelenmiş gıda alışkanlığı kazandırabilecek özellikte olmalıdır Obezitenin tedavisinde kimsesiz diyet tedavisi yeterli olmamakta, beraberinde egzersiz programı ve tutum değişikliği tedavisi de gerekmektedirUzman Beslenme Uzmanı Turgay Köse

Üst Alt