Son Konu

14 Şubat Sevgililer Gunu Tarihcesi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
14 Şubat Sevgililer Gunu Tarihcesi

images14subatsevgililergunutarihcesi5ad1a756c70a1

Sevgiler Gunu'nun başlangıc tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyor Eski Roma'da 14 Şubat gunu butun Roma halkı icin onemli bir gundu Cunku bu gunde Roma tanrı ve tanrıcalarının kralicesi olan Juno'ya duyulan saygıdan oturu tatil yapılırdı Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıcası olarak da biliniyordu Bu gunu takip eden 15 Şubat gununde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu

Bu bayram, halkın genc nufusu icin buyuk onem taşıyordu Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gencler, sadece bu bayram suresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı

Hangi genc bayanın hangi genc erkek ile bir cift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı'nın arife gunu yapılan bir cekiliş ile belli oluyordu Romalı genc kızlar, isimlerini kucuk kağıt parcalarının uzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı

Erkekler ise kavanozdan bu kağıtları cekerek uzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı Bu birliktelikler birbirine aşık olan ciftler icin bayram suresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu

İmparator 2 Claudius, Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yoneten bir hukumdardı Onun icin en buyuk problem, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı Ona gore bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi İşte bu yuzden, Roma'daki tum nişan ve evlilikleri kaldırdı

Bu emre uymayanların arasında Aziz olarak kabul edilen filozof Valentinus'da vardı, gezerek dinsel vaazlar veriyor ve İmparator'un hatalı olduğunu anlatıyordu Sonunda yakalandı ve hapse atıldı Valentinus'un hapiste olduğu gunlerde yaşananlar efsaneye donuşerek gunumuze kadar ulaşmıştır

Hapishaneyi korumakla gorevli gardiyanın kızkardeşi Julia'nın gozleri doğuştan gormemektedir, gardiyan Valentinus'un anlattığı İsa ilgili oykulerin arasında korlerin gozlerinin acıldığını oğrenince, kardeşini gizlice Valentinus'un yanına getirir Julia cok guzel ve zeki bir kızdır Gunlerce beraber olurlar, Valentinus ona Roma tarihini, doğanın yapısını, aritmetiği ve Tanrı'ya yonelmeyi oğretir Julia, dunyayı Valentinus'un anlattıklarıyla gorur, onun bilgeliği ile aydınlanır, guclenir ve teselli bulur

Bir gun sorar;
Valentinus, Tanrı gercekten dualarımızı duyar mı?

Aziz gulumser;
Evet, herbirini

Julia;
Her sabah ve her gece ne icin dua ettiğimi biliyormusun? Gorebilmek icin dua ediyorum, senin bana anlattıklarını gormeyi cok istiyorum,

Valentinus;
Tanrı bizim icin en iyi olanı yapar, yeter ki buna inanalım

Julia, yere diz coker ve;
Boylesine inanmak istiyorum, yardım et

Beraberce duaya başlarlar Birden hucrenin icersi altın renkli bir ışıkla aydınlanır ve Julia haykırır;
Valentinus, goruyorum, goruyorum

Valentinus duaya devam etmesini soyler Ertesi gun Valentinus'un olum emri gelir, Aziz Julia'ya son bir not yazar, Tanrı'ya hep yakın olmasını oğutler ve notun altını Senin Valentine'ındandiye imzalar Mektup, ertesi gun Julia'ya ulaşır, o gunun tarihi 14 Şubat 270'dir Valentinus, sonradan Papa I Julius tarafından Porta Valentiniadı verilen bir kemer kapısının altına gomulur (Şimdi orada yani Roma'da Praxedes Kilisesi vardır)

Julia, mezarın yanına pembe cicekler acan bir badem ağacı diker Gunumuzde sevginin ve dostluğun simgesinin badem ağacı olması buradan kaynaklanır

Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı ilk olarak 14 yuzyıla ait kaynaklarda gorulmektedir 1381 tarihli Parlement of Foules adlı kitaba gore, Fransa'da ve İngiltere'da 14 Şubat geleneksel olarak kuşların ciftleşme gunu olarak bilinmekteydi Gunun bu ozelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine guzel sozler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler

Zamanla 14 Şubat sevgililerin, aşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı bir gun haline gelmiştir 1800’lu yıllardan sonra Amerika'da Esther Howland'ın ilk Sevgililer Gunu kartını yollamasından bu yana gunumuzde daha cok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur

Üst Alt