Son Konu

2 yaş çocuğu gelişimi

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
2 yaş çocuğu geliş özellikleri
2 yaş çocuğu gelişimi nedir
2 yaş çocuğunun gelişimi hakkında bilgi

2 yaş çocuğu gelişimi

Bu yaşın getirdiği çabuk gelişim çocuğu bir çok açıdan egemen ülkü getirir

Serbest duygusu ve yetenekleri arasındaki uzlaşmazlıklar sahiden çocuğun daha çok yardıma ihtiyaç duyduğu bir dönemdirBu dönemde görülen inatçı davranışların çocuğun karakter özelliği olarak görülmemesi gerekir
Bu bununla birlikte çocuğun hayır dönemidir Bu çocuğun ağımsız bir insan olmayı öğrenmesinin yoludur

PSİKOMOTOR BÖLGE
Bu dönem sağlam adım dönemidir Engellerden sakınarak kolaylıkla durup tekrar koşabildiği dönemdir Dengesini yitirmeden çömelip desteksiz ayağa kalkabilir Oyuncakları ileri geri itebilir Artık yön bilincide gelişmiştir Bir basamağın üstüne çıkıp rahatça inebilir Parmaklık ve duvara tutunarak meren inip çıkabilir ama bu hareketi gerçekleştirirken her basamakta iki ayağını bağlı yana getirmek en keskin harekettir Düşmeden bir topu omzundan yukarı atabilir Üç tekerlekli bisiklete oturu fakat pedalları çeviremediği için ayaklarıyla iterek yürütür Çok küçük nesneleri eline alırken kesinlik ve hızlı olma kazanmıştır ve aynı ustalıkla yerine koyabilir Ufak şekerlerin ambalaj kağıtlarını açabilir Tahta küplerle altılı ya da sekizli kuleler yapabilir Ucuna cok yakın tutarak kalem kullanabilir Sayfaları teker çevirir El seçimi bundan böyle olgunca belirgindir Hem yuvarlak keza de ileri geri karalamalar yapar Dik çizgiyi ve V şeklindeki çizimi peşine düşüp takip eder 25 yaş ile dengesini kaybetmeden dümdüz ileri koşar Çocuk bahçesinde bulunan bir takım aletlere kolayca tırmanır Alçak bir basamaktan iki ayağıyla aşağıda atlayabilir parmak ucunda durabilir Büyük toplara tekmeyle vurabilir , lakin dengeyi böylece sağlayamadan bir yandan eğilerek ve hafifçe tekme atar

BİLİŞSEL GELİŞİM

Çocuklar büyüdükçe yaşlarına özgü birtakım us biçimleri sergilerler Bu dönemde hareket eden her şey canlıdır Işlem öncesi bu evrede çocuk dünyayı kendi ben – merkezli manzara açısından algılar, diğer birinin açısından göremez Sözcük kullanmaya , simge ve sembolle temsil ettiği nesne arasındaki ilişkiyi anlamaya başlar

DİL GELİŞİMİ

2 Yaş çocuğunun konuşması bundan böyle onu tanımayanlar kadar da kavranabilir ama hala öyle fazla çocuksu öğe içerir Kelime dağarcığı çabuk gelişir İhtiyacı olan sözcükleri kullanmasını öğrenir Anlayabildiği kelime sayısı ise daha fazladır İki sözcüklü tümce kurabilir Kim ,niçin, ne ve nerede soruları sorar Önad ve zarflar çocuğun kelime dağarcığına 15 yaşından itibaren girmeye başlar En son ise sıfatları kullanmaya başlar Çocuğun en baskı kavrayabildiği ben , benim , bana ve beni zamirlerinin kullanılmasıdır Kayda Değer olmayan sözcükleri söylemeden atlayabilir Yoğun bir duygulanım , heyecan ve heyecan durumunda kekeleme oldukça yaygındır ama geçicidirzamirlerini dürüst kullanır 25 yaş ile 200 ya da daha pozitif kolayca tanınabilir sözcük kullanabilir Ben, ben, bana ve sen zamirlerini içten kullanır

özel baskı *

Üst Alt