Son Konu

2011 Zumre

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
2019 zumre ornegi,20192019 zumre ornekleri

2019 2019 EĞİTİM OĞRETİM YILI GORE İLKOĞRETİM OKULU
SECMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ
ZUMRE OĞRETMENLERİ TOPLANTI TUTANAĞI

TOPLANTI TARİHİ : 16092019
TOPLANTI SAATİ : 09:00
TOPLANTI YERİ : Oğretmenler Odası
TOPLANTI NO : 1
TOPLANTIYA KATILANLAR : Mudur Yardımcısı , Bilişim Teknolojileri Ders Oğretmeni Kubra BATI

GUNDEM MADDELERİ

1 Acılış, yoklama, yonetmeliğin zumre ile ilgili 95 maddesinin okunması ve başkanın secilmesi,
2 Mevzuattaki yenilik ve değişikliklerin incelenmesi, dersin genel amaclarının yeniden gozden gecirilmesi, oğretim yılı calışma takvimine gore, iş gunu takvimi ve oğretmen yıllık calışma programının hazırlanması,
3 Yapılan onceki uygulamalara gore; ders programındaki kazanımların ve etkinliklerin gercekleştirilmesinde karşılaşılan gucluklerin tespiti ve hangi gucluğun nasıl giderileceğinin belirlenmesi,
* Gecen oğretim yılı yapılan unitelendirilmiş yıllık planlar ile ders planlarının uygulanmasındaki aksaklıkların sıralanarak, giderilmeleri icin baş vurulacak cozum yollarının kararlaştırılması,
* Gecen yıla ait sene sonu zumre tutanakları ve ‘Ders Kesimi Raporları’ incelenerek –varsa bitirilemeyen konuların yeni yılda ne zaman ve nasıl telafi edileceğine karar verilmesi,
4 İş gunlerine gore, sınav ve diğer faaliyetler dışında, dersin yıllık toplam ders saati sayısının hesaplanması, planlamaya esas olmak uzere hangi ayın hangi haftasında kac saat fiilen ders işleneceğinin belirlenmesi,
5 Cevre şartları, tekrarlanacak konular, oğrenci seviyeleri ve belirli gunler dikkate alınarak, zorunlu olarak yapılacak yer değişikliklerinden sonra, unitetema ve konuların plana aktarılma sırasının belirlenmesi,
* Yeniden belirlenen unitetema ve konu sıralamasına uygun olarak; ders kazanımlarının unitelendirilmiş yıllık plana yerleştirilme şeklinin kararlaştırılması,
6 Programdaki cizelge incelenerek, plandaki hangi unite kazanımı ile hangi ders ici, disiplin ve ara disiplin kazanımlarının ilişkilendirilerek plana yazılması gerektiğinin tespit edilmesi,
7 Kazanımların gercekleştirilmesi icin yapılacak etkinliklerin, etkinliklerin yapılmasında uygulanacak yontem ve tekniklerin tespit edilerek unitelendirilmiş yıllık plana yazılması hususunun karara bağlanması,
8 İlgi etkinliğin yanında plana yazılmak uzere; etkinliklere gore kullanılacak kaynak, aracgereclerden okulda olanların, oğrenciler, oğretmen, idare veya bolgeden sağlanacakların belirlenmesi,
9 Programda yapılması istenen inceleme, gezi, gozlem, deney ve araştırmalardan; mevcut imkanlara gore yapılabilecek olanların belirlenip, nasıl ve ne zaman uygulanacaklarının kararlaştırılması,
10 Ders icin hedeflenen 1 donem başarı % lerinin ve sebeplerinin sınıflar duzeyinde tespit edilmesi,
* Haftalık ders saatine gore yapılacak en az ve en cok sınav sayılarının, yapılma zamanlarının, turlerinin ve yazılıuygulamalı olma şeklinin tespit edilmesi, (İY 35, 36)
* Şubeler arasındaki seviyeyi olcmek uzere; her donem yapılacak ortak yazılı sınav esaslarının belirlenmesi,
11 Dersin programında yer verilen Ataturkculuk konularının incelenmesi ve unitelendirilmiş yıllık planda yazılacakları yerlerin kararlaştırılması,
12 Oğrencilere teker, teker veya grup calışması şeklinde verilecek, yeter sayıdaki performans gorevi konularının sınıflar ve dersler duzeyinde tespiti ve performans gorevlerinin değerlendirilmesinde uyulacak yontemlerin belirlenmesi,
* Oğrencilere teker, teker veya grup calışması şeklinde verilecek (odev) proje konularının sınıflar duzeyinde tespiti, projelerin verilme ve alınma zamanlarının, not vermede kullanılacak değerlendirme olceği veya dereceli puanlama anahtarı olcutlerinin karara bağlanması, (TD 2300)
13 Planlar uygulanırken idareden ve velilerden istenecek desteklerin kararlaştırılması
Oğretmenlerin hangi konularda mahalli hizmet ici eğitim almak istediklerinin belirlenmesi,
* Okul zumresinde cozumlenemeyip, ‘Eğitim Bolgesi Zumre Oğretmenler Kurulu Gundemi’ne alınması istenen sorunların kararlaştırılması (MEB 2002 18 nolu Genelge),
14 Dersin ozelliğine gore varsa diğer hususlarda alınan kararların tutanağa yazılması,
15 Dilek, temenniler ve kapanış

GUNDEM MADDELERİNİN GORUŞULMESİ

1 Ders oğretmeni Kubra BATI’ nın yoklamada hazır olduğu tespit edildi ve İzzet ERDEM’in başkanlığında toplantı başladı

2 Mevzuattaki yenilik ve değişikliklerin incelenerek dersin genel amacları gozden gecirildi, oğretim yılı calışma takvimine gore, iş gunu takvimi hazırlandı

3 Bir onceki yıl ders programındaki kazanımların ve etkinliklerin gercekleştirilmesinde karşılaşılan gucluklerin başında kalabalık sınıf mevcutları gelmektedir Dersin işlenişi ve konular bakımından sıkıntı olmamasına rağmen oğrencilerle bire bir değerlendirme fırsatı olmamaktadır

4 İlkoğretim kurumlarında secmeli derslerde not ile değerlendirme olmadığı icin Bilişim Teknolojileri dersinden sınav yapılmayacaktır

5 Cevre şartları, tekrarlanacak konular, oğrenci seviyeleri ve belirli gunlerde aksama olacak konular yıllık plana not edilmesine ve sonraki haftalarda telafi edilmesine karar verildi

6 Yıllık plan hazırlanırken, programdaki cizelge incelenecek ve plandaki hangi unite kazanımı ile hangi ders ici disiplin, ara disiplin kazanımlarının ilişkilendirileceğinin plana yazılmasına karar verildi

7 Yıllık plan hazırlanmadan kazanımların gercekleştirilmesi icin yapılacak etkinlikler, etkinliklerin yapılmasında uygulanacak yontem ve teknikler tespit edilmesine ve unitelendirilmiş yıllık plana yazılmasına karar verildi

8 Unitelendirilmiş yıllık planda etkinliklerin yanına kullanılacak kaynak, aracgereclerin yazılmasına karar verildi Okul imkanlarına bakıldığı zaman etkinliklerin uygulanmasında eksik arac gerecimiz bulunmamaktadır

9 Yıl icinde ilcemiz veya ilimiz icinde acılacak olan Bilişim fuar ve sergilerine imkanlar doğrultusunda gidilmesine karar verildi

10 İlkoğretim kurumlarında secmeli derslerde not ile değerlendirme olmadığı icin Bilişim Teknolojileri dersinden sınav yapılmayacaktır Ayrıca oğrencilerin gerekli ciddiyeti gostermediği icin proje gorevinin de verilmemesine, bunun yerine ders esnasında uygulamalarla oğrencinin pratik yapmasının sağlanmasına karar verildi

Üst Alt