Son Konu

Zümre

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
2019 zümre örnegi,20102019 zümre örnekleri

2010 2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KADAR İLKÖĞRETİM OKULU
SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ
ZÜMRE ÖĞRETMENLERİ TOPLANTI TUTANAĞI

TOPLANTI TARİHİ : 16092010
TOPLANTI SAATİ : 09:00
TOPLANTI YERİ : Öğretmenler Odası
TOPLANTI NO : 1
TOPLANTIYA KATILANLAR : Müdür Yardımcısı , Bilişim Teknolojileri Ders Öğretmeni Kübra BATI

GÜNDEM MADDELERİ

1 Başlangıç, kontrol, yönetmeliğin zümre ile ilgili 95 maddesinin okunması ve başkanın seçilmesi,
2 Mevzuattaki icat ve değişikliklerin incelenmesi, dersin genel amaçlarının her tarafta gözden geçirilmesi, öğretim yılı egzersiz takvimine göre, çalışma günü takvimi ve hoca takvim çalışma programının hazırlanması,
3 Yapılan önceki uygulamalara tarafindan; ders programındaki kazanımların ve etkinliklerin gerçekleştirilmesinde karşılaşılan güçlüklerin tespiti ve hangi güçlüğün nasıl giderileceğinin belirlenmesi,
* Geçen öğretim yılı yapılan ünitelendirilmiş yıllık planlar ile ders planlarının uygulanmasındaki aksaklıkların sıralanarak, giderilmeleri için baş vurulacak çözüm yollarının kararlaştırılması,
* Geçen yıla ait yıl sonu zümre tutanakları ve ‘Ders Kesimi Raporları ’ incelenerek –varsa bitirilemeyen konuların yeni yılda ne süre ve nasıl telafi edileceğine karar verilmesi,
4 Iş günlerine göre, imtihan ve öteki etkinlikler dışında, dersin yıllık toplam ders saati sayısının hesaplanması, planlamaya başlıca almak üzere hangi ayın hangi haftasında kaç saat gerçekte ders işleneceğinin belirlenmesi,
5 Çevre şartları, tekrarlanacak konular, öğrenci seviyeleri ve kayıtlı günler dikkate alınarak, gerekli olarak yapılacak yer değişikliklerinden sonradan, ünitetema ve konuların plana aktarılma sırasının belirlenmesi,
* Yeniden belirlenen ünitetema ve konu sıralamasına uygun olarak; ders kazanımlarının ünitelendirilmiş yıllık plana yerleştirilme şeklinin kararlaştırılması,
6 Programdaki çizelge incelenerek, plandaki hangi ünite kazanımı ile hangi ders içi, disiplin ve ara disiplin kazanımlarının ilişkilendirilerek plana yazılması gerektiğinin tespit edilmesi,
7 Kazanımların gerçekleştirilmesi için yapılacak etkinliklerin, etkinliklerin yapılmasında uygulanacak usul ve tekniklerin saptama edilerek ünitelendirilmiş yıllık plana yazılması hususunun karara bağlanması,
8 Alaka etkinliğin yanında plana yazılmak üzere; etkinliklere göre kullanılacak kaynak, araçgereçlerden okulda olanların, öğrenciler, öğretmen, yöneticilik ya da bölgeden sağlanacakların belirlenmesi,
9 Programda yapılması istenen çözümleme, gezi, gözlem, deney ve araştırmalardan; mevcut imkanlara kadar yapılabilecek olanların belirlenip, nasıl ve ne vakit uygulanacaklarının kararlaştırılması,
10 Ders için hedeflenen 1 dönem galibiyet % lerinin ve sebeplerinin sınıflar düzeyinde tespit edilmesi,
* Haftalık ders saatine kadar yapılacak en az ve en çok sınav sayılarının, yapılma zamanlarının, türlerinin ve yazılmışuygulamalı olma şeklinin saptama edilmesi, (İY 35, 36)
* Şubeler arasındaki seviyeyi değer biçmek üzere; her dönem yapılacak müşterek yazılı imtahan esaslarının belirlenmesi,
11 Dersin programında yer bahşedilen Atatürkçülük konularının incelenmesi ve ünitelendirilmiş yıllık planda yazılacakları yerlerin kararlaştırılması,
12 Öğrencilere teker, teker ya da grup çalışması şeklinde verilecek, yeter sayıdaki performans görevi konularının sınıflar ve dersler düzeyinde tespiti ve performans görevlerinin değerlendirilmesinde uyulacak yöntemlerin belirlenmesi,
* Öğrencilere teker, teker ya da grup çalışması şeklinde verilecek (tayin) proje konularının sınıflar düzeyinde tespiti, projelerin verilme ve darılma zamanlarının, anekdot vermede kullanılacak değerleme ölçeği veya dereceli puanlama anahtarı ölçütlerinin karara bağlanması, (TD 2300)
13 Planlar uygulanırken idareden ve velilerden istenecek desteklerin kararlaştırılması
Öğretmenlerin hangi konularda mahalli hizmet içi eğitim almak istediklerinin belirlenmesi,
* Mektep zümresinde çözümlenemeyip, ‘Eğitim Bölgesi Zümre Öğretmenler Kurulu Gündemi ’ne alınması istenen sorunların kararlaştırılması (MEB 2002 18 nolu Genelge),
14 Dersin özelliğine göre varsa diğer hususlarda alınan kararların tutanağa yazılması,
15 Istek, temenniler ve kapanış

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ

1 Ders öğretmeni Kübra BATI ’ nın yoklamada hazırlanmış olduğu tespit edildi ve İzzet ERDEM ’in başkanlığında görüşme başladı

2 Mevzuattaki icat ve değişikliklerin incelenerek dersin genel amaçları gözden geçirildi, öğretim yılı alıştırma takvimine tarafindan, çalışma günü takvimi hazırlandı

3 Bir önceki sene ders programındaki kazanımların ve etkinliklerin gerçekleştirilmesinde karşılaşılan güçlüklerin başında kalabalık derslik mevcutları gelmektedir Dersin işlenişi ve konular bakımından bıkkınlık olmamasına karşın öğrencilerle bire bir değerleme fırsatı olmamaktadır

4 İlköğretim kurumlarında seçmeli derslerde not ile değerlendirme olmadığı için Bilişim Teknolojileri dersinden imtihan yapılmayacaktır

5 Çevre şartları, tekrarlanacak konular, öğrenci seviyeleri ve belirli günlerde aksilik olacak konular takvim plana not edilmesine ve sonraki haftalarda telafi edilmesine karar verildi

6 Takvim plan hazırlanırken, programdaki çizelge incelenecek ve plandaki hangi ünite kazanımı ile hangi ders içi disiplin, ara disiplin kazanımlarının ilişkilendirileceğinin plana yazılmasına karar verildi

7 Takvim plan hazırlanmadan kazanımların gerçekleştirilmesi için yapılacak etkinlikler, etkinliklerin yapılmasında uygulanacak usul ve teknikler saptama edilmesine ve ünitelendirilmiş takvim plana yazılmasına karar verildi

8 Ünitelendirilmiş takvim planda etkinliklerin yanında kullanılacak kaynak, vasıtagereçlerin yazılmasına karar verildi Okul imkanlarına bakıldığı vakit etkinliklerin uygulanmasında yetkisiz araç gerecimiz bulunmamaktadır

9 Sene içinde ilçemiz veya ilimiz içinde açılacak olan Bilişim fuar ve sergilerine imkanlar doğrultusunda gidilmesine karar verildi

10 İlköğretim kurumlarında seçmeli derslerde anekdot ile değerlendirme olmadığı için Bilişim Teknolojileri dersinden imtihan yapılmayacaktır Hem öğrencilerin gerekli ciddiyeti göstermediği için proje görevinin de verilmemesine, bunun yerine ders sırasında uygulamalarla öğrencinin pratik yapmasının sağlanmasına karar verildi *

Üst Alt