Son Konu

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Nedir?

dersem

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Engelli olmak insanların doğuştan veya kaza sonucu yaşadığı uzun soluklu hastalıkların sonucunda yaşamına olan bedensel veya zihinsel aksaklıkların tümüne verilen genel isimdir Bizler şuan engelli olmayabiliriz fakat bu olmayacağımız anlamına da gelmiyor Engelleri olan çoğu insana ülkemizde bilinçsizce bir engelde insanlar oluyor, bu insanlardan olmayın Toplumun yaşam kurallarında her zaman engelli kardeşlerimizin öncelikli olduğu söylenir Bu kurallara uymak sadece sizi toplumda saygınlaştırmaz engelli kardeşlerimizin hayatlarını da kolaylaştırırsınız Formalite olarak dünya genelinde 3 Aralık Engelliler Günü olarak kutlanır fakat engelli kardeşlerimizin sadece 3 Aralıkta değil 365 gün boyunca hatırlanmalılar Siz de bu kardeşlerimizi her zaman hatırlayın Onlara karşı olan sorumluluklarınızın bilincinde olun

3aralıkg
Engelli Kardeşlerimize Nasıl Davranmalıyız?
✳Onların bizlerden bir farkı yoktur Bütün insanlara nazik, ılımlı, saygı çerçevesinde ve sevecen davranmalıyız Ancak onlara diğer insanlara göre biraz ayrıcalıklı davranmalıyız Bir engelliyle iletişime girerken şunlara dikkat ediniz
✳O’na acımayınız, konuşurken acıyormuşsunuz gibi bir uslupla konuşmayınız Merak etmeyiniz O her şeyle mücadele eden bir insan
✳O’na yaklaşımlarınız sen yapamazsın şeklinde olmamalı, ona güvendiğinizi gösterin Bir iş yaparken ondan yardım isteyiniz
✳Sokakta gördüğünüz engelli bir insana usulca yaklaşarak, “size yardım edebilir miyim ya da sizinle beraber yürümek istiyorum tarzında nazik bir şekilde söyleyip ona yardımcı olabilirsiniz
✳Unutmayın en etkili dil beden dilidir Diliniz söylemese de insanoğlu çoğu zaman beden diliyle kendini ele verir Beden diliyle samimi olduğunuzu, ona acımadığınızı gösterin
✳Onun size ihtiyacı olduğundan ziyade onunla bir arkadaşlık kurun, bu sayede yanında bulunmanız daha iyi olacak bir bakıcı olarak değil

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Şiirleri;
Ben Özürlüysem Sen Nesin?
Bakıp ta görmeyen kişi

Ben özürlüysem sen nesin?

Çomak sokmak olan işi(!)

Çok haklısın, görmez gözüm

Sana da benzemez yüzüm

Ama aydınlıktır özüm

Marifet gözde, kaşta mı?

Aşk sevgide mi aşta mı?