Son Konu

4 Bin 500 Hektar Alan Yandı: Marmaris'teki Yangında 'Emniyet Şeridi' Detayı

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Marmaris'te günlerdir süren orman yangını denetim altına alındı. Alanda soğutma çalışmaları sürerken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 4 Bin 500 Hektar alanın yandığını açıkladı. Yangının denetim altına alınmasında ise emniyet şeritlerinin tesirli olduğu ortaya çıktı. 

Uzmanlar bu metodun, yangınlara karşı hem daha tesirli hem de ucuz olduğu görüşünde hemfikir.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde Hisarönü Mahallesi Bördübet ve Yedi Adalar bölgesinde 5 gün evvel başlayan yangında yaklaşık 4 bin 500 hektarlık alan kül oldu. Marmaris yangınında emniyet şeridi yolunun kullanılması ise alevlerin daha büyük alanlara yayılmasını önledi.

Orman Yangınları Ekolojisi Uzmanı Prof. Dr. Tuncay Nevşi, yangın emniyet şeritlerinin ormanın sırt bölgelerine açılmasının değerine dikkat çekti. Nevşi, 'Sırtlarda açılmış ve servi perdeleriyle hem rüzgara hem de alevlere karşı ihata edilmiş ormanlarda yangın çok rahatlıkla denetim altına alınabilir. Bu metot ekolojik olduğu kadar öbür usullere oranla çok daha tesirli ve ucuz bir usuldür.' dedi.

'Şeritler, yangına neden olan rüzgar istikametine dik sırtlara yapılmalı'

Çok şiddetle ilerleyen bir orman yangınını her yerine su atarak söndürmenin son derece güç olduğuna dikkati çeken Nevşi, şerit metodunun farkını şöyle anlattı: 'Büyük yangınlarda çok yüksek derecede güç açığa çıkar. 

Bu tıp yangınlarda da zati yangın cephesi dediğimiz yangının ileriye hakikat ilerlemesini sağlayan ve alev almış olan kısmı su ile söndürmek zorlaşır. Fakat yangın emniyet şeritleri muhakkak yerlerde sırtlara gerçek yapılır ve yanlarına servi üzere güç yanan ve rüzgarı da engelleyen şeritler konulursa çok rahat denetim altına alınabilir. Şeritler, yangına neden olan rüzgar istikametine dik sırtlarda yapılmalıdır.'

Üst Alt