Son Konu

7nm Intel Meteor Lake İşlemciler 2023’te Piyasada

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Intel-Meteor-Lake-7nm.jpg

Intel’in yeni CEO’su Pat Gelsinger, bugünkü Intel Unleashed: Engineering the Future etkinliğinde 7nm teknolojisi hakkında birkaç büyük duyuru yaptı ve şirketin 7nm eserlerinde dayanılmaz bir gecikmeye neden olan ana meseleleri çözdüğünü belirtti. Sonuç olarak Intel, bu yılın ikinci çeyreğinde masaüstü bilgisayarlar için birinci 7nm süreç çipi olan Meteor Lake’in dizaynını bitirecek ve birinci yongaları da 2023’te müşterilere gönderecek. Intel ayrıyeten 2023’teki data merkezi işlemcileri olan 7nm Granite Rapids’i de hazırlayacağını açıkladı.

Intel, 7nm işlemci meselelerinin 7nm üretim sürecindeki bir dizi adımda yer alan zorluklardan kaynaklandığını ve bu adımlar dizisini yine tasarlamak ve tasarım akışını kolaylaştırmak için EUV üretimine daha fazla yük verdiklerini söylüyor.

Öte yandan Intel her ne kadar 7nm süreciyle ilgili meseleleri ele almış ve 2023’teki eserlerinin birçoklarının 7nm düğümüne dayalı olacağını söylese de, geciken üretim programı şirketi rakip tesislerin gelişmiş üretim teknolojileri üzerine inşa edilen yongalarla direkt rekabet etmek zorunda bırakacak. Bunun bir sonucu olarak Intel, 2023’te çıkacak olan kimi değerli işlemci modelleri için CPU çekirdeklerinin üretimini de dış kaynaklara yaptıracak.

Intel, dış kaynaklı çekirdeklere sahip olacak CPU’larının detaylarını paylaşmadı, lakin şirket, Meteor Lake işlemcilerinin 7nm sürecine dayandığını ve şirketin Foveros dizaynına sahip olduğunu paylaştı. Bu teknoloji, Intel’in Lakefield yongalarında gördüğümüz üzere, çipleri üst üste yığma mantığıyla üretilen 3D işlemcilerin üretilmesini mümkün kılıyor.

Meteor Lake yongalarının Intel’in Ocean Cove ve Gracemont çekirdeklerinin bir kombinasyonuyla geldiği düşünülüyor, bu da Alder Lake’de bulunan hibrit düzenlemeyi 3 boyutlu olarak izleyecekleri manasına geliyor. Linux donanım aktifleştirme kodu Meteor Lake için çoktan ortaya çıkmıştı, bu bağlamda Intel’in tasarım sürecinin oldukça eskiye dayandığını söyleyebiliriz.

3D İşlemciler

3D yığılmış tasarım, Intel’in kendi 7nm çekirdeklerini kullanmasına yahut TSMC yahut Samsung üzere üçüncü taraf bir üretim tesisinden alınan bir süreç düğümüne dayalı çekirdek değiştirmesine müsaade verebilir, lakin Intel dış kaynak kullanımı stratejisi hakkında şimdi rastgele bir detay paylaşmadı.

Intel’in birinci 7nm sunucu CPU’ları (Granite Rapids), 2022’deki bir yol haritasını gösteren sızıntının tersine 2023’te gelecek. Bu, Intel’in gözden geçirilmiş vakit çizelgesine uyan bir tarih.

Her iki durumda da bu vakit çizelgesi, AMD’nin EPYC bilgi merkezi yongalarıyla devam eden ilerleyişi karşısında kaygı verici -AMD’nin yol haritaları, 2022’nin sonundan evvel piyasaya çıkacak 5nm Cenova işlemcilerinin ana çizgilerini ve 2023’te piyasaya sürülecek data merkezi eserlerinden kimilerini gösteriyor. Yeniden bu dış kaynaklı yongaların sadece birebir Granite Rapids paketine takılan çipler mi yoksa büsbütün farklı yeni modeller olarak mı geleceğini söylemek güç.

Üst Alt