Son Konu

96 Bin Kişi Sıfır Çekti, Matematikte Doğru Sayısı 6,9'da Kaldı: YKS Sonuçları Ne Anlatıyor?

elektronikci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

2022 YKS'de onbinlerce öğrenci sıfır çekti. 40 soruluk temel matematikte ise hakikat sayısı 6,9'da kaldı. Uzmanlar ortaya çıkan tablo için ne dediler? Ayrıntılara birlikte bakalım. 

ÖSYM’nin yayımladığı 2022 YKS Sayısal Bilgileri çalışmasına nazaran, YKS’nin TYT oturumuna 3 milyon 8 bin 287, AYT oturumuna ise 1 milyon 852 bin 678 aday katıldı.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, imtihana başvurup da girmeyen aday sayısı birinci oturum için 226 bin 31, ikinci oturum için de 203 bin 788 oldu.

Veriler, eğitim sisteminin içinde bulunduğu olumsuz tabloyu ortaya koydu. İmtihanın birinci oturumu olan ve öğrencilerin derslere yönelik temel yeterliliklerini ölçen oturumdaki 40 soruluk Türkçe testinde gerçek karşılık ortalaması 17’de, temel matematikte ise 6,9’da kaldı. 20 soruluk fen bilimleri tesitinin ortalaması 3,2, toplumsal bilimler testinin ortalaması 7,9 oldu.

Sınavın ikinci oturumu olan ve öğrencilerin üniversite tercihlerinde belirleyici rol oynayan AYT’de ise durum daha da berbata gitti.

Toplam 1 milyon 852 bin 678 adayın katıldığı oturumun 40 soruluk matematik testindeki yanlışsız cevap ortalaması sadece 7,2 ile söz edildi. Gerçek cevap ortalaması 24 soruluk Türk Lisanı ve Edebiyatı testinde 6,6, 12 soruluk ideoloji kümesi testinde ise 2,1 olarak kayıtlara geçti.

Bu yıl kaldırılan baraj geçerli olsaydı tekrar binlerce öğrenci tercih yapamayacaktı.

180 olan AYT barajına nazaran sayısalda 677 bin, sözelde 343 bin, eşit tartıda ise 506 bin kişi barajın altında kalacaktı. 160 olan TYT barajına nazaran ise birinci oturumda bile 339 bin kişi barajın altında kalacaktı.

Eğitim Uzmanı Onur Soğuk şunları söyledi: “Önemli olan elbette sıralamalar. Öğrenciler puanlardan çok sıralamalara bakmalı. Olağan tercih periyodu biraz uzun sürecek fakat kılavuz şimdi açıklanmadı. Paniklemeden hareket etmeliler. 5 yıldır yapılıyor YKS. Ben birinci sefer bu yıl matematiğin tesirinin epey az olduğunu gördüm. Geçmiş yıllarda matematik daha fazla etkiliyordu. Bu da öğrenci aleyhine bir durum oluşturdu.”

ÖSYM’nin son iki yıldır netler yerine gerçek ortalamalarını açıkladığını vurgulayan Soğuk, “Bu durum imtihana ait bize net bilgi vermiyor. 40 soruda Türkçe ortalaması 17,7 olmuş ancak net muhtemelen 12’lerdedir. Fakat bunu öğrenemiyoruz. Kaotik bir süreç bizi bekliyor. YKS çalışanı koruyan bir sistem değil” dedi.

Standart yok...

Merkezi imtihanlarda 50 yıldır bir standart yakalanamadığını aktaran Rehberlik Uzmanı Salim Ünsal ise şunları aktardı: “Puanlar, sıralamalar daima değişiyor. Bu durumun imtihanın genetiğini değiştiriyor. Örneğin öğrenci yaptığı netle geçen yıl puanını hesaplıyor. İmtihan sonucunda aldığı puan geçen yıla nazaran daha yüksek. Lakin o puanla geçen yıl 50 binde olan bir kişi bu yıl 130 bine geriliyor. 5 yıldır sıralamanın en çok öğrenciyi yoracağı yıl olacak. Bu da imtihanın nisbeten kolay olmasının tesiri. Yeni mezun olanlarda matematik üç net fazla ancak buradan muvaffakiyet öyküsü yazılamaz. İmtihan bilgiyi yeteri kadar sorgulamıyor. Sıralamaya odaklanarak tercih yapılmalı.”

Devlet üniversitelerinin büyük çoğunluğunun bu yıl dolacağını kaydeden Ünsal, “Yine de öğrenciler muhtemelen yaşadıkları kentleri tercihe edecektir. İmtihanın açıklanma metodu hakikat değil. Evvelden öğrenciye duyurulmalı. İlan edilen tarihe uyulmalı. Kılavuz ortada. Bu durum birçok kuşku barındırıyor. ‘Vakıf üniversiteleriyle pazarlık mı yapılıyor’ diye bile düşünülebilir. İmtihan sistemi hemen masaya yatırılmalı. Öğrencilerin performansı evvelce daha yeterli ölçülüyordu. Matematik ve Türkçe biraz daha düzgün diye kitleyi başarılı kabul edemeyiz. Kitle gitgide zayıflıyor” diye konuştu.

Kontenjanlar belgisiz...

Eğitimci Nazik Kösegil de kılavuzun açıklanmamasının büyük bir sorun olduğunu lisana getirdi. Kösegil şunları aktardı: “Sınavdan evvel kılavuz açıklanmalıydı. Şu an kontenjanların ne olacağını bilemiyoruz. İmtihan eleyici değildi. Yığılmalar mevcut. Öğrenciler kesin girerim dediği yere giremeyecek.”

Düşük ortalamaları da kıymetlendiren Kösegil, “Sınav soruları lise seviyesinden üstte. İmtihanlarda okullarda öğretilmeyen şeyler soruluyor. Öğrencilerin akademik başarısı düşük diyemeyiz doğal olarak” tabirlerini kullandı.

Tablodan kim sorumlu?

Eğitim Sen imtihan sonuçlarına ait açıklama yaptı. Başarısızlığın YÖK ve MEB’den kaynaklandığı söz edilen açıklama şöyle:

“2022 YKS sonuçlarının en dikkat cazibeli istikameti sorulara verilen gerçek cevapların ortalamasının çok düşük kalmasıdır. 2022 YKS sonuçları, eğitimde çok makus bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu gösterirken, milyonlarca gencimizi acımasız bir rekabete iten imtihan merkezli eğitim anlayışının YKS sonuçlarına nasıl olumsuz tesirleri olduğunu da görmek sıkıntı değildir. Eğitim sistemimiz çocuklarımızı ve gençlerimizi eğitmemekte, yalnızca yapılacak olan imtihanlara hazırlamaktadır. İktidar tarafından şuurlu olarak teşvik edilen ‘rekabete’ ve ‘yarışmaya’ dayalı ‘piyasacı eğitim’ anlayışı derhal terk edilmeli, çok taraflı bilgi ve marifet kazandırıcı, nitelikli bir eğitim anlayışı benimsenmelidir.”

Üst Alt