Son Konu

ABD Çip Yasasını Onayladı, Çin’de Yatırım Yapmak Yasaklandı

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

ABD Senatosu, Chips and Science yarı iletken üretim dayanağıyla ilgiyi maddeyi resmen kabul etti. Buna nazaran yasanın Temsilciler Meclisi’nden geçmesi ve Lider tarafından onaylanması fazla vakit almayacak. Lakin maddeyle birlikte gelen birkaç unsur dikkat çekiyor.

Chips and Science yasasının metninden de anlaşılacağı üzere, teşvik fonları alan şirketler, “ABD için ulusal güvenlik tehdidi oluşturan belli ülkelerde” yarı iletken yatırımları yapamayacak. Mevcut operasyonlarda rastgele bir genişletme yapılamayacak ve tesis inşa etmek mümkün olmayacak.

Tasarıda makul bir üretim teknolojisinden bahsedilmiş değil. Fakat ABD Ticaret Bakanlığı, geçmişte Çinli yarı iletken üreticisi SMIC’in FinFET tabanlı 14nm sınıfı teknolojiler kullanarak yonga üretimi yapmasına maniler koymuştu. Bunu düşündüğümüzde tekrar 14nm/16nm ve daha yeni teknolojilerin “gelişmiş” olarak kabul edileceğini düşünebiliriz.

Cip-Yonga-Wafer-Yari-Iletken-Uretim-Donanim-640x480.jpg

Öte yandan, ABD istihbaratının ulusal güvenliğe tehdit olarak gördüğü dört ülke var: Çin, İran, Kuzey Kore ve Rusya. İran, Kuzey Kore yahut Rusya’da hiçbir yonga üreticisinin faaliyeti bulunmuyor. Bu nedenle sübvansiyonlardan yararlanan şirketlerin Çin’de yatırım yapması engellenecek diyebiliriz.

Şu anda GlobalFoundries, Intel, Samsung Foundry, TSMC ve Texas Instruments üzere şirketler ABD’de yeni fabrikalar inşa ediyor yahut mevcut kapasitelerini genişletiyor. Bu kıymetli isimler ihtiyaçları karşıladıkları sürece hükümetten mali sübvansiyon ve teşvik almaya hak kazanacaklar.

Micron, geçen yıl ABD’de yeni Ar-Ge tesisleri kurmayı ve önümüzdeki on yılda 150 milyar dolarlık Ar-Ge ve CapEx harcama planı yaptığını söylemişti. Bu ortada, ABD’de yeni yarı iletken üretim tesisleri inşa eden ve Çin’de fabrikaları bulunan iki şirket var: TSMC ve Samsung.

Üst Alt