Son Konu

Abdestin Fazileti İle İlgili Hadisler

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Abdestin Fazileti Hadisleri
Abdestin Fazileti hakkında Hadisler

Hadis : Resulullah (tez) buyurdular fakat: Mü`min veya müslüman bir kul abdest aldı mı yüzünü yıkayınca, gözüyle bakarak işlediği bütün günahlar su ile veya suyun son damlasıyla yüzünden dökülür iner Ellerini yıkayınca elleriyle işlediği hatalar su ile birlikte veya suyun son damlasıyla ellerinden dökülür iner Ayaklarını yıkayınca da ayaklarıyla gitgide artarak işlediği tüm günahları su ile ya da suyun son damlasıyla dökülür iner (pek ama abdest tamamlanınca) günahlardan temizlenmiş olarak tertemiz çıkar

Hadis : Resulullah (tez) buyurdular ki: Kim abdest alır ve abdestini güzel yaparsa hataları vücudundan tırnak diplerine varıncaya dek çıkar dökülür

Hadis : Resulullah (tez) buyurdular ki: Mü`min kul abdest aldıkta mazmaza yaptı mı (ağzını yıkadı mı) günahlar ağzından çıkar, (burnunu sümkürdü mü) günahlar burnundan çıkar, yüzünü yıkadı mı günahlar göz kapaklarının altına varıncaya dek yüzünden çıkar, Ellerini yıkadı mı günahlar çivi diplerine varıncaya kadar ellerinden çıkar Başını meshetti mi, günahlar kulaklarına varıncaya değin başından çıkar Ayaklarını yıkadı mı, günahlar bacak tırnaklarının altına varıncaya dek ayaklarından çıkar Sonra mescide kadar yürümesi ve kılacağı namaz nafile (bir ibadet) olur

Hadis : Bir başka rivayette şöyle gelmiştir: Hz Osman (ra) abdest aldı ve dedi ama: Ben Resulullah (iddia)`ın şu benim abdestim gibi abdest aldığını, sonradan da şöyle söylediğini gördüm: Kim bu şekilde abdest alırsa geçmiş günahları affedilir, namazı ve mescide değin yürümesi de nafile (ibadet) olur*

Üst Alt