Son Konu

abdullah bin habib sulemi kimdir, hakkında bilgi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
abdullah bin habib sulemi kimdir,
abdullah bin habib sulemi hayatı,
abdullah bin habib sulemi hakkında bilgi

EbU Abdurrahman Sulemi

Abdullah bin habib sulemi tabiinden olup alim ve velidir Doğum tarihi bilinmemektedir İsmi Abdullah olup babasınınki Habib`dir Irak`ta vefat etmiştir Vefat tarihi 699 (H80), 702 (H83), 703 (H84) gibi değişik olarak bildirilmiştir Doğumunda, Peygamber efendimiz hayatta idi Babası Eshabı kiramın ileri gelen alimlerinden ve kıraat imamlarındandır

Hazreti Ali`den, İbni Mes`Ud`dan kıraat ilmini oğrendi Kırk sene Mescidi Nebi`de Kur`anı kerim okuttu, kıraat dersi verdi Kendisinden Asım bin Ebi`nNecid, Yahya bin Vassab, Ata bin Saib, Abdullah bin Îsa, Muhammed bin EbU EyyUb, İmamı Şa`bi, İsmail bin Ebi Halid, kıraat ilmini oğrendiler

Talebelerinden ucret almaz, hediyelerini kabul etmez ve; Biz Allahu tealanın kitabını ucretle satmayız derdi Ayeti kerimeleri beşer beşer okuturdu ve; Bizim Kur`anı kerim oğrendiğimiz, kıraat dersi aldığımız sahabiler, okudukları on ayeti oğrenip bu ayeti kerimelerde buyrulan hususlarla amel etmeden başka ayet okumazlardı Bizden sonra gelenler, Kur`anı kerim okuyacaklar onu su gibi icecekler fakat Kur`anı kerim boğazlarından aşağıya inmeyecek buyururdu

Hicbir zorluk karşısında Kur`anı kerim okumayı ve kıraat derslerini ihmal etmezdi Yatsı namazını kıldıktan sonra sabah namazına kadar namaza devam ederdi Sabahlara kadar namaz kıldığı halde sabah namazı vakti girince henuz namaz kılmaya yeni başlıyoruz gibi şevkli ve istekli oluyorum derdi Pek comert idi Cok kerre yanına aldığı azığını yolda rastladığı fakir ve garib kimselere verir, o gun ac dururdu

Omrunun son zamanlarında gozleri gormez oldu Bu haliyle ders vermeyi ihmal etmedi Vefat etmeden once; Tam seksen sene Ramazan ayında oruc tuttum Rabbimin bana rahmetle muamele edeceğini umuyorum demiştir Rivayet ettiği hadisi şerifler, Kutubi sitte denilen altı sahih hadis kitabında yer almıştır

1) HilyetulEvliya; c4, s191
2) Siyeri A`lamunNubela; c4, s267​

Üst Alt