Son Konu

Adını Arayan Bocek Masalı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Adını Arayan Bocek Hikayesi
Cocuk masalları Adını Arayan Bocek
Adını Arayan Bocek masalı oku

Bundan yıllar yıllar once tum canlı ve cansız varlıklara bir ad veriliyormuş Tum boceklere bir ad bulunmuş ama boceklerden birine bir turlu bir ad bulunamamış Bizim zavallı bocekte adsız dolaşmaktan mutsuz dere kenarında bir sazlığını ustunde oyle mutsuz mutsuz duruyormuş

Birden golun ustunde parlayan bir ışık gormuş oyle parlak oyle guzelmiş ki ona hayran hayran baka kalmış ve “Sen kimsin? demiş

“Ben Guneş’im dunyanıza ısı ve ışık veririm Ben olmazsam hicbir canlı yaşamaz dunyanızda demiş

“Oyle mi? Ne guzel o zaman tum canlılar seni cok seviyordur demiş bocek

“Evet tum canlılar cok severler beni Peki sen neden mutsuz gorunuyorsun boyle? demiş Guneş

“Mutsuzum cunku bir bocek olarak bir adım bile yok Arkadaşlarımın hepsinin bir adı var ama bana bir ad bulunamadı henuz demiş dudağını sarkıtarak adsız bocek

Guneş “Hımm!demiş duşunerek “Demek kendine bir ad arıyorsun oyleyse sana bir ad bulabiliriz der demez adsız bocek lafa atılmış sevinc icinde Guneşin sozunu bitirmesini beklemeyerek

“Gercekten mi? Demek benim de bir ismim olacak Lay lay lay la diye bir melodi tutturmuş ki

“Dur biraz acele etme sadece sana bir oneride bulunacağım eğer bunu yapabilirsen o zaman sana ad bulacağız adını taşıyabilmelisin demiş Guneş

“Peki o zaman soyle onerin ne ise ben her şeyi yaparım yeter ki bu dunyada beni adsız dolaşmaktan kurtardemiş adsız bocek

“Soyle bakalım bu dunyada bildiğin bilmediğin tum canlı cansız varlıkları bu ne cirkin bu ne iğrenc bu ne luzumsuz demeden sevebilir misin? demiş Guneş

Bizim bocek boyle bir soruyla karşılaşacağını hic ama hic duşunmemiş o yuzden de şaşırmış ne diyeceğini bilememiş

“Şey! Şey! Fakat bunların icinde bana cirkin gelenler beni uzenler var onları da mı seveceğim? demiş bocek

“Eveet! Onları da seveceksin tum canlı ve cansız varlıkları sevebilirsen tıpkı yıldızlar gibi aydınlatacaksın etrafını Yıldızlar nasıl oluştu bilirmisin? Bundan cok cok onceleri dunya yeni yaratılırken o yıldızlar benden parcalanarak uzayda bir inci tanesi gibi dağıldılar etrafa Sen gercekten sevmeyi başarabilirsen karanlıkta parlamaya başlayacaksın Tıpkı gokyuzundeki yıldızlar gibi ve seni gorenler hayran hayran bakacak sana Tıpkı senin beni golde gorduğun gibi işte o zaman senin ismini buluverecekler bir cırpıdademiş Guneş

“Tamam bunu yapabilirim!Yaparım! Bundan sonra tum canlı ve cansız varlıkları seveceğim ve sevginin aydınlığıyla aydınlanacağımdemiş bocek

Adsız bocek bir gun mutlaka kendisininde bir adının olacağı umidinin sevinciyle oradan ayrılmış Giderken yolda bocek arkadaşları ağustos boceği tırtıl ve cekirgeye rastlamış Bizim adsız boceği gorunce ucu birden başlamışlar onunla alay etmeye
“Adsız adsız Daha bir adın bile yok adsızdemişler
Bizim adsız bocek bu sozlere hem cok uzulmuş hemde cok kızmış Onlara tam kızacakken Guneşin sozleri aklına gelmiş ve kotu bir soz soylemeden oradan uzaklamış

Ne olursa olsun adının olması icin Guneşin dediklerini yapacaktı Bunu yapmak cok da kolay olmasada yapacaktı sonsuza kadar adsız dolaşamazdı ya

Butun bunları duşunurken karşısına yaşlı bir bayan karınca cıkmış Yaşlı karınca bir buğday tanesini yuvasına goturmek icin oldukca zorlanıyormuş “İşte!demiş sevgimi gostermek icin bundan daha iyi bir fırsat olurmu?

“Bayan karınca oldukca yorgun gorunuyorsunuz izin verirseniz bu buğday tanesini yuvanıza taşımanızda size yardım edebilirliyim?diye sormuş adsız bocek

Bayan karınca bu guzel teklifi reddemiyecek kadar yorgunmuş Oysa herkes bilir ki karıncılar oldukca calışkanlardır “O kadar cok sevinirim ki bu buğday tanesi benim gibi yaşlı bir karıncanın taşıması oldukca zor oluyordemiş Bizim adsız bocek bir karıncaya gore daha iri olduğu icin hic de zorlanmamış Buğday tanesini bayan karıncanın yuvasına bir cırpıda taşımış

Bayan karınca “Senin adın ne?diye sormuş Adsız bocek ise başını one eğip “Henuz bir adım yok bayan karınca Bende bende Adımı arıyorumdemiş Sesi titreyerek

Bayan karınca “Sen iyi bir boceksin iyilik yapmayı seviyorsun bana yardım ettiğin icin teşekkurederim Senin bu davranışına yakışan bir adı bulacağından eminimdemiş Adsız bocek “Bana vermiş olduğunuz cesaretten dolayı teşekkurederim size iyi gunler diliyorumdemiş ve yoluna demam etmiş

Birden bire bir yağmur başlamasın mı? Yağmur o kadar şiddetli yağıyormuş ki adsız bocek yağmurdan korunmak icin sığınacak bir yer aramış Yakınlarda geniş yapraklı bitkiler varmış hemen onların arasına biryere sığınmış

Yağmurun dinmesini beklerken o gun yaşadıklarını gecirmiş aklından İyi ve doğru davranışlarda bulunarak yaşamak zor gibi gorunsede aslında daha kolay olduğunu anlamış Arkadaşları onunla dalga gectiğinde onlarla kavga etseydi onlardan farkı kalmayacaktı Bocek arkadaşları kotu bir davranışda bulunmuştu Onlarla kavga etmedi sadece sustu Susmayı tercih etmekle bocek arkadaşlarına soylediklerinin kotu olduğunu duşundurmeye fırsatı vermişti Sevginin en guzel deneyimini bayan karıncaya yardım etmekle yaşadı İcinde bunları yaşamaktan dolayı huzur ve tarifsiz sevinc vardı Adsız bocek bunları duşurken birde baktı ki coktan yağmur dinmiş

Tabiat mis gibi toprak kokuyormuş Yerler ıslak olduğu icin yuremekte zorlanıyormuş Birden bire topraktan cıkmaya calışan garip bir boceğe rastlamış Adsız bocek topraktan cıkan bu boceğin neye benzediğini kim olduğunu merak etmiş ve yoluna devam etmekten vazgecmiş Topraktan cıkan boceğe adsız bocek sormuş “Sen kimsin? demiş

“Ben solucanım Senin gibi bir turu ilk defa goruyorum sen kimsin? demiş solucan
“Ben ben Ben henuz bir adım yok ben adımı arıyorumdemiş bizim adsız bocek kendine guvensiz sesi titreyerek Sonra kendisini toparlamış ve “Sen ne tuhaf bir boceksin ne ağzın ne gozun ne burnun var seni niye yaratmışlar ki ne işe yararsın? Ustelik cirkinde gorunuyorsun! demesin mi!::: der demez dediğine pişman olmuş elbet Ama laf ağzından cıkmış bir kere Solucan gorgulu ve bilgili biriymiş Onun bilgisizce bir laf soylediğini anladığı icin cehaletine vermiş ne alınmış nede kırılmış

“Anlatayımda dinle ozaman; biz solucanlar toprakta curuyen maddelerle besleniriz dışkımızlada toprağı gubrelendiririz Toprakta 1–2 metre derinliğe iner actığımız galerilerde yaşarız Boylece toprağı havalandırırken yağmur sularının toprağa suzulmesini sağlarız Yani toprakta bitkelerin yetişmesinde cok onemli rol oynarız Ayrıca tabiat anaya zarar veren kimyevi maddelere karşıda vucudumuz hassastır Şimdi anladın mı adsız bocek benim niye yaratıldığımı? demiş solucan tebessum ederek

Adsız bocek duşunmeden aklından ilk geceni soylemiş olmanın mahcubiyetiyle; “Sizden ozurdilerim ben bunları bilmiyordum siz yaratılışınızla ilgili gercekleri anlatınca tabiatta cok onemli işler yaptığınızı anladım Şimdi gozume hic cirkin gorunmuyorsunuz Anladım ki bilmek saygılı olmayı ve sevmeyi yanıda getiriyormuş Beni affedindemiş

“Tabi seni affederim ama bana once bir soz vereceksin Birşeyler hakkında karar vermeden once birkez duşuneceksin gekirse soracaksın Yeterli bir bilgiye sahip olmadan soz soylemeyecek kotu davranışta da bulunmayacaksın sozmu?demiş solucan

“Hoşgurunuz icin teşekkurederim anladım ki hoşgurulu olmak icin de bilgili olmak gerekirmiş Yaratılmış her varlık bize nasıl gorunurse gorunsun tabiatta cok onemli yerleri varmış Bu da tum canlıların yararına olacak şekilde tasarlanmış Bundan sonra asla boyle bir hata yapmayacağım Size sozveriyorum: demiş adsız bocek

“Eminim bu hatandan oğrendiğinden sonra kendi adını bulacaksın Sana bol şans diliyorum:demiş solucan

“Bana vermiş olduğunuz cesaretten ve bilgilerden sonra adımı bulacağıma olan inancım cok daha kuvvetlendi Teşekkurederim size iyi gunler diliyorumdemiş ve oradan ayrılmış bizim adsız bocek

Gunler gunleri kovalamış ve bizim adsız bocek tum varlıklara sevgiyle yaklaşmış sevgi ile yaklaştıkca herkese iyilik yapmış hatta kendisine kotu davrananlara bile Anlamış ki sevdikce kotu olunamıyor sevdikce hoşgorulu olunuyor ve sevdikce kendinde olan guzellikleri paylaşıyor O boyle guzel ve iyiye dair ne varsa yaptıkca icinde ki sevginin aydınlığı tum bedenini kaplamış Ve akşamları onu gorenler bizim adsız boceğe ne isim vermişler dersiniz sevgili cocuklar?

Ben fazla merak ettirmeden hepinize soyleyeyim tabi ki “KANDİL BOCEĞİ
İşte cocuklar bu boceklerin ortalığa bir ampul gibi kendiliğinden yaydığı bu ışık enerjisinden dolayı Kandil Boceği ismini vermişler Bu tukenmek bilmeyen ışık enerjisinin tek kaynağı ise sadece ve sadece sevgiymiş

Sizlerin de icinizdeki sevgi enerjisi hic bitmesin tıpkı dunya var olduğundan beri ışık enerjilerini kaybetmemiş olan “KANDİL BOCEKLERİ gibi Kimileri masal dese de bu yazdıklarıma gercek mi değil mi deneyip gorun derim cocuklar Sizdeki var olan sevgiyi vererek başlayın yaşamaya ve ışığınızla farkedilin Farkedilmenin en ucuz en kolay yolu sevginizi vermektir emin olun size sevgisini karşılıksız vermek isteyen pek cok varlık olacak

Gokten sevgi duştu sevgiye inananların başına

Üst Alt