Son Konu

Adres Kodu Nedir, Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Eminiz herkes meskeninin adresini ezbere biliyordur lakin adres kodu nedir dediğimiz vakit pek çok bireyde bir karşılık olmayabilir. Zira üzerinden uzun bir vakit geçmiş olmasına karşın her konuta atanmış olan adres kodu, herkes tarafından bilinmiyor. Adres kodu, bilhassa zarurî zelzele sigortası yani DASK sigortası yaptırılırken mutlaka bilinmesi gereken bir bilgidir zira adres kodu olmadan bu sigortanın yapılması mümkün değildir.

Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri tarafından oluşturulan Ulusal Data Tabanında ülkemiz sonları içerisinde bulunan konutlar başta olmak üzere tüm taşınmaz malların bir adres kodu vardır. 10 haneli bu kod büsbütün o adrese özel olduğu için konuta yeni taşınan şahıslar için de birebir kod geçerlidir. Gelin adres kodu nedir, adres kodu sorgulama nasıl yapılır gibi merak edilen soruları biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

Adres kodu nedir, ne işe fayda, nasıl sorgulanır?

Adres kodu nedir?

Adres kodu ne işe fayda?

Adres kodunuzu bilmenin faydaları

Adres kodu sorgulama nasıl yapılır?

Adım #1: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama sayfasını açın

Adım #2: Ben robot değilim kutucuğunu işaretleyin

Adım #3: Adres bilgilerinizi ayrıntılarıyla girin

Adım #4: Bağımsız kısım kimlik numarası sizin adres kodunuzdur

Adım #5: Adres bilgilerini değiştirerek farklı adres kodlarını da öğrenebilirsiniz

92785287cf70cebbbbdabd1e64b7e7c267a2ef72.jpeg

Adres kodu nedir?

Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetlerinin 1 Mart 2013 yılında başlattığı bir proje kapsamında oluşturulan Ulusal Bilgi Tabanında konutlar başta olmak üzere tüm taşınmaz mallara verilen 10 haneli numara adres kodu olarak isimlendirilir. Adres kodu için Ulusal Data tabanı kodu ya da kısaca UAVT kodu da denmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti hudutları içerisinde bulunan her taşınmaz malın 10 haneli eşsiz bir adres kodu vardır. Adres kodunu, kelam konusu yerin kimlik numarası olarak düşünebilirsiniz. Konutun adres kodunda en aktüel bilgiler bulunur. Adres kodu, şahsa değil adrese özeldir. Yani bir konuttan taşınan kişi yeni konutunun adres kodu ile süreç yapmalıdır. Adres kodları değişmezdir.

Adres kodu ne işe fayda?

Adres kodunun birinci ve öncelikli gayesi, adres benzerliği nedeniyle oluşan karışıklıkların önüne geçmektir. Nasıl ki pek çok kişi tıpkı ismi ve soyadı taşıyor ve bunlar TC kimlik numarası ile ayrılıyor, aynı formda bilhassa resmi süreçlerde de emsal cadde ve sokak ismi kaynaklı adres bilgisi yanlışları olmasın diye adres kodu kullanılıyor.

Adres kodunun en çok kullanıldığı süreç DASK sigortası ya da bilinen ismiyle zarurî zelzele sigortası yaptırma sürecidir. Adres kodunuzu bilmeden, zarurî sarsıntı sigortası yaptıramazsınız. Bu nedenle bilhassa yeni bir meskene taşınırken kesinlikle o yerin adres kodunu bilmeli ve mecburî zelzele sigortası sırasında da bu bilgiyi paylaşmalısınız.

Adres kodu uzun vakittir kullanımda olan bir bilgi olmasına karşın şimdilik sırf resmi süreçlerde kullanılıyor lakin bir gün günlük süreçlerde de kullanılması bekleniyor. Yani örneğin bir alışveriş sitesinde uzun uzun adres yazmak yerine sadece 10 haneli adres kodunuzu yazarak tüm adres bilginizi paylaşabileceksiniz. Adres kodu ile birlikte pozisyon da paylaşılırsa adres paylaşmak çok daha kolay olacaktır.

f6a9f7d24296fef87942e6a54bc9acab846338cd.jpeg

Adres kodunuzu bilmenin yararları:
  • Yanlış adres bildiriminde bulunan şahısların tespit edilmesini sağlar.
  • Taşınmaz mal ile ilgili kontratların en gerçek ve yeni biçimde hazırlanmasını sağlar.
  • Adres bilgisi paylaşılırken yapılan yanılgıların önüne geçer.
  • DASK sigortası olan konutlarda net adres bilgisi paylaşıldığı için süreçler çok daha süratli gerçekleşir.
  • Bazı sigorta şirketleri adres kodu üzerinden indirim sağlar.
  • Zorunlu zelzele sigortası olan ve olmayan konutların çok daha kolay tespit edilmesini sağlar.
Adres kodunuzu bilmenin size sağlayacağı yararlardan kimileri bu formda. Şöyle düşünün, benzer adresler var ve adres paylaşırken ufak bir yanılgı yapmanız işten bile değil. Ancak 10 haneli kolay bir kodu çok daha kolay bir biçimde aklınızda tutabilir ve adres bilgisi yerine bunu paylaşarak muhtemel tüm kusurları daha oluşmadan ortadan kaldırabilirsiniz.

Adres kodu sorgulama nasıl yapılır?
  • Adım #1: Buradaki ilişki üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama sayfasını açın.
  • Adım #2: Ben robot değilim kutucuğunu işaretleyin.
  • Adım #3: Adres bilgilerinizi ayrıntılarıyla girin.
  • Adım #4: Bağımsız kısım kimlik numarası sizin adres kodunuzdur.
  • Adım #5: Adres bilgilerini değiştirerek farklı adres kodlarını da öğrenebilirsiniz.
6e8ba9180c451d5ee613dc009af3e22784f6d46a.jpeg

Adım #1: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama sayfasını açın:

Yukarıda verdiğimiz temas üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama / Adres Sorgulama sayfasını açarak adres kodu sorgulama sürecinin birinci adımını atın. Sayfanın yapısı nedeniyle taşınabilir internet tarayıcılarında bu ekranı tam olarak görüntüleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle masaüstü internet tarayıcınızı kullanmanız öneriliyor.

Adım #2: Ben robot değilim kutucuğunu işaretleyin:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama / Adres Sorgulama sayfasını açtığınız vakit pek çok sistemde karşımıza çıkan ben robot değilim onay ekranı ile karşılaşacaksınız. Bu kutucuğu onaylamadan sürece devam edemiyorsunuz. Bu nedenle robot olmadığınızı kanıtlamak için o küçük kutucuğu onaylayın.

Adım #3: Adres bilgilerinizi ayrıntılarıyla girin:

Adres kodunuzu öğrenmek için öncelikle açık adres bilginize gereksiniminiz var. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama / Adres Sorgulama sayfasına sırasıyla vilayet, ilçe, mahalle, cadde, dış kapı ve iç kapı bilgilerinizi girin. Adres bilgilerinizi girdikçe ekranın büyük kısmını kaplayan harita üzerinde pozisyonunuzu göreceksiniz. Bilgilerinizi eksiksiz girdiğinizden emin olun.

3dc2e7f90ea9cdf44d62c042d34ead90deef70ce.jpeg

Adım #4: Bağımsız kısım kimlik numarası sizin adres kodunuzdur:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama / Adres Sorgulama sayfasında istenilen bilgileri sırasıyla girip son olarak iç kapı numaranızı yazdığınız anda karşınıza numarataj bilgileri, bağımsız kısım bilgileri ve bağımsız kısım kimlik numarası bilgilerinin olduğu bir ekran çıkacak. Adres kodunuz, 10 haneli bağımsız kısım kimlik numaranızdır.

Adım #5: Adres bilgilerini değiştirerek farklı adres kodlarını da öğrenebilirsiniz:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama / Adres Sorgulama sayfası üzerinden açık adres bilgilerini bildiğiniz tüm taşınmaz mallar hakkında arama yapabilirsiniz. Bunun için sayfayı yenilemeniz ve istenilen adres bilgilerini girmeniz kâfi.

Zorunlu zelzele sigortası başta olmak üzere pek çok resmi süreçte kullanacağınız adres kodu nedir, adres kodu sorgulama nasıl yapılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve mevzu hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Adres kodu sorgulama sırasında bir sorun yaşıyorsanız Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

Üst Alt