Son Konu

Afet Çantası Uygulamasını İndirin, Afetlere Hazır Olun

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
bha_39_4d954cc1a7e83abfceef.jpg

İnegöl Belediyesi’nin afetlere yönelik çalışmaları kapsamında teknolojiyi de kullanarak geliştirdiği “Afet Çantası” uygulaması hem bilgilendiriyor hem de acil davet ve bildirimleriyle mümkün bir afette bağlantı kurulmasını sağlıyor. 17 Ağustos Marmara zelzelesinin 23. Yıl dönümünde zelzele gerçeğini bir sefer daha hatırlatan Belediye Lideri Alper Taban, “Afet Çantası uygulamamızı indirin, afetlere hazır olun” davetinde bulundu.

Afetlerle ilgili bilinçlendirme çalışmalarını aralıksız olarak sürdüren İnegöl Belediyesi, teknolojinin gücünden de faydalanarak 2021 yılında “Afet Çantası” uygulamasını hayata geçirmişti. Cep telefonlarına indirdikleri bu uygulama ile vatandaşlar telefonlarından acil yardım daveti yapabiliyor, afet öncesi, sırası ve sonrasına ait gerekli bilgilendirmelere ulaşabiliyorlar.

ÜCRETSİZ UYGULAMAYI HERKES KULLANABİLİR

Android ve IOS sürümlerinde yer alan “Afet Çantası” uygulamasını birinci 1 yıllık süreçte yüzlerce vatandaş kullanmaya başlarken, İnegöl Belediye Lideri Alper Taban 17 Ağustos Marmara sarsıntısının 23. Yılında sarsıntı gerçeğini bir kere daha hatırlatarak vatandaşlara davette bulundu. 17 Ağustos’un yıl dönümünde olduğumuzu hatırlatan Lider Taban, “Temennimiz afetlerin yaşanmaması. Lakin afetlerin hayatın bir gerçeği olduğunu, bilhassa bölgemizin de afet bölgesi olduğunu unutmadan, buna hazırlıklı olarak ömrümüzü sürdürmemiz gerekiyor. Bu kapsamda biz mahallî idareler olarak bir dizi çalışmalar, araştırma ve incelemelerimizi sürdürüyoruz. Bunun yanında vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve teknolojik altyapıyı da kullanarak önlemler almak ismine Afet Çantası taşınabilir uygulamasını 2021 yılında hayata geçirdik. İnegöl Belediyesi olarak dijitalleşme noktasında çok önemli adımlar attık. Bu mevzuda da dijital değişim ve dönüşümü merkeze alarak İnegöl Belediyesi Afet Çantası Uygulamasını hayata geçirdik. Bu uygulamayı Google Play ve App Store’dan kullanıcılar telefonlarına indirebilirler. Bu uygulamayı indirdiklerinde de burada ki tüm özellikleri kullanma talihini fiyatsız olarak elde edecekler. Fiyatsız bir uygulama olmakla birlikte her isteyen bu uygulamayı kullanabilir” dedi.

HEM ACİL DAVET YAPILABİLİYOR HEM DE BİLGİLENDİRME SAĞLIYOR

Uygulamanın içeriği hakkında da bilgiler veren Lider Taban, “Programı birinci açtığınızda afet çantasıyla ilgili acil yardım, acil yardım düdüğü, inançtayım, inançta değilim üzere hususlar görüyoruz. Burada acil yardıma bastığımızda acil yardımla alakalı 112 sekmesi açılıyor. Tıkladığınızda 112’ye ulaşabiliyorsunuz. İnançtayım ya da değilim, yakınınız ya da ailenizden olan 3 kişiyi kaydederek size ulaşılmasını sağlıyor. Örneğin göçük altındasınız bir ses vermek istiyorsunuz gruplarımız sesleniyor. Ses vermek istiyorsanız burada acil yardım düdüğüne basarak sesi duyurabilirsiniz. Birebir vakitte Afet Çantası uygulamasında bilgilendirme sekmeleri de mevcut. Acil toplanma alanlarına buradan ulaşılabiliyor. Tekrar birinci yardım konusunda kısa kısa bilgilendirmeleri de içinde bulunduruyor. Vatandaşımızın şuurunu arttırmak için testler var. Vatandaşlarımız bu üzere şeyleri Afet Çantası uygulamasında bulabilecekler” diye konuştu.

AFET GERÇEĞİNİ UNUTMAYIN, UYGULAMAYI KULLANIN

Açıklamasında tüm vatandaşları Afet Çantası uygulamasını indirmeye de devam eden Lider Taban, “Şehrimiz ve ülkemizin afet gerçeğini göz gerisi edemeyiz. Bu nedenle vatandaşlarımıza pek çok kolaylığı sağlayacak bu uygulamayı telefonlarına indirmeleri konusunda bir kere daha davette bulunmak istiyorum” dedi.
Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

Üst Alt