Son Konu

Ahmet Hakan sordu: Kurdaki yükseliş sizi telaşlandırıyor mu? / Bakan Albayrak: Dolarla mı maaş alıyorsunuz ?

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ahmet%2DHakan%2Dsordu%2DKurdaki%2Dyukselis%2Dsizi%2Dtelaslandiriyor%2Dmu%2DBakan%2DAlbayrak%2Dcevapladi%2DDolarla%2Dmi%2Dmaas%2Daliyorsunuz%C2%A0%2D239065%2Ejpeg

Bakan Albayrak dolar kuru için "Kur 7’lerden 6’lardan 5’lere indi. Tekrar çıktı. Tekrar indi. İner çıkar. Türkiye tüm bu dalgalanmaları düzgün bir halde yönetmektedir. Güçlü bir altyapıya sahip" dedi. Bakan Albayrak ayrıyeten ekonomik büyüme için "Türkiye 2. çeyrek performansıyla daralma yaşayan ülkeler içinde en az etkilenen ülkelerden birisi olacak. İkinci çeyrek müspet olacak. 'Türkiye yüzde 5 küçülecek' argümanında bulunanlar tekrar yanılacaklar. İddiamız eksi 2 ile 1 ortasında. Dünya ortalamasından çok daha yeterli. Tüm bilgiler toparlanmanın güçlü biçimde başladığını gösteriyor. Olağanlaşma sürecinde atılan her adım daha olumlu yansıyor" kelamlarını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tüm dünya ekonomilerinin tarihi büyük bir kriz yaşadığını fakat Türkiye'nin bu durumdan en az etkilenen ülkelerden biri olacağını söyledi. Bakan Albayrak "Dünya yanıyor. İktisat bilimi yüzde 100 matematik değil. Bir kesim bir lobi var. Krizlerden çok kriz lobileriyle uğraşıyoruz" açıklamasında bulundu. 

Bakan Albayrak dolar kurundaki hareketliliğe ait olarak "Biz diyoruz ki ihracatçı için benim param cazip olsun. 1 lira 1 dolarcılar vardı. Bu eleştiriyi yapanların bir birçok bu eleştiriyi yapmayanlar. Bir lira 1 dolar olur mu bunun enflasyon farkı var. Kur 7’lerden 6’lardan 5’lere indi. Tekrar çıktı. Tekrar indi. İner çıkar. Türkiye tüm bu dalgalanmaları düzgün bir halde yönetmektedir. Güçlü bir altyapıya sahip." dedi.

Son yapılan kredi kampanyalarını yorumlayan Bakan Albayrak "650-700 bin liralık konut var… Orta gelir ve alt gelire verildi. Kullanılan kredi ölçüsü ortalamasında 250 bin kredi kullanılmış. Yastık altından gelmiş." açıklamasını yaptı.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından notlar;

-Yoğun mu geçiyor?

Aslında yaz ayları sakindir lakin global bir fırtına koptu çok da sakin değil.

-Kur yükselince telaşlanıyorum, endişelenmeli miyiz?

Dolarla mı maaş alıyorsunuz ? Öncelikle onu sorayım. Kur algısıyla ekonomiyi ölçme konusunda bir psikolojiye girmiş. Evvelden kur çok daha fazla etkiliyordu. Artık iktisatta bir dönüşüm var. 2 sene evvel de bu düzeylerdeydi. Düştü.

2 sene öncesine bugün Türkiye iktisadı çok daha güçlü. Dünya tarihinin en büyük iktisat krizi yaşanıyor. Bana nazaran uygun, size nazaran makûs. Hayır. Tüm dünya haritasına bakalım. Salgından gelişen ve gelişmekte olan ülkeler ne kadar etkilenmiş. Türkiye bu noktada en az etkilenen ülkelerden bir tanesi. İkinci çeyrek müspet olacak. Borsa performansın bir çok ülkede küçülme ve düşme yaşamış, Türkiye daha düzgün noktada. Güney Afrika, Brezilya, Meksika yüzde 20-25 para ünitelerinde paha kaybetmiş. Etkilenmiş. Türkiye yüzde 17-18 etkilenmiş. Büyüme sayıları açıklandı. ABD yüzde 33, Avrupa yüzde 15’lerde daralma yaşadı. Türkiye yeniden en az etkilenen ülkelerden olacak.

Türkiye güllük gülistanlık demeyiz. Dünya yanıyor. İktisat bilimi yüzde 100 matematik değil. Bir kesim bir lobi var. Krizlerden çok kriz lobileriyle uğraşıyoruz.

-Dünya ekonomilerini etkileyen bir süreçten geçiyoruz. Bunun bize olumsuz tesiri var. Ancak öteki ülkelerden daha az etkilendik diyorsunuz.

Evet, etkilenmeye devam edeceğiz. Lakin en az etkilenenlerden olacağız. ABD’de 50 milyona yakın işsiz olacak. Dünyada 300 milyona yakın işsiz kalacak deniyor. Öbür ülkelerdeki arkadaşlarla tesirini konuştuk. Washington’da tanesi 2 dolardan maske alıyorlardı. Paranız var paranız olsa da tesir etmiyor. Sıhhat sistemi. Paranız olsa da alamıyorsunuz. Fakat Türkiye ekonomik durumu olmayanlara da yardımcı oldu. 

Türkiye’de Sıhhat Bakanımızla konuştuk. Sıhhat çalışanlarımıza neler yapabiliriz… 

Pandemi sürecinde hastaneler olağanüstü… Sadece o değil. O kadar muazzam projelere onay verildi ki. Ben inanılmaz gurur duydum. Kusursuz geçti.

Bakan Beyefendi dedi ki biz 1000 sorti yapmıştık. Suriye operasyonunda 10 binden fazla sorti yaptık, dedi. Türkiye o denli bir masaya yumruğunu vuruyor ki. Hala kurtarma paketleri konuşuluyor. Bakan Beyefendi dedi ki "Biz 1000 sorti yapmıştık. Suriye operasyonunda 10 binden fazla sorti yaptık" dedi. Türkiye o denli bir masaya yumruğunu vuruyor ki. Hala kurtarma paketleri konuşuluyor. 

Salgının tesiri var, bu maliyetler var. Türkiye direnç içindeyse kriz beklentilerine girmek yanlıştır…Birçok ülke bütçe açığında yüzde 10-25’leri konuşuyor. Gelirler sıfır. Buna karşın yüzde 5 ve 6’ları konuşuyoruz biz. Boşluk seviyesi örnekleri vereyim. İngiltere, Japonya, Avrupa’da birçok ülke borç rasyosu bizde yüzde 30’lar bu saydıklarımda yüzde 100’ler…Gezi’den beri battık bittik lobisi 2013’te de ne diyordu ekonomiyi durdurun. Artık ne diyorlar IMF’ye teslim edin. Bizim azınlık bölümümüz var toplumsal medya ile yatan kalkan. Bir kesim üzerinden kuşatma var. Anadolu’da geri dönüşler alıyorum. 3 ay boyunca geri dönüşlere bakıyorum. Birçok vilayetten geri dönüş aldık. Sokağa çıkılmayan iklimde biz takviye verdik. 210 bin firmaya 150 milyon liradan fazla takviye verdik. Düşük maliyetlerle takviye sağladık. 

- Kampanyaların tesiri olur mu gerçek iktisada neden önemsiyorsunuz?

STK’lar önceliğinde, akademik topluluk üzerinde tenkit getirenler var… 2’ye ayırmak lazım. Eleştirenler ve makûs niyetliler. Toplumsal medyadan sayanlar… Negatif Türkiye’yi nasıl etkileriz. Etkileme güçleri her geçen gün azalıyor. Gitgide Türkiye’de bu manada azalıyor. Bu bir ulusal bağımsızlık gayreti. Ulusal bağımsızlık modeli ortaya koymalısınız. 2 yıldır kıyamet bundan kopuyor. Dedik ki Türkiye eski modelden çıkıyor. Yüksek faiz, ithalata bağlı… Sıcak paraya bağımlıyım, ithalat devam ettik, bütçeyi tuttururum… Olmaz. Gidin sorun değişimin 2 yılda geldiği noktada… Pandemi olmasa bitiriyorduk. Bitireceğiz.

Türkiye rekabetçi kur, düşük faizle, üretime bağlı değişikliği var. Beraberinde siyasi olarak da argümanlı konuma taşıyacak. Gülüyorum. 2 yıldır Türkiye başarılı gayret verdi. Şunun altını çizmek lazım. Ben birileri üzere şunu derim Doğu Akdeniz’de ne işimiz var, IMF’yle anlaşsak ne hoş olur, Suriye’de ne işimiz var. Sıcak para gelsin. Ayasofya’yı açsak, bağımsızlık mı bu… Bağımsızlık gayreti bununla birlikte farklı ekonomik çabalar veriyor.

Ben Güç Bakanlığım periyodundan beri bu sürecin içindeydik. Fatih, Oruç Reis, Barbaros’la beraber… Sonra ne olacak… Akdeniz’e ayağımızı atamayacağız. Bu türlü bir şey olur mu ? Bir ülke geliyor turizmle bağlı süreci bunla ilişkilendiriyor. Sizi açarız vatandaşlarımızın gelmesine Doğu Akdeniz’den çekilin biz hayal dünyasında yaşamıyoruz.  Dünya çok öbür iklimde büyük bir arbede içindeyken bizim kimsenin malında gözümüz yok.

- Ben yeni yaklaşım getiriyorum. Kur artıyor paniğe kapılalım eski argüman mı?

Eski lakin tesiri yok. Kur çıkıyor, iniyor. Her ülke üzere Türkiye de etkileniyor. Eskisine nazaran çok daha az etkileniyor. Bırakın Kardak krizini son donanmasıyla çok önemli bir sayıda Türkiye. Haklarını savunacak çerçevede süreçler geliştiriyor. Onu yapıyor, bunu yapıyor. 

Her geçen gün daha da güçlenecek Türkiye. 

Bu bir mecburilik. Bu türlü bir süreçte… Beyrut’ta, Irak’ta, Libya’da yaşananlar… Hollywood sineması izlemiyoruz. 15 Temmuz’da kim yaptı, darbeyi kim yaptı. Kimler toplumsal medya mecraları üzerinden operasyon çekiyor. 

Profesör kılıklı şahıslar toplumsal medyadan Türkiye batacak diyor. Bir baktık. ABD’de FETÖ’cü. 7 yıldır önderine Türkiye kenetleniyor. Yargı süreçlerinde, darbede, toplumsal süreçlerde… 

Bu süreçte iktisat içinde olduğu için… Berat Albayrak kıymetli değil. Bu süreç çok daha düzgün noktaya gidiyor. 

- Sıcak para gereksinimimiz var mı?

Sıcak para 2 yıldır Türkiye’de çok. Gereksinimimiz yok. Pandemiye yakalandık. Gayelerimizden geri koymadı. Yalnızca ertelendi. 

- Pandemi olmasaydı…

Amaçlarımızın birçoğunu tutturacaktık. Yüzde 5 büyüme… Cari hedeflerimiz… Bir ekip sapmalar natürel olacaktı. 65 milyar dolarlara düştü MB rezervleri 2008-2009’da… 

Yılın tamamında eksi 5 küçüldü Türkiye. O yıllarda… Türkiye’nin tarihinde yok. Sıfır olmasına karşın bu yılı 2008-2009’dan daha düzgün kapatacağız.

Yalnızca resesyon algısıyla değil. Büyük duruş bu. Bir dal değil. Dünya durdu.

- Bu türlü bir durum halka anlatılır… Siz fazla girmiyorsunuz bu konuya… Mazeret mi sunmak istemiyorsunuz?

Türkiye’de aslında birileri tarafından olumsuz algı üzerinden toplum psikolojisini negatife itmeye yönelik süreç var. Biz sorumluluk makamındayız. Biz tahlil üretmeliyiz. Biz mazeret değil, tahlil üretme daha düzgün noktasında sorumluluk taşıyoruz. Ben siyasetçi olmadığımdan birilerine fatura etme yok. 

- Faizleri yükseltin dolar düşsün… Faizle ilgili adım atılmalı mı?

Son devirde tüm bu süreçte farklı kısımlardan farklı yorumlar daima oluyor. Burada konu net bir formda Türkiye iktisadını büyütecek, gerçek iktisadını destekleyecek. Faiz dışarıdan daha çok içeriyle ilgili. 

Başta ne dedim yeni iktisat. Dışarıdan gelen sermayede gerçek yatırımcı için öncelik diyoruz. 2’ye ayırıyoruz. Vur kaç ve gerçek yatırımcı. Pandemi ve sürecinin olağanlaşmasına daha başlamadık. Olağanlaşma sürecinde değiliz. 

Bu süreçte ikinci dediğimiz yatırımcıları çekmeye talip oluyor. Gerçek iktisat, yüksek faiz, kıymetli TL dedik ya… Kim bu periyotta fabrika kurayım, istihdam yapayım demiş. Kim ithalatçı olmuş… 

Bu paradigma değişikliği. Türkiye’nin faiz ve kurda daha az bağımlı olduğu devirde güçlü bir biçimde devam edecek.

-Kurdaki yükseliş sizi telaşa götürüyor mu?

2 senedir… 2018’le kur geldi. Tweetler atıldı. Yaptırımlar yapıldı. Kur 7’lerden 6’lardan 5’lere indi. Tekrar çıktı. Tekrar indi. İner çıkar. Türkiye tüm bu dalgalanmaları düzgün bir halde yönetmektedir. Güçlü bir altyapıya sahip. 

Kur iner çıkar. Türkiye tarihinde birinci kez rekabetçi bir kur seviyesiyle iktisadını dönüştürecek noktaya dönüştü. Şikayet edenlere bakıyorsunuz yurt dışına gidiyordum değerlendi. Mercedes alamıyorum kıymetlendi. 

Biz diyoruz ki ihracatçı için benim param cazip olsun. 1 lira 1 dolarcılar vardı. Bu eleştiriyi yapanların bir birçok bu eleştiriyi yapmayanlar. Bir lira 1 dolar olur mu bunun enflasyon farkı var. 

Olduğundan fazla kıymetli olmak. İthalat cenneti olursunuz. Bu size bir karşılık hatırlatıyor mu? Niçin uçak, otomobil üretiyorsunuz. Süt tozundan bilmem nesine kadar… 

Türk Lirası artık rekabetçi. Artık ne kadar az bağımlı daha güçlü adımlarla bu noktaya gidecek. 

Gerek döviz likidite altyapısı, gerek cari istikrardaki altyapısı, faiz rekabetçiliği adımları… Tüm kırılganlıkları ortadan kaldırmak üzere. Bir haftalık artış iniş çıkışlara bakmam… Düzey değil, rekabetçi olup olmadığı önemli… 

Türkiye daha az telaş etmeli. İktisattan teşviklere hibe ve yardımlara kadar ne kadar şey anlattım. Türkiye yardım toplamış… Bu yardımlaşmadır. Türkiye’nin cebi bol. Bütçesiyle vatandaşlarına takviyesini veriyor. 

İmkanı olanların takviye vermeye çalışmasını manipüle eden kesim var. Türkiye olumlu manada birçok ülkeye nazaran daha yeterli yönetiyor.

- Büyümede ne öngörüyorsunuz? 

İngiltere yüzde 22, Avrupa yüzde 16, ABD etkilendi. Biz de etkileneceğiz. Fakat onlardan daha az.

2019 itibariyle Türkiye 5-8-10 düşülecek dendi. Son çeyrekte toparlanma, müspet sürece girdik. İnşallah varsayımlar eksi 2’le artı 1 ortasında. Dünya ortalamasından çok daha düzgün. Büyüme istikrarı, faiz istikrarı birçok istikrar elimizde. 

İstikrarla Türkiye’de kırılganlıkları atacağız. 

- Salgınla konutlara kapandık…  İşler açıldı mı? Pandemi öncesi piyasasına kavuştuk mu?

Bunu söylemek için erken. Vardiya çalışma saatleri, mesafe… Hijyen kuralları, paklık kuralları, önlem kararları…

Şunu net söyleyebilirim. Mart, nisan, mayısta yavaş yavaş, haziran, temmuz ihracatı da PMI endeksi de güçlü bir iktisat başladığını gösteriyor. 

Ağustosta turizmde kıpırdanmalar başladı. Global manada her yerde sermaye çıkışı yaşanmış. 

Haziran, temmuz, ağustos sayıları endüstride inanç endekslerinde… Toparlanmanın güçlü bir biçimde başladığını gösteriyor. 

Sürece süratli adapte olup, süratli çıkışta Türkiye başarılı yönetti. Hoop operasyon Türkiye çok makûs. Avrupa’dan mı, Amerika’dan mı makûs. 

Tenkit gençlerin çok hoş tenkitleri var. Dinlemeye çalışıyoruz. Makûs niyetli bir süreç. "Yeteri yardım yok" diyen kitle para bas diyordu. Artık çok yardımda bulundunuz. 

Türkiye para bassaydı… Bugün yüzde 25-30 enflasyonları konuşacaktık. Faizler yüzde 30-40 faizlerde gerçek iktisattan özel daldan bahsedebilir miydik?

- Konut kredileri ve diğer krediler verdiniz… İktisada dayanağı oldu mu?

Olağan ki… Birçok ülke yaptı. Daha yapılacak çok işimiz var. Makine durmasın diye rölantide çalıştırmaya çalıştık. Türkiye onu başardık. Parasız basın telaffuzlarının bilakis duran varlıklar, likidite, akışkan varlıkların yerlerini değiştirerek yaptık. 

İktisat durmasın diye firma, şirket, KOBİ, esnafa çok önemli dayanak verdik. :Konut kredisi, yerli taşıt noktasında… Son 2 ayda 250 bine yakın konut satıldı. 250 bin insanımız mesken sahibi oldu. Kıssalar zımnî bu fotoğrafın içinde.

650-700 bin liralık konut var… Orta gelir ve alt gelire verildi. Kullanılan kredi ölçüsü ortalamasında 250 bin kredi kullanılmış. Yastık altından gelmiş. Otomobil ithal otomobillere sonsuz sınırsız kredi… Benim kaynağım varsa Türkiye’de üretilen firma… Türkiye’de üretilen araba alımına dayanak verdik. 

Normalleşmeyle pandemi öncesi olağanlaşmaya gideceğiz. Süratli bir formda piyasa olağanlaşmaya gidiyor. Muhtaçlık epeyce dokunuşlar gerçekleştirebiliriz. Dokunuşa muhtaçlığı olan kesimler var. Turizm, yeme içme üzere. Vergi ve takviyeler noktasında çalışmalar yaptık. Küçük dokunuşlarla devam edeceğiz.

- Kısa çalışma ödeneği ne olacak?

Dönüşümle birlikte olağanlaşma takviyesine dönüyor. Normalleşmeyle birlikte çok güçlü bir istihdam paketi hazırladık. Sonraki süreç için İstihdam Kalkanı Paketi hazırladık. Meclisimizin yoğunluğu vardı. Ekim’de geçerse olumlu adımlar atılacak. Normalleşmeyle birlikte bunun tesirlerini minimilize etmek için adımlar atmak gerekiyor. ABD’de 45 milyon işsiz sayısı çıktı. Türkiye’de etkilenmesi mümkün değil. 

- Yine dalga gelecek meskenlere kapanacağız? Var mı bir niyetiniz? İktisat açısından hazırlığınız var mı?

Sıhhat Bakanlığımız çalışıyor. Dünyaya baktığınızda güçlü bir kapanma beklenmiyor. Birçok ülke kurumlar… Açlıktan ölecek insan sayısı daha fazla olacak deniyor. 

Bu türlü bir telaffuz yok. Gelecek ne gösterir bilemeyiz. Her türlü senaryoya hazır olmamız gerekir. Hiçbir periyotta bu kadar hazırlıklı olduğumuz bir süreç yok.

Her global tesire karşı hazır olmamız lazım.

- Enflasyonla başlayalım. Temmuz enflasyonu beklentilerin altında kaldı. Kur hareketliliği olumsuz yansır mı?

Pandemi tesiriyle oluşan iktisattaki yavaşlama aslında nisan, mayıs, haziran aylarında beklenti üzeri enflasyon olarak yansımıştı. Kalan birtakım aylara baktığımızda olumlu bir gidişat bekliyorum. Farklı tesirleri olabilir lakin sürece baktığımızda pandemi olmasaydı rahat beklentileri yakalayacaktık ancak öbür ülkelerde olduğu üzere bir 2 puanlık tesiri olabilir. 11 puanlık bir enflasyon beklentisi oluştu. 

Kur zati fiyatlama davranışlarındaki tesiri devir periyot tesir etti. Bu düzeylerin olumlu tesirinin yanı sıra negatif tesiri olacağını düşünmüyorum. İstikrar içinde yürüttüğümüz sürece 2020 herkesi etkiledi. Lakin beklentilerin altında tesir ile kapatacağız. Şu andaki datalar bunu teyit ediyor. 

- Turizm değerli gelir kalemi. En çok turizmi vurdu. Nedir şu anda durum?

Her gün turizm bakanımızla görüşüyorum. Kendisi de aslında geçmişten tanımıyordum. Yan yana 2 öğrenci birebir sırada oturur ya biz de yan yana oturuyoruz. Hoş bir elektriğimiz var. İstihdam ve döviz geliri noktasında turizm kıymetli. 

Sonraki süreç, yıl sonu planları… Konuştuk bugün de… Çok önemli şeyler planlar tartışıyoruz. Önümüzdeki ağustos, eylül, ekim, kasıma kadar süreç var. 12 aya turizmi yayma… Hangi takviyeler gerekli… Son devirde attığımız adımlardan biri turizmle ilgiliydi. 

Aşikâr kestirimleri var. Döviz gelir noktasında. Natürel yılı sıfır görüyoruz fakat ben 3-4 ayı beklentimizi müspet etkileyecek bir nokta olacağını düşünüyorum.

Kayıp yıl olarak aldık. Olumlu tesir de olacak inşallah. 

- Doğu Akdeniz’le de ilgilisiniz. Ne görüyorsunuz?

Şunu net söyleyeyim. Doğu Akdeniz, Türkiye’nin ulusal bağımsızlık mevzusudur. Dramatik anımı anlatayım. Darbe öncesi Doğu Akdeniz’deki alanlar verilirken acil toplantı yapmalıyız dedik. Tepki göstermeliyiz dedik. 2016 yılı… 

Bugünkü güç bakan yardımcımız da var. Bugünlere nasıl gelindiğini toplumumuzun görmesi lazım. 

O vakit toplantıların bir adedinde ne işimiz var, X ülke ne der… Gemimiz mi var, paramız yok falan. 

Türkiye haklarını sonuna kadar savunmak zorunda dedik. Enteresan olan ne biliyor musunuz isimleri biz de gizli. Bunları görünce duygulanıyoruz. 

Öykümüz var çok ancak bu bir tanesi. Aylar geçti 15 Temmuz oldu. Oradakilerden ne işimiz var diyenlerden bir tanesi oradaydı. Bu ülke 1000 yıldır bedel ödeyerek bu coğrafyada duruyor. 

Bu yaşadıklarımızın hamasetle alakası yok. Beyrut, Suriye, Irak, Hollywood sineması değil.

Bunları yaşadık. Bunlar film değil. 7 yıldır. Bu ülkenin Cumhurbaşkanının nezdinde ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar toplum bunun farkında. 

Biz uysal kedi yok o denli bir şey. Bir düzeyimiz var. Bundan taviz vermeyeceğiz. 

Ekonomik manada, dış siyaset manasında kenetlenerek bakıyoruz. Cumhurbaşkanımızın duruşunu anlatmamıza gerek yok.

Türkiye ardında duruyor. Farklı zümreler tarafından toplumsal medyada görüyoruz. Bu mecralar nasıl operasyon yaptıklarını görüyoruz.

Zihinleri kirletmeye yönelik operasyon. Bilhassa gençlere yönelik. Bilhassa gençleri ziyaret etmeye çalışıyorum. Zihinleri kirletmeye yönelik operasyon. Bilhassa gençlere yönelik. Bilhassa gençleri ziyaret etmeye çalışıyorum. 

Eleştireni var. Gençlik devrinin temel olgusu şu eleştirir, devrimci zihniyettedir. Gençlik bu konseptler içindedir. 

Gençlik iş, gelecek istiyor. Attığımız birçok adım. Ümidim var, umudum var. Başarabilirim. Kıssa şu değişim ihtilal daha fazlası. Dünyada çok büyük bir ihtilal yaşanıyor. 

20. yüzyıldan mühlet gelen bu sistem çöküyor. Dünyanın en haylaz çocuğu hangisi anket yaptırsam Türkiye ve önderi çıkar. Türkiye en devrimci ülkelerden bir tanesi. 

Lafla değil, icraatla oluyor. Genç jenerasyonu en devrimci genç kuşak. Toplumsal medya mecralarında beyinlere ket vurmaya çalıştığı noktaya dikkat etmeliyiz. 

Bulunduğum her ortamda evvelden daha çok natürel gençlerle daha çok vakit ayırırdım. Bilhassa son periyotta pandemiden sonra tekrar başlayacağız. 

- Siyaset muhalefet yakından izliyor musunuz?

Katiyen, hayır. Şunu ayırmak lazım. Ağır gündemimiz var. Vakit ayıramadığımız çerçevede bakan bir grup var. Haklı tenkitleri getiriyor. İki hakaret hata ögesi teşkil eden noktasında onu takip ediyor. 

Biz psikolojimizi sokakta bulmadık. Onları neden göreyim. Gazali 4 kesitle tartışılır bunun 3’ü israf. Haset sahibi, ahmak ve aptalla tartışılmaz. Biz hakikiyi öğrenmek isteyen herkesle irtibat kuracağız. Muhalefet kelamda birilerinin argümanlarıyla geliyor. İnanılmaz duygulanıyorum gören dua eden beşerler var. Türkiye bunun için ayakta operasyonlara karşı.

- Kabinedeki tüm bakanlar bir tarafa nitekim size yönelik tırnak içinde söylüyorum "antipatik" kılmaya çalışıyorlar. Görüyorum. Aşikâr çevreler için söylüyorum… Son dalgada tekrar en büyük vurgu damat. Siz söylenmesi gereken şeyleri söylediniz. Neden siz hedefsiniz? 

Siz de biliyorsunuz. Şunu görmek lazım. 7 yıldır. Gezi’den beri Türkiye uğraş veriyor. Toplumsal su üzerine çıkan süreç. Ülkeyi teslim almaya yönelik ipler milletin değil birilerinin elinde olacak o denli bir şey yok. 

Farklı süreçlerde Berat Albayrak rol aldı. Ayaklara bastı. Misyon yüklenmişiz bu süreç boyunca ülkemizin menfaatleri doğrultusunda bu çabayı vermek boynumun borcu. 

Buna dikkat, cüret, mecnunluk, idealist olmak dersiniz. Biz buna ‘Allah'tan diğer hiçbir şeyden korkmuyoruz’ diyoruz. Türkiye tarihi bir devirden geçerken Türkiye'nin başkanı vefatına çaba veriyorsa biz taşın altına elimizi değil vücudumuzu koyacağız. 

Berat Albayrak yalnız değil ben Allah'ın yardımını hissediyorum. Berat Albayrak'a büyük akınlar hangi adımlarda olmuş bakmak lazım. 

Güçte Türk Akım'dan nükleere kadar, iktisatta yeniliklerle… Arkadaşlardan biri geçen hafta swaplar yüzde 1000’lere çıktı. Nerede çıktı. Yurt dışında. TL bazında neden TL vermiyorsunuz?

Soruyorum elinizde TL yok. Bana arttan TL ver ucuza alayım. Doların fiyatını arttırmak için spekülasyon yapayım. Müsaade verilir mi? Evvelce kolay oluyordu. Artık olmuyor. Liberal piyasa hangi ülkede oluyor?

Komşulardan biriyle savaştayız. İsim vermeyeyim. Gidiyor savunma sanayi silah satıyor onlara olur mu bu türlü şey? Terörle gayret yapalım, şehit vermeyelim. Bu ülke şehit vermeyelim diye yol geçen hanı yapılır mı?

Bir bedeli olacak. İktisatta bağımsızlık… Bir gayret veriyoruz lakin bunun bir bedeli olacak. Fakat bunu yapmaya çalışanlara… Avrupa’daki ülkede FETÖ’cü besliyor, PKK’ya silah satıyor… Bunlardan bihaber mi olacağız? Bağımsızlığın bir bedeli var. Biz de kimlerin torunuyuz ya…

- Sosyete nereden çıktı?

Hiç merak etmiyorum. Hiç bakmadım da… Bir beşerle oturur farklı fikirlerde de olsanız… Okulda toplumsal bir insandım. Beşerlerle konuşursunuz. Karşınızdaki insanların aklıyla şuurlu bir formda yapamazsınız.

Husus Berat Albayrak değil. Berat Albayrak bugün var yarın yok. İktisat ve güç başta olmak üzere Türkiye diğer bir yola girdi. Parmağında oynatan bu zihniyete fikir veren şahıslara söylüyorum. İş işten geçti. 70-80-90’ların "Aaa şeriat gelecek. Husus baş örtüsü, türban değilmiş." Bu bitti. Toplumda her şeyin farkında… 

-AK Parti’nin bir devir bakanlık yapmış ismi Ali Babacan parti kurdu. Bakıyorum kelamlarına 90’larda söylenen tezi dillendiriyor. Siz ne diyorsunuz?

Net şunu söyleyeyim yabancı sermayeyi 2'ye ayırıyoruz. Sıcak para dediğimiz bir de gerçek yatırımcı dediğimiz konu. 

Türkiye artık kırmızı çizgisi egemenlik haklarıyla ilgili hiçbir hususta taviz veremez. Sıcak para yahut kelamda sermaye kesiti var bu kelamda. Birileri bu anahtarları ver bu anahtarları vereyim. Yok. 

7 yıldır bu ülkenin başındaki önder uğraş veriyor. Bu süreçten geri dönüş yok. Bu ülkenin başında Recep Tayyip Erdoğan olmasaydı. Bu ülkeyi daima IMF’ye götürmek istiyor. 

Net söylüyorum. Türkiye IMF’ye gitmedi, 1 kuruş almadı. IMF konsepti geçtiğimiz yüzyılda kaldı. Türkiye’nin muhtaçlığı yok esasen de başarılı örnek gerçekten zahmete girdi öteki bir devirdeyiz.

2009’da IMF’ye gitmek için neler neler yaptılar. 2012’de BBI fonları kapsamında Türkiye 5 milyon dolar fon verme konusunda takviye vermek için imza vermiş bir ülke. Başbakanımız imzaladı. Oradaki 40 küsür ülke taahhütleri gerçekleştirecek. Ondan sonra. Borç verme taahhütünü imzaladık. IMF’den gelecek 3-5-10… Özgürlüğünü ver. PYD ile çaba etme, Ayasofya’yı açma… Geçmişte o denli bakanlar olabilir. Ben bilmem. Aman o ürker aman o kaçar. 

2 yıllık Hazine ve Maliye Bakanlığı gündemimde ağzımdan bu türlü bir şey çıkmamıştır. Bu ülkenin bağımsızlığı her şeyden öte… Senin iraden buraya bağlı. Mümkün olduğu kadar ben ortada konuşmaya uğraş ediyorum. Dünyanın içinden geçtiği durum. Türkiye’nin içinden geçtiği süreç. Bunun bir bedeli var. Ödemekten korkmuyoruz korkmayacağız. 

Muhalefet yurt dışında nasıl oturuyor görüyoruz. Beyaz Saray’da bu ülkenin cumhurbaşkanının başbakanının nasıl oturduğuna sayısız sefer şahit oldum. Telaffuzları bile bağımsız değil. Birkaç partinin konuşmalarını daima birebir konsept daima tıpkı kişi yazıyor. 

Bizi hiç etkilemiyor. Hiçbir tesiri yok. Bizim motivasyonumuzu bozacak. Toplumun geleceğe umudunu kıracak bu iş bitti.

- Günde kaç saat çalışıyorsunuz?

Ankara’da çok daha fazla. Bekarlık oluyor. Çoluk çocuk olmayınca orada çalışıyoruz.

- Spor yapmaya vakit var mı?

Eskisi üzere değil. Ahmet büyük oğlan 14 yaşında. Çok fazla vakit bulamıyoruz. 

- Hamza Salih ne kadar oldu? 

40’ı çıktı. Allah sıhhat sıhhat versin. Bu ülkeye vatana millete hayırla… Çok şanslı bir bebek. Çok hoş hayır duaları aldık.

- İsmini kim koydu? 

Ailecek koyduk. Hanım da biz de… Hanım biraz daha Salih’ten yanaydı. Biz Hamza… Dengeleyici oldu. 

- 4 çocuğunuz var. 14 yaşında en büyüğü… O çok memnundur. Bebek var.. En küçük kaç yaşında.

Büyük 14-11, küçük 5 yaşında Eymen… 3 numara biraz küçük kardeş kıskançlık falan fakat âlâ. Bütün ilgi onda. Her birinin yeri farklı. Erkekler bir tarafa kızlar bir tarafa Mahinur’un benim için de başka. 

- Her gün çocuklarla ilgilenir misiniz? Toplantı ortasında bakar mısınız telefona?

Bakamıyorum. Arayan Ahmet Akif oluyor genelde. Açamıyorum. Çok ağır değilse toplantı bir açıyorum. Ben seni arayacağım diyorum.

- Ankara’da mı daha çok, İstanbul’da mı bulunuyorsunuz?

Mümkün olduğunda İstanbul’da olmaya çaba ediyorum. Sistemin paydaşları burada, iktisadın kalbi burada. Yeni dönüşümle birlikte İstanbul ve Ankara’yı istikrarlı yönetmeye çalışıyorum. 

İstanbul yaşayan bir kent. Dünyanın başşehri bence. Birleştirerek yapmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki periyotta İstanbul için istihdam açacağız. 

İstanbul’da nüfus var. Ankara’yı sevmeyen. İstanbul’da önemli kaynağımız var. Tüm kurumlardaki arkadaşlarımız SPK, BDDK, maliyedeki, MASAK’ta tüm bakanlıklardaki arkadaşlarımızı muazzam bir gayret veriyor. 

İstanbul’daki arkadaşlarımız o kadar çalışıyorlar ki… Yeni periyot alımlarımız bu yıl önümüzdeki yıl yalnızca Ankara’ya değil, İstanbul’a da alacağız. Finans merkezi de tamamlandığında yerli yabancı birçok istihdam sağlayacağız. 

4 bir tarafından vatani misyonunu yapan bu şuurla bir takım kuruyoruz. Gençlerle ilgili demin söylediğimiz umutsuz olmayın. 1 milyon yazılım projemizde 650 bine yakın kayıtlı gencimiz var. 300 bine yakın CV doldurmuş durumda. 

Gençlere hoş ileti vereceğim. Çokomelli ileti vereceğim. Ben çocukluğumda en çok çokomel ve eti pufu severdim. Çok hoş bildiri vereceğim. 300 bini bulmuş. Herhalde RTÜK ceza kesmez.

- Espiriler hoşunuza gidiyor mu?

Hürmetine dokunmayan mizah… 2 milyar dolara yakın oyun satıldı. Gençler… 650 bine yakın kayıtlı var. Çalışanlar da var. 300 bine yakın CV dolduran var. Bu gençlerimizin yaş ortalaması 20-21. 15-16 yaşında da var. Bu eğitimi almak için kullandıkları internetler parasız. Konutunda gir bilgisayarında binlerce eğitim var. 

- Ne elde edecekler? 

Yazılımcılığın her alanında birçok eğitim var. İmtihanlara giriyor. CV’sine o güncellenip giriyor. CV’lere otomatik işleniyor. X şirket diyor ki şu farklı yazılım lisanlarında uzman arkadaşlar lazım. Hemen mailleşecek. Eğitim ücretsiz. Olağanda paralı. Sisteme girip kayıt oluyorlar. Eğitimi alıyorlar. Eğitim de internet de ücretsiz. 

- Hakikaten çokomelliymiş…

Evet motamot o denli. Gençler için bu kısım önemli…Topluma yönelik değişti. Türkiye çok kıymetli ruhsal eşiği aştı.  Bu ülkenin güçlü duruşu değişmeyen şey. Dün başaramadılar bugün de başaramayacaklar. Gelecekten ümitli umutlu olacağız. Hamaset telaffuzla değil, kul işiyle müsemma. Değerli olan iş.

- Ankara’ya mı gideceksiniz?

Yok İstanbul'dayım.

Üst Alt