Son Konu

Akvaryum serüvenine ilk adım...

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Akvaryum serüvenine ilk adım melek balıkları kaç derecede yaşar japon balıkları kaç derecede yaşar lepistes japon balığı melek balığı Akvaryum serüvenine birincil adım 1548798459 1548798459 akvaryumseruvenineilkadim5c50ca03cce33akvaryumseruvenineilkadim5c50ca03cce33 http:wwwakvaryumcomfotoarsiv197 Televizyonlarda, restorantlarda, arkadaşlarımızda gördüğümüz akvaryumlar genelde hoşumuza gider ve biz de bunlara aynı hatta daha güzel bir akvaryum kurmak isteriz Oysa kendimize güvenemediğimizden mi, daha önceden balık yaşatmayı deneyip beceremediğimizden mi, akvaryum bakımından korktuğumuzdan mı agnostik, bir şekilde, ilk defa veya her tarafta denemekten çekiniriz Bu yazımda daha çok yeni akvaryum almış, yeni akvaryum alacak veya daha önce akvaryumculuk serüvenini hüsranla tamamlamış hobicilere bu hobinin sahiden düşündükleri değin zorlama olmadığını örneklerle açıklamaya çalışacağım Emrindeki öteki hobiciler de bu makaleden bilmediği temel bilgileri öğrenebilirler Onlar için de fazla yardımsever bilgiler içerdiğini düşünüyorum Birincil etapta balıklarımızı ayarlamak için bize bir akvaryum gerekiyor Elinizde akvaryum varsa bu yazıyı okuduktan sonradan uygun olup olmadığına karar verin, mümkünse elinizdekini kullanın yoksa değiştirin Ilk Önce ufak sırça kaplar olan fanuslar hakkındaki düşüncelerimi maddeler halinde sıralamak istiyorum Bu kadar küçük hacim, balıkların içinde barınması için yeterli değildir Zaten bu alıcı kaplarda Japon Balığı, Lepistes gibi balıklar beslenemez Olsa olsa Beta ve Gurami gibi labirentli dediğimiz su üzerinde köpükten yuva yapan oksijeni su üstünden alan balıklar beslenebilir Fakat bu balıklar bu minik kaplarda fazla sağlıksız ve durağan olacaklardır Size bu minik kaplarda balık beslemeden önce küçük kapta yetişen bir Beta'yla, büyük bir akvaryumda yetişen bir Beta arasındaki farka bakmanızı istiyorum Bu ikna olmanız için yeterli olacaktır Akvaryumculukta bir öteki kayda değer nokta ben yaptım oldu mantığından uzaklaşmaktır Unutmayın size öneriyi veren kişinin akvaryumundaki, balık türü, sayısı, boyu, filitrasyon düzeneği, ışık, sıcaklık, kum, pH gibi değerler farklı olacağından uyguladığınız etki, sizin akvaryumunzda aynı tepkiyi vermeyebilir Felanca şunu yapıyor bir şey olmuyor zihniyeti şu belli başlı dek işe yaramamıştır, belirlenmiş olun ama yaramayacaktır da Bilim ve tekniğin ışığında yapılan uygulamalar tekrar tekrar daha büyük yüzdeyle galibiyet sağlamıştır Akvaryum seçimi konusunda önerim, size yerinde olan, alabileceğiniz en büyük akvaryumu almanız Genel yargının aksine büyük akvaryumların bakımı keza daha kolaydır, keza de içindeki her türlü canlı daha tez gelişir ve daha sağlıklı olur Akvaryum için vaz geçilmez bir öteki araç gereç filtrelerdir Pek çok filtre türü olmakla birlikte orta düzey akvaryumlar için en uygunu dış filtredir Fiyatı daha pahalı olsa da, keza estetik bakış, hem daha iyi filitrasyon, keza de daha sağlıklı bir akvaryum için dış filtreyi tercih etmelisiniz Zaten iç filtre alsanız da biraz daha bilinçlendiğinizde zaten dış filtre alacaksınız, bu yüzden en iyi seçim dış filtre olacaktır Azıcık da dış filtre ekipmanlarını tanıtmak istiyorum Elyaf: Ilk Olarak mekanik filitrasyon için elyaf kullanmalısınız Sudaki vahşi pislikleri ve tortuları miktar İç filtrenin süngeriyle yaklaşık olarak benzer işi görür Faal Karbon: Akvaryumdaki ilaç kalıntılar, ağırakvaryumseruvenineilkadim5c50ca045357calt akvaryumseruvenineilkadim5c50ca045357calt akvaryumseruvenineilkadim5c50ca045357calt akvaryumseruvenineilkadim5c50ca045357calt ller gibi zararlı maddeler sudan faal karbon yardımıyla uzaklaştırılır Faal karbon defalarca kullanılmaz Etkin karbonu; akvaryumunuzda rahatsızlık için ilaçlama yaptıktan ve ilacın kullanım süresi dolduktan sonra, su değişimini peşine düşüp takip eden 2448 saat içinde suda kullandığınız ilaçtan kalan çözünmüş bulunan kimyasal maddeleri uzaklaştırmak için, filtreniz içinde kullanmanız gerekir Suyunuz kullandığınız yemlerden kaynaklanan renk değişimi ya da su değişimini düzenli yapamadığınızdan kaynaklanan hafif koku ve renk değişimine emrindeki oluşumlar sebebiyle de aktif karbon kullanabilirsiniz Lakin bu sebepten kullandığınız aktif karbonun süresi su hacminize ve suyun durumu göz önüne alınarak bir ayı geçmemelidir anekdot: Faal karbon bir defa kullanıldıktan sonradan şüphesiz bir daha kullanılamaz Faal karbon alırken özellikle aşina kaliteli markaları seçim etmenizi veya piyasada satılan gümüşlü olarak tabir edilen ve insanların içmesi için su arıtma sistemlerinde kullanılan küçük parçacıklı gümüşlü faal karbon kullanmanızı öneririz Asya kökenli etkin karbonlar malesef akvaryumlarda sizin istediğiniz verimi sağlayamamaktalar Substrat: Akvaryumdaki bakterilerin yerleşmesi için geniş alanlı filtre malzemesidir Seramik borucuklar: Filtreye gelen suyu filtrenin her köşesine eşdeğer olarak dağıtmak için kullanılır Üstünde bakteriler için de bölge bulundurur Mercan kırığı: Sert suyu seven balıklar için bazi hobiciler filtrelerine mercan kırığı koymaktadır Bu mercan kırığı süre içinde yavaş yavaş çözünerek suyu sertleştirip uygun duruma getirmektedir Torf: Bu araç gereç içinde çürümüş yaprak, ağaç kalıntıları gibi yapıları barındırmakta ve Diskus, Neon, Kakadu gibi yumuşak suyu seven balıklar için suyu yerinde duruma getirmektedir Suda koku ve kahverengi sarı arası bir renk yapabilmektedir Akvaryum için manâlı bir öteki donanım ısıtıcıdır Beslediğimiz balıkların birçok tropikal olduğu için oda sıcaklığı akvaryum için yeterli olmayacak, diğer taraftan sabahtan akşam arasındaki fark birçok balığı rahatsız edecektir Bu yüzden akvaryumunuzun hacmi ve akvaryumun bulunduğu ortamın sıcaklığına kadar yerinde güçte bir ısıtıcı alın Geriye balık, bitki kum ve dekorasyon malzemeleri kaldı Bunlar akvaryumunuza daha sonra gelecek Bunlar adamakıllı sizin seçiminize kalmış İşi hobi yapan taraf da bunlar zaten Fakat işin püf noktası bu elemanları birbirine uyumlu yeğlemek Evvelden alacağınız balığı belirleyiniz ve internette balık hakkında araştırma yapınız Balık için hangi müşteri kum uyumlu? Seçtiğiniz balık bitkilerle ile düzenli mu? Nasıl su şartları istiyor? Su şartlarını ayarlamayı yazımızın sonraki bölümünde okuyacaksınız Akvaryumumuzu, ısıtcımızı, motorumuzu aldık, eve getirdik Artık işin büyük bölümünü bitirdik ya da pek sanıyoruz (!) Çoğu hobici daha birincil başlamasında yanlış yönlendirilme ve bilinçsizlik yüzünden böylece çok balık öldürerek daha işin başında bu hobiden vaz geçiyor Bu yazıyı yazmamdaki temel maksat akvaryum hobisine başlarken yeni hobicilere azıcık bilincin yanına sistemin nasıl döndüğünü elimden geldiğince izah ederek, tüm dünyada yaygın olan bu hobiyi her akvaryum severin içine sindirterek yaptırmak Peki bu nasıl olacak? Akvaryum, içinde bambaşka canlı çeşitlerini bulunduran, baktıkça içimizi ferahlatan bizim zihnimizde kurduğumuz su altı dünyasını canlandırmaya çalıştırdığımız bir biyo ortamdır Madem böyle biz de bu ortamı en iyi şekilde kurabilmek için önce zihnimizdeki su altı dünyasının detaylarına; yani işin biyoloji ile ilgili ve kimyasal kısmına bakalım Doğada ilkelinden gelişmişine o kadar fazla canlı türü var Bu türler birbirinden öbür özellikleri nedeniyle ayrılırlar Bu özelliklerden birisi de boşaltım sistemidir Canlılar evrimleşmelerini ihtiyaçlarına göre yaparlar Bunu bir örnekle izah etmek istiyorum Ahali vücutlarındaki afet sonucu oluşan amonyağı kanda gezmesi, yüksek oranda zehirli olduğu için, çok güvenli olmayan olan amonyağı üre yaparak idrarla vücudundan uzaklaştırır Eğer amonyağı sırık uzaklaştırmaya çalışsaydı, cisim hücrelerinin daha az etkilenmesi için idrardaki amonyağın çok seyreltik (birim hacimdeki miktarı fazla daha düşük) olması gerekecekti, bunun için de çok su gerekirdi Oysa insan karada yaşadığı için bir arz su sıkıntısı çekmekte ve suyunu bu uygunluk ile korumaya almakta Kuşlara baktığımızda uzun göçlerde çok daha fazla suya ihtiyaçları olduğu için amonyağı önce üreye, üreyi de daha eksik zararlı olan ürik aside çevirerek ürik asidi daha eksik suyla dışarı atarak vücutlarındaki suyu en fazla derecede korurlar Gelelim akvaryumdaki konuklarımız olan balıklara Tatlı su balıklarının su sıkıntısı olmadığı için vücutlarındaki zehirli amonyağı aynen suya bırakırlar Gölde ya da akarsuda bu koşul bağlı oysa bir sorun teşkil etmez Oradaki bakteriler er geç amonyağı kullanıp daha eksik zehirli nitrit ve en düşük zehirli olan nitrata dönüştüreceklerdir Fakat akvaryumda bu kadar çok suyumuz olmadığı için işimiz şiddet Akvaryumdaki amonyağı balıkları zehirleyecek seviyeye gelmeden derhal bakterilerce daha az zehirli nitrite, nitritin de nitrata çevirilmesi lüzum Şebeke sularımız bakterilerin ölmesi için klorlandığı için zararlıların yanına yardımsever bakteriler de ne eyvah fakat ölmekte Oysa tam mikropsuz olmadığından fazla ufak miktarda kalmaktadır Akvaryumun biyoloji ile ilgili döngüsünü yatırım yapmak için bu bakterilere ihtiyacımız var O vakit önce baş düşman kloru akvaryumdan uzaklaştırmamız gerekecek Akvaryumdaki su iyi bir havalandırma ile 2 günde klordan arınacaktır Bambaşka markaların klor gidericileri de bulunmakta Bu klor gidericiler kloru bağlamanın yanı sıra içindeki B vitaminleriyle de balığa ayrıca direnç sağlamakta keza de stresi azaltmakta Yalnız bu noktaya uyarı çekmek istiyorum; bunlar su hazırlıyıcıdırlar hap yok! 2 günün sonunda akvaryum suyumuz klordan arındırılmış olacak (Eğer su hazırlıyıcısı kullandıysanız 1 saat sonra arındırılmış olacak) Su klordan arındı fakat henüz bakterimiz yok Bunun için bir kaç seçenek var 1si ve benim önerim bakteri kültürü eklemeniz Ayrıca fazla daha kısa sürede hem de gerekli her nesil bakteri risksiz olarak akvaryumunuza eklenecektir 2 seçenek ise akvaryumcudan biraz yerleşik su alıp akvaryumunuza aşılamanız Fakat akvaryumcuların akvaryumlarında hastalık riski olduğundan tavsiye etmemekteyim 3sü ise ummak; 40 gün içinde sistem kendiliğinden oluşur üstelik akvaryumculuğun vaz geçilmez mavi ilaçları vardır Yukarıda da su hazırlayıcıların ilaç olmadığını belirtmiştim Nasıl fakat biz hasta olmadığımızda hap kullanmıyorsak, akvaryuma da rahatsızlık yokken ilaç atmamalıyız Çünkü o hap akvaryumdaki iyi ve kötü bakterileri öldürürek yarattığınız biyo ortamı sıfırlar Yeni balık aldığınızda gidip tüm balıkları aniden almayın, yavaşça dayanıklı balıklardan başlayarak getirip akvaryuma ekleyin Balığı alırken gayet iyi izleyin Kuma, kayaya sürtünüyor mu? Üzerinde yara, pul kalkması, beyaz noktalar var mı? Ani hareketler yapıp silkelenmeye çalışıyor mu? Yüzgeçleri kısık veya beceriksiz mi? Bu özellikler bildiren balığı almayın Değil alıp düzeltirim derseniz de belli karantina akvaryumu kurup burada hap tedavisi yapıp düzelttikten, bir arz da gözledikten sonradan akvaryuma alın Sonradan uyarı etmeden akvaryuma eklediğiniz hastalıklı bir balık bütün balıklarınızı kaybetmenize neden olabilir Bundan Böyle sistemi kurduk Sıra bakımını yapmakta Biliyorsunuz akvaryumunuzda balıklarla birlikte bakterilere de bakıyoruz Bu yüzden su değişimlerini titiz yerine getirmek zorundayız Peki suyu niye değiştiriyoruz? Çünkü bakterilerce amonyak nitrite, nitrit daha eksik zehirli nitrata dönüştü Ama nitrat eksik da olsa zehirlidir ve balıkların büyümesini ve üremesini negatif yönde etkiler Nitratı sudan uzaklaştırmanın en iyi yolu su değişimidir O vakit suyumuzu değiştirelim Suyu direk çeşme suyundan doldurduğumuz taktirde klor her şeyi mahvedecek Bu yüzden bir bidonda suyu 2 gün havalandırıp öyle değiştirin dahası yeni ekleyeceğiniz su klorsuz oysa bakterisiz de olduğu için üçte birdenbire artı su değiştirmeyin, yoksa bakterisiz kalabilirsiniz Benim görüşüm haftada bir elde etmek üzere üçte birlik su değişimi yeterli olacaktır Akvaryumdan suyu hortumla, dipteki pislikleri kumun üstünden, kumu da almayacak şekilde, ağır ağır emerek uzaklaştırmanız daha faydalıdır Camdaki yosunları bir süngerle silerek haftada bir temizleyebilirsiniz ya da bu işi sizin için severek yapacak vatoz balıklarından alabilirsiniz diğer taraftan akvaryumunuzun ışığı tercihinize kadar 812 saat arası açık kalmalı 24 saat ışığı açık bırakmayınız Unutmayın biz doğayı taklit etmeye çalışıyoruz Keza akşamları ses yapıyor diye filtrelerin fişini sürüklemek de bakterilerin ölümüne niçin olur ve sabahleyin kalktığınızda balıklarınızı ölü bulabilirsiniz Çünkü oksijensiz suda oksijenli bakteriler barınamaz ve ölürler Balık, bitki, kum seçimi hakkında fazla yorum yapmayacağım bunlar ayrıntılarıyla bireysel zevke kalmış, oysa önerim; önce almak istediğiniz balıkları belirleyip; size, yani akvaryumunuzun büyüklüğüne, tecrübenize ve onlara ayıracağınız zamana yerinde olup olmadığıklarını özellikle internetten araştırmanız, akvaryumunuzda fazla fazla tür beslememeniz, alacağınız balıkların yaşadığı ortamın özelliklerine bakarak ona yerinde kum, kaya, ağaç kökü, bitki ve su şartları hazırlamanız bundan başka çoğu kez sorulan bir soru olan akvaryumuma kaç balık koyabilirim sorusuna genel bir yanıtım olacak 5cm'i geçmeyen balıklar için 1 cm 1 lt kuralı geçerlidir Örneğin 100cmx30cmx40cm bir akvaryumunuz var ve 5 cm lik balık elde etmek istiyorsunuz 100x30x40 120000cm3 120dm3 120lt 120lt5cm 24 balık Öyleyse bu balıklardan 24 tane alabilirsiniz Ancak bu balıklar birbiriyle anlaşan örneğin neon gibi sürü balıklarysa alabilirsiniz Bu her durumda geçerlli değildir Örneğin erkekleri kavgacı olan cüce ciklitlerde 24 balık koyaranız ne değin iyi bakarsanız bakın bu akvaryum 2 erkeği kaldırabileceğinden 2 en dinç erkek kalana erkekler birbirini öldürecek ya da ölümcül yaralanmalara yol açacaklardır Çünkü erkek balık belirlenmiş bir alanı kendine bölge edinir ve öteki balıklara bu bölgede yeri yoktur Yani olay yeniden balığın size yerinde olup olmadığını araştırmaya kalıyor Alacağınız balığı iyi derecede tanımadan almayın Benim yeni başlayanlara önerim Canlı Doğuranları (Kılıç, Plati ,Lepistes, Moli) almamaları yönündedir Sanılanın aksine Canlı Doğuranlar kolay bakılan balıklar değildir Mantar ve enfeksiyona çabuk yakalanırlar Tedavi yapabilmek için erken farketmek gerekir, somurtkan taktirde balıkların cüssesi zaten küçük olduğu için problem vücudu kolayca ve tez saracak, balığı zayıflatacaktır Bizler çoğunlukla çabuk üreyen balıkların bakımını basit zannederiz Ürediğinde akvaryumun değerlerinin ve balığın sağlığının iyi olduğunu düşünürüz, halbu ki balıklar fazla zorlama şartlarda zeka yavru verebilmektedir Örneğin kuyruğunda mantar yer alan Discus'um, ben acaba mantarı atar mı diye meraklanırken yumurta dökmüştü Akvaryum bakımında bir diğer kayda değer nokta ise besin Akvaryumda beslediğiniz balıkların beslenmelerinin de birbirine yerinde olması gerekmektedir Mesela bir etobur ile bir otobur balığı yan yanlamasına koymanız beslenmede sorun yaratacaktır Balıklara yiyebileceği boyutlarda ve 2 dakika içinde bitirebildikleri değin yem verin Yenmeyen yemler suyu bozar Balığınıza arasıra canlı yem vermeniz hem üremelerine keza kondüsyonlarını arttırmaya keza de süratli gelişmelerine asistan olacaktır Fakat canlı ant temiz olması çok önemlidir Tubifex (siyah kurtlar) gibi lağım kenarlarından meydana çıkan ve sağlıksız koşullarda yetişen yemler; bırakın balıkları, sizin sağlığınızı bile önemli şekilde bozabilir Üzerlerinde pek fazla çeşit asalak ve bakteri bulundurmaktadırlar Kolay tedarik edilebilirlik ve temizlik açısından bakılınca en uygun canlı yem artemiadır Boyu küçük fakat besleyici değeri büyüktür Özellikle her tür yavru balık için yeri doldurulamaz bir besindir Yem konusunda bir başka daha aşağı başlık açık yemler Açık yemler genelde beslenme değerini az da olsa zamanla yitirler bilhassa de yapısındaki vitaminler fazla ivedi bozulabilmektedir Bu yüzden açık yem almamanızı öneririm En iyisi sizin aldığınız son kullanım tarihin gördüğünüz kapalı yemler olacaktır Akvaryum severlerin en fazla merak ettikleri ve hakkında en çok soru sordukları konuya geldik Balıklarımızın üretilmesi Çoğu hobicilerin balığı yaşatmaktan sonraki ilk hedefi balıkları yavrulatabilmektir Uygun su koşulları ve yerinde etraf hazırlandığı taktirde balıklarda problem yahut ve balık yetişkinse üreme gerçekleşir Hatta pekçok balık, ortam ve su koşulları yerinde olmasa bile yavrulayabilmektedir Hobicilerin en fazla yavru aldığı 2 balıktan biri canlı doğuran türü olan Lepistes, diğeri ise sert mizaçlı Amerikan Zebradır Üreme konusundaki önerim uygun şartları hazırlayıp, sabırla beklemektir Bir balığı alırken, özellikle yeni başlayanlar için önerim, balığı yalnızca yavrulatmak için değil başarılı bir şekilde bakıp, büyütmek için alın Hemen işin kimyasal kısmına bir göz atalım Genelde kafaları karıştıran pH terimine bir yorumlama getirmek istiyorum pH sudaki hidrojen ve hidroksil iyonlarının molaritesinin eksi logaritması alınarak hesaplanan bir değerdir İyi düzey kimya bilmeyenler için bu tasvir kompleks ve anlaşılmaz gelebilir ph 014 aralığında bir değerdir pH'ın 7'den minik olduğunda asit, 7'den büyük olduğunda alkalik, 7 olduğunda ise nötr olduğunu çakmak bize şu aşamada yeterli olacaktır Bizim beslediğimiz balıklar başlıca nötre yakın sularda yaşar Ama bir takım türler daha bambaşka koşullar gerektirmekte Örneğin Güney Amerika Balıkları asidik su isterken (pH 557), Afrika kökenli Cichlidler ve öteki balıklar alkalik su ister (pH 785) pH'ı kurmak için ilk önce bir pH ölçer almalısınız Elektronik olanların maliyeti yüksek olduğundan birincil aşamada sıvı olanları seçebilirsiniz Piyasada bambaşka markaların gerek pH büyütücü aletalçaltıcısı gerekse pH ölçer sıvısı bulunmakta pH ve sıcaklık için Manâlı bir nokta maddeler halinde sıralamak istiyorum Bu değerlerin ani değişmesi balıklar için öldürücüdür Bu değerlerde ani oynamalar yapmayın Mesela akvaryumun suyunun sıcaklığını 2 derece arttıracaksanız bunu, hergün yarım derece elde etmek üzere 4 günde arttırın Unutmayın pH ve sıcaklığın sabit olması yüksek veya alçak olmasından daha önemlidir Bu değerlerden özellikle pH gözünüzü korkutmasın Mesela bir Malawi Cichlid'i için illa ama pH yükselticisi ve pH ölçer almanız gerekmez Bunun yerine filtrenize mercan krırıkları koyarak hem genel sertliği keza pH'ı biraz yükseltebilirsiniz Oysa pH yükselticisi ve pH ölçer ile daha bilinçli olarak ve doğaya daha başat olarak, yerinde değerleri yakalayabilirsiniz Bunun sonucunda balığınızın gelişmesi daha iyi, renkleri daha parlak ve üremesi daha basit olacaktır Buna rağmen pH 7 civarında Malawi Cichlid'i olmaz diye bir şey değil, ama durumlar besbelli bu noktada seçim sizin  

Üst Alt