Son Konu

Altyazı (SRT) Dosyası Nasıl Yapılır?

urgot01

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Filmlere, dizilere veya elinizde bulunan herhangi bir videoya altyazı eklemek için SRT dosyasına ihtiyacınız vardır. Bu dosyayı hazırlamak sanıldığı kadar karmaşık veya zor değildir. Şimdi hep beraber adım adım SRT dosyası oluşturalım.

1.Adım
Windows aramaya not defteri yazarak not defteri uygulamasını açın.

2. Adım
Altyazı yazmak için aşağıda gösterdiğim örnekteki gibi saat, dakika, saniye ve salise ekleyerek metninizi girin.

Kod:
1
00:01:00.000 → 00:02:00,000
Metninizi buraya yazın.

Bu örnekte birinci dakika ve ikinci dakika arasına istediğiniz metni yazın ve bir satır boşluk bırakarak bir sonraki altyazı metninizi yazın.

2
00:02:05,000 → 00:02:25,000
Metninizi buraya yazın.
Bu örnekte videonuzdaki ikinci dakika beşinci saniyeden başlayarak ikinci dakika yirmi beşinci saniye arasına metninizi eklemiş oldunuz.

Önemli nokta ekleyeceginiz her altyazı metni için 1,2,3… gibi sırasıyla numar eklemeniz. Eğer numara eklemezseniz altyazı çalışmayacaktır.

3. Adım
Altyazılı yazmayı bitirdikten sonra not defteri uygulamasının sol üst köşesinde bulunan “Dosya” yazısına tıklayın. Karşınıza çıkan menüde “farklı kaydet” yazısına tıklayın. Burada dosya adını değistirmeniz gerekmektedir. Örnek olarak “deneme” yazın ne sonuna “.srt” uzantısını yazın ve dosya adının altında “Kayıt türü” seçeneğini göreceksiniz. Bu menüye tıklayın. Metin belgesi ve Tüm dosyalar seçeneğini göreceksiniz. “Tüm dosyalar” seçeneğini seçin ve son olarak en altta kodlama seçeneğini göreceksiniz. Bu seçenek UTF-8 olmalıdır. Hemen hemen bütün altyazı programları UTF-8 kullanmaktadır.

4. Adım
Kaydet seçeneğine tıklayın. Artık altyazı metninizi hazırlamış oldunuz.

Dosyanızı herhangi bir videoya ekleyebilirsiniz ve metin video uyumuna göre dakika saniye üzerinde oynamalar yapabilirsiniz.

Eğer hazırladığınız SRT dosyası açılmıyor ise adımların üzerinden tekrar geçerek kontrol ediniz.

Üst Alt