Son Konu

Android 10 Q işletim sisteminin resmi ismi belli oldu!

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

android-q-gLJ4_cover.jpg

Mobil işletim sistemlerinin kod isimlerini şekerleme ve tatlı isimlerinden seçen ve bunu yaparken harf sıralamasın da dikkat eden Google, Android 10 Q ile bu pratiğine son veriyor. Firma yaptığı açıklama ile bundan sonra mobil işletim sistemlerinin kod isimlerinin tatlı isimlerini kullanmayacağını açıkladı.

Android 10 Q işletim sisteminin resmi ismi muayyen oldu!

Bugüne kadar Android işletim sistem sürümlerine tatlı ismi veren Google artık bu pratikten vazgeçiyor. Aslında bu pek mantıklı bir karar. Çünkü alfabenin sonuna gelindiği için artık tatlı ismi bulmak da zorlaşıyordu. Alınan bu kararla birlikte Android logosunda da kimi küçük değişiklikler yapıldı.

Android 10 Q olarak bilinen ve hala Beta aşamasında olan yeni işletim sisteminin ismi Q olarak kalacak. Beklentiler bu ismin de bir tatlı ismiyle anılması cephesinde idi. Gelgelelim Google bu beklentileri boşa çıkardı ve Android 10 Q'nun ismi bu formda kaldı.

Google hem yaptığı değişiklikleri hem de isim düzenlemesini hazırladığı kısa bir medya ile çevre medyada duyurdu. İşte o medya:

Bugüne kadar Google'ın Android sürümlerine verdiği tatlı ve şekerleme isimlerini da sürümlere nazaran aşağıda görebilirsiniz:
  • Android 1.0 angel cake
  • Android 1.1 battenberg
  • Android 1.5 cupcake
  • Android 1.6 donut
  • Android 2.0 eclair
  • Android 2.2 froyo
  • Android 2.3 gingerbread
  • Android 3.0 honeycomb
  • Android 4.0 ıce cream sandwich
  • Android 4.1 jelly bean
  • Android 4.4 kitkat
  • Android 5.0 lollipop
  • Android 6.0 marshmallow
  • Android 7.0 nougat
  • Android 8.0 oreo
  • Android 9.0 Pie
  • Android 10 Q
Siz bu kararı nasıl buldunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki tahliller kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. 

Üst Alt