Son Konu

Animatör Nedir? Ne iş yapar?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Animatör Nedir? Ne iş yapar? TANIM İnsanların tatil yerlerinde iyi süre geçirmeleri için bazı misafir etme ve gezi programları düzenleyen kişidir GÖREVLER Animasyon, canlandırma demektir Animatör, farklı alanlara yönlendirilmiş sportif ve kültürel faaliyetlerle insanları neşelendirmeye çalışır Bunun için; Tatil yapmaya gelen insanların; yaşlarına, cinsiyetlerine, kültürel ve idareli düzeylerine göre gereksinimlerini, beklentilerini saptar, Tatil yerinin olanakları çerçevesinde beklentileri karşılayacak bir animasyon programı hazırlar ve uygular, Turist kafilelerini ilgili istasyon, havalimanı vb noktalarından alarak konaklama yerine getirir ve götürür, Boğulma, zehirlenme gibi tehlikelere karşı grubu uyarır, Fuarlarda ve kampanyalarında tahsis yaparken, tanıtılması istenen ürün ve hizmeti niyet kitleye en iyi şekilde anlatır KULLANILAN CIHAZ VE MALZEMELER Animatörün çok yönlü kişiliği ve fazla değişik gaye kitlesi olduğundan kullandığı araçlar da çeşitlidir Altında bunlardan birkaç misal verilmiştir: Su sporlarıyla ilgili araçlar, Dağıtılmış müzik aletleri, Harita, pusula, kitap, dergi, Tenis, masa tenisi, voleybol , futbol, kayak gibi oyunların vasıta gereci ve sektörünün kullandığı vasıtagereçler, bunlardan bazılarıdır MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Animatörlerin, Düşüncelerini sözel olarak açıklama edebilmeleri, Başkalarını etkileme ve ikna etme özelliklerinin olması, Marifetli olmaları, Çabuk karar vermeleri ve kararlarını uygulayabilmeleri, İnsanların duygu ve ihtiyaçlarına duyarlı olmaları, Sabırlı ve coşkulu olmaları gerekir Hem, animatörlük hareketli bir meslek olduğu için, bedence dinç ve sağlıklı olmalıdırlar ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Animatör, turistik tesislerde, fuarlarda, radyo ve televizyon şirketlerinde çalışabilir Çalışma ortamı çok değişken olup, ödev keza kapalı, keza açık mekanlarda yürütülür iş saati de sıvı olup geceleri, hafta sonu ve bayram tatillerini de kapsayabilir Animatör, çalışmalarında birinci derecede insanların duyguları ve ihtiyaçları ile ilgilidir böylece animatörlük, insan ilişkilerinden hoşlanan kişilere daha yerinde bir meslektir Animatör, Turist kafileleriyle (yerlitanıdık olmayan), Tanıtım ve yapılacak gaye kitle ile, Otel, motel, tatil köyü personeliyle, Alıştırma arkadaşlarıyla, Amirleri ile iletişimde bulunur MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığına ast Mesleki ve Teknik Eğitim Mektep ve Kurumlarında Misafir Etme hizmetleri alanı animatörlük dalında, keza Milli Eğitim Bakanlığına ast Mesleki, ve teknik eğitim okul ve kurumlarında İstihdama Hazırlayıcı Iş Kursu olarak Canlandırma Programı adı altında Türkiye Iş Kurumu İl Müdürlüklerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının işbirliği ile Animatörlük mesleğinde açılan İşgücü Yetiştirme Kurslarında ve bir takım turistik tesislerde verilmektedir IŞ EĞİTİMİNE GIRIŞ KOŞULLARI İlköğretim okulu mezunu edinmek yeterlidir EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Iş liselerinde mesleğin eğitim süresi 4 yıldır 9 sınıfın dersleri genel liseler ve iş liselerinde ortaktır 9sınıfın sonunda öğrenci alanını belirler 9 ve 10 sınıflarda iki taraflı dersler ile alan iki taraflı dersleri, 11 ve 12 sınıflarda ise dallara özel derslerin öncelikli olarak okutulmaktadır Alanda bulunan bütün dallara yönelik iki taraflı yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10 ve 11 sınıfta verilmektedir 12 sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri taşıyan dersler yer almaktadır 10 sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır Karşılıklı dersler Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Etik bilgisi, Tarih, TC İnkilap tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Sağlık Bilgisi, Felsefe, Tanıdık Olmayan Dil, Vücut Eğitimi, Ulusal Emniyet Bilgisi, Trafik ve İlkyardım, Tanıtım ve Yönlendirme Alan iki taraflı dersleri Bilgi ve Irtibat Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim, Animasyon Hizmetleri, Animasyon Aktiviteleri, Animasyonda Teknik Yardım, Irtibat, Davetli İlişkileri, Çocuk ve Genç Animasyonu, Yabancı Dil Dal dersleri İşletmelerde hüner eğitimi, Turizm Endüstrisi, Dokümantasyon, Farklı Kültürler, Oyun, Özel Organizasyon uygulamaları, Sahne Uygulamaları, Mitoloji, Dans, Spor, Çocuk Gelişimi, Çocuk Aktiviteleri, Çocukla Irtibat, Çocuklara Özel Organizasyonlar, Mesleki Tanıdık Olmayan Dil, 2 Yabancı Dil Milli Eğitim Bakanlığınca açılacak kursun süresi ise Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği esaslarına kadar hazırlanarak uygulanmakta olup aşağı açıklanmış konularda eğitim verilmektedir Hitabe teknikleri: Oyunculuk araştırmaları kullanılarak, animasyon sahnesinin ısıtılması Konuşma eğitimi de alıyorlar Sahne uygulamaları: Bu derste provalar yapılıyor Öğrenciler bir proje hazırlayarak uyguluyorlar Komedi teknikler: Komedi tarihi, prensipleri, neyin gülünç algılanacağı Sahnenin müzik ve eylemlerle tamamlanması Makyaj bilgisi; Makyaj malzemelerini tanıma, role yerinde makyaj uygulamaları Dünya tiyatro tarihi: Animasyon tarihi ve dünya tiyatro tarihi Yaratıcı drama: Öğrencilerin yaratıcılıklarını artırıcı oyunlar oynanıyor Kendi oyunlarını yazmaları isteniyor Araç Gereç bilgisi: Animasyonda kullanılan ışık, efekt, boya ve aksesuar gibi malzemelerle ilgili her şey bu derste öğretiliyor Ritim eğitimi ve dans: Öğrencilerin ritimsel olgularını geliştirip, ritmin farkına varmalarını sağlayarak, dansa aktarmaları amaçlanıyor Koreografi: Konu Ile Ilgili hareketleri birbirine ekleme ve bunu seyirciye bir bütün halinde sunabilme yetisinin kazandırılması amaçlanıyor ÇALIŞMA ALANLARI VE IŞ BULGU OLANAKLARI Yüksekokuldan mezun olan öğrencilerin, aldıkları mesleki eğitim ve deneyimler doğrultusunda, Oteller, Seyahat Acentaları, Tatil Köyleri, GıdaIçecek İşletmeleri ve Devlete Ait Kuruluşlarda rahatlıkla görev alabilmektedirler Animatörlük veya canlandırma ülkemiz için yeni bir kavramdır böylece de istihdam olanakları sınırlıdır ve sürekli istihdam yerine geçici istihdam yöntemi uygulanmaktadır Turizm sektörünün önemi arttıkça ve olaya bilimsel yaklaşıldıkça animasyonluk mesleğinin geleceği de parlak olacaktır Ülkemiz bunun için yerinde potansiyel oluşturmaktadır MESLEKTE İLERLEME Iş Lisesi, Anadolu Iş Lisesi,Teknik Lise, Anadolu Teknik Liselerinin Davet hizmetleri alanının animatörlük dalından mezun olanlar, istedikleri takdirde, Host ve Hosteslik (Otobüs), Otobüs İşletmeciliği Otobüs Şoförlüğü (Kaptanlık) Turizm Rehberliği,Turizm ve Otel İşletmeciliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği (Açıköğretim) Turizm ve Gezi İşletmeciliği ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler Mesleki Eğitim Merkezlerinde, Ağırlama Hizmetleri alanında eğitim verilmektedirModüler programlarla iş liseleri aralarında paralellik sağlandığından dolayı yatay ve dikey geçişler olabilecektir Meslekte ilerleme genelde daha yüksek ücretle egzersiz veya daha büyük tesislerde görev yapma şeklinde olur Ama, mesleğin fazla yönlü bir yapısının olması belirlenmiş bir branşta uzmanlaşmaya niçin olabilir ( Spor animatörü, ziyaret ve seyahat animatörü , dans kulüpleri animatörü, spor organizatörleri, yarışma organizatörleri vb) Kişi kesin bir aşamadan sonra daha değişmez görevlere (İdarecilik, organizatörlük vb) gelebilir BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU EĞİTİM BOYUNCA Animatörün, eğitim boyunca alacağı aidat istikrarsızlık göstermektedir Mesleği pratikte öğrenirken , konumu ve yaptığı işe göre işverenden maaş almaktadır Türkiye Iş Kurumunca düzenlenen işgücü yetiştirme kursuna devam ederken her yıl baştan belirlenen miktarda jurnal somut destek sağlanır EĞİTİM SONRASI Eğitim sonrası yeni işe başlayan animatör minimum asgari vergi düzeyinde bir aidat almaktadır Bu ücret tecrübe arttıkça ve yetenek durumuna göre yükselmektedir Bugün için, minimum ücretin 7 katına değin ödenti alan animatörler bulunmaktadır DAHA AYRINTILI BILGI İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER İlgili eğitim kurumları, Türkiye Iş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Iş Veri Merkezi, Bünyesinde Iş Bilgi Merkezi yer alan Türkiye Meslek Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri  

Üst Alt