Son Konu

Apple Watch yine hayat kurtardı!

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
apple-watch-yine-hayat-kurtardi-201.jpg

Apple Watch hakkında daha önce ortaya çıkan hayat kurtarma hikayelerine denk gelmişsinizdir. Bu sefer de bir benzeri yaşandı. Şu anda iyi durumda olan Teksaslı bir kadın, otel odasında ayağı kaydığı için düşüp kafasını komodine çarptığını ve bayıldığını ifade ediyor. Peki cihaz ne yaptı da kadının hayatını kurtardı?

Apple Watch, Düşme Algılama özelliğiyle hayat kurtarmaya devam ediyor

Bayla Belle Christianson isimli Teksaslı kadın, yıllardır Apple Watch kullandığını söylüyor. Fakat şu an kullandığı modele 1 yıldır sahip olmasına rağmen, Düşme Algılama özelliğini geçtiğimiz Şükran Gününde aktif etmiş. Eğer bu özellik olmasaydı, şu anda burada olamayabileceğini ifade ediyor.
apple-watch-yine-hayat-kurtardi-22.jpg
Christianson, yaşadığı kazayı ve sonrasında başından geçen olayları şu sözlerle ifade ediyor:

Dengemi kaybettim, ayağım takıldı ve sonra yüz üstü bir şekilde düşerken, otel odasındaki komodine çarptım. Tamamen bayılmışım. Bu yüzden bir dakikadan fazla hareket edemedim. Fakat asıl olan şeyse Apple Watch’umdu. Hemen 911’i aradı.

Bu cihaza yaklaşık bir yıldır sahibim. Fakat Şükran Günü’nde düşme algılamayı yeni kurmuştum. Kurmasaydım burada olmazdım. Mutlaka Apple Watch sahibi herkes bu özelliği aktif etmeli.

Apple Watch daha önce de hayat kurtarmıştı!

Apple Watch ilk kez bir insan hayatını kurtarmıyor. Geçen yıl Mart ayında da buza düşen bir adamın hayatını kurtarmıştı. Hipotermi başlamadan önce Apple Watch’undaki Acil SOS özelliğini kullanarak acil servisleri zamanında olay yerine getirtmişti.
apple-watch-yine-hayat-kurtardi-23.jpg
Ardından Temmuz ayında Bayla’yı kurtaran aynı Düşme Tespiti özelliği, 78 yaşındaki bir adamın hayatını tehlikeye sokan bir düşüşten kurtulmasına yardımcı oldu. Ayrıca, adam 65 yaşından büyük olduğu için bu özellik saatinde varsayılan olarak açıktı.

Düşme Tespiti ve Acil Durum SOS, bu başarı hikayelerinin tek kahramanları değil. Geçen yıl, kalp atış hızı monitörü bir kadını, onu öldürme şansı yüzde 88 olan bir damar tıkanıklığından kurtardı. Kadın, Apple Watch’un alarmı çalana kadar kalp atış hızının 169 olduğunu fark etmedi. Ardından, sessiz bir kalp krizi geçirdiği ve atardamarlarından birinde tam tıkanıklık olduğu ortaya çıktı. Ameliyattan sonra tamamen iyileşebildi.

Bu olaydan bir ay sonra başka bir adam düşüp kafatasını kırarak ciddi bir yara almıştı. Bu sebeple beyninde bir hematom oluştu. Fakat akıllı saat zamanında yardım çağırarak hayatını kurtardı. Uzun bir beyin ameliyatından sonra durumunun iyi olduğu söylendi.

Apple Watch’un bir kişiyi birden çok kez kurtardığı durumlar bile mevcut. Örneğin, şu anda 70 yaşında olan Dan Pfau, 68 yaşındayken bisikletiyle yaptığı bir kaza sonucu ölümden dönmüştü. Geçtiğimiz yıl ise baygınlık geçirdi ve bu sırada başını sert bir zemine çarptı. Fakat her iki seferde de Düşme Tespiti özelliği acil yardımı zamanında çağırabildi. Konuyla ilgili bilinen en güncel vakaysa geçtiğimiz aya kadar, bir İngiliz bisikletçiye araba çarptığı ve ambulansı ilk arayan kişinin Apple Watch olduğu olaydı.

Fakat Aralık ayında Michael Reilly Apple Watch saatinin atriyal fibrilasyon anlamına gelebilecek düzensiz ritim olup olmadığını kontrol etmek için zaman zaman kullanıcıların kalp atışlarını bildiren ”Düzensiz ritim bildirimleri özelliği”nin uyarısı sayesinde kardiyoloğa giderek kalbindeki 3 damarın tıkalı olduğunu öğrendiğini açıkladı.

Düşük karbonhidrat diyeti yaptığını, zeytinyağı tükettiğini, haftada 5 kez ağırlık çalıştığını, gayet fit ve sağlıklı yapıda olduğunu ifade eden Reilly, Apple Watch saatinin bildirimiyle ölümden kurtulduğunu belirtti.

Apple Watch Düşme Algılama özelliği nasıl etkinleştirilir?

Saat üzerinden aktifleştirme:
  • Apple Watch’unuzda Ayarlar uygulamasını açın.
  • Önce SOS’a, ardından Düşme Algılama’ya gidin.
  • Düşme Algılama’yı aktif hale getirin.
Telefon üzerinden aktifleştirme:
  • Saatim’e dokunun.
  • Acil SOS’a gidin.
  • Düşme Algılamayı Açın.
Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Üst Alt