Son Konu

Asıl Mesleği Din Kültürü Öğretmenliği Olan Veyis Ateş'le İlgili Akılları Yakan Çok İlginç Detaylar

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-124894648945acf7f9e8c4096f42ec144c48220e.jpg

Sen neymişsin be Veyis Ateş?!

Sedat Peker'in Türkiye'yi sarsan savlarının öznelerinen biri de Veysi Ateş. Hükümet yetkilileri ile arama kararı olan Sezgin Baran Korkmaz ortasında arabuluculuk yaptığı argüman edilen Veyis Ateş'i gelin biraz yakından tanıyalım.

Onun tanınması Habertürk kanalında yaptığı haber programları sayesinde oldu. Yayına aldığı konuklara yaklaşımı, iktidar yanlısı olduğunu hayli muhakkak ediyordu; aslında kendisi de bunda bir sakınca görmüyordu.

Pekala Habertürk macerasından evvel neredeydi Veyis Ateş? Kısaca çabucak anlatalım...

Kendisi aslında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Üniversite yıllarında radyoya ilgi duyması onu Cem Radyo'da program yapma seyahatine çıkarıyor.

2006 yılında ise Veyis Ateş televizyon dünyasına adım atıyor. TV NET'de Kürşat Bumin ve İbrahim Karagül'le Habere Bakış, Bakış Açısı, Akşama Yanlışsız ve Kadir Mısıroğlu ile Tarih Sohbetleri

2013'te Habertürk'te gece haberleri ile başlayan macerası, 2016'da birebir kanalın genel müdürü olmasıyla devam ediyor lakin genel müdürlük misyonundan 2018'de istifa ediyor ve programcı olarak ilerliyor.

Bütün bu meslek seyahatinin içindeki en dikkat alımlı mesleği Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği. Uzunca bir müddet Bahçeşehir Koleji'nde Din Kültürü öğretmenliği yapmış kendisi.

Veyis Ateş'in haberciliği ile ilgili bir ekip skandallar da yok değil. Örneğin 2010 yılında yazdığı bir yazıda Münevver Karabulut'u öldüren Cem Garipoğlu'nun ailesini savunan bir yazı büyük bir kitle tarafından reaksiyon gördü.

Yazının son cümlesini şuraya bırakalım: 

"Cem, yedi ceddine yetecek “tokadı” atmış aslında, düşene bir tekmede bizden olmasın"

Afrin haberinde ÖSO'yu YPG olarak çevirmesi de yeniden unutulmayanlar ortasında.

Bir de 2012 yılında kendi Twitter hasından FETÖ ile ilgili attığı şu tweetler yine konuşuluyor.

Bütün bu olaylar silsilesinin hatırlanan en komik anı ise canlı yayında "gaz çıkartma" tezleri. Veyis Ateş programda kendisinin ya da iştirakçilerin gaz çıkartmadığını sav etti fakat bu açıklama, gaz olayının kapanması için kâfi olmadı.

Sedat Peker'in geceliği 100 bin TL'lik Paramount Otel'de "ücretsiz" kaldığını argüman etmesiyle, Veyis Ateş'in Instagram fotoğraflarının ortaya çıkması da değişik bir mevzu.

Alışılmış bir de "sıradan" bir gazetecinin tekne sahibi olması argümanı var...

Spikerle Derneği Başkanlığı da yapan Veyis Ateş, "Etkili Konuşma" ve "Akılda Kalan" isminde iki de kitap çıkarmış.

Kendisiyle ilgili toplumsal medyada en son konuşulan mevzu ise 2017 yılında bir programda sarf ettiği kelamlar. Zira halihazırda arabuluculukla ve liyakatsız bir formda meslek edindiğine dair tezler, Veyis Ateş'in o günkü kelamlarıyla çelişiyor

"Bugüne kadar geldiğim durumlar dünyanın en yeterli en harika çok değerli yerler. Buna sebep olanlar için müteşekkirim.

Şu manada söylüyorum: Bir klik, bir lobi, tanıdık bir dayı, selamını getirip götürme yapmadım. 

Gururlanmak için söylemiyorum, gereksinimim olsa yapardım. Bunu yalnızca bir şey anlaşılsın diye söylüyorum: Gelip, dönüp dolaşıp toparladığım tek yer mukadderat."

Yıllık müsaadeye çıktığından beri kendisinden bir türlü haber alınamayan Veyis Ateş'le ilgili en son Sevilay Yılman bir yazı yazdı. Yazıda Sezgin Baran Korkmaz'la Veyis Ateş ortasında geçen 10 milyon Euro'nun ses kaydı olduğu savı var. O diyalog şöyle:

Veyis Ateş diyor ki özetle; “Biliyorum canın çok acıyor. Her tarafı yakıp yıkmak istiyorsun. Çıkıp her yere konuşmak istiyorsun. Yaşadıklarını anlıyorum. Hak da veriyorum sana. Sen de eşine, ailene çoluğuna, çocuğuna kavuşmak istiyorsun… Hiçbir şey olmamış üzere ülkene dönmek istiyorsun… Ankara’dayım… Az evvel senin görüşmeni yaptım. Şunu anladım ki seninle uğraşan bir klik ve lobi var lakin bu arkadaşlarla işi bilakis çevirmek mümkün… ”

Bunun üzerine SBK diyor ki; ”Abi ben hukuken esasen haklıyım ancak tekrar de sen söyle nasıl olacak?”

Veyis Ateş şöyle karşılık veriyor; “Önce senin samimiyetini göstermeni bekliyorlar…”

SBK ise; “Nasıl göstereceğim abi?”

Veyis; “Talep ettikleri meblağı yollayacaksın“ diyor.

SBK da; “Abi diyelim yolladım 10 milyon Euro… Pekala ya sonra bu insanlara ulaşamazsak… Ne olacak o vakit?” diye soruyor…

Veyis de diyor ki o vakit:

“Hiç merak etme… Ben her iki tarafın da hakemi ve kefiliyim. Para, iş bitene kadar bende duracak!”

Bütün bu özet başlıklar bile Türkiye tarihinin en büyük gazetecilik skandallarından biri olarak bedellendiriliyor. Bakalım Veyis Ateş'le ilgili ne üzere gelişmeler yaşanacak?

Üst Alt