Son Konu

Asker Hikayeleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Askerlik anıları,
Asker ile ilgili hikayeler

Asker Hikayeleri

Vuruldum
Bizim yatakhanedekiler cook şakacıdır ama bu şaka hic şaka gibi değildi neyse size soyluyeyim acaba vurulsak ne olurdu gibi bir soru geldi kimi ciftetelli oynardım kimi ağlardım kimide allaha teşekkur ederdim gibi şeyler soylediler sıra bendeydi icime bir urperti geldiki tam o sırada yere yatın sesiyle kulaklarımız inledi yatakların altına girmemizle koğuşun patlaması bir oldusonra bağırış sesleri kulağımda yankılandı ayağa kalkdım baktımbir tek ben yaşıyordum bizim yatakhanedeBirde ali ona sordum ne oldu alii?ali ise bilemiyorum kardeşim dedisinirli ve ağlayarak sordum mehmet,murat,cemil,cenk ve diğerleri yani şakacılar haa diyerek bağırdımali bana şehit olmuşlar dedi ben yere oturdum beni niye almadın diye bağırıken bir yankı sesi alinin bağrışı ve bir baktım kafamdan vurulmuşumo anda gulerek alinin kucağında bağıdım:VURULDUM ANA!

Usteğmen Zahidin Vasiyeti
Usteğmen Zahidin Ailesine gonderdiği vasiyetinide iceren son mektubu

“Bu gunlerde her zamankinden daha onemli muharebelere gireceğiz Bilirsin , her muharebeye giren olmez Fakat eğer ben olursem sakın gam yeme Beni ve seni yaratan Allah bizi nasıl dunyada birbirimize nasib etti ise , benden şehitlik rutbesini esirgemediği taktirde , elbette , ruhlarımızı da birbirine kavuşturur Vatan yolunda şehit olursam bana ne mutlu Ancak , sana bir vasiyetim var :

Birincisi benim icin katiyyen ağlama

İkincisi, eşyamın listesi ilişikte Bunları sat , ele gececek paradan “mihri muaccel ve “mihri mueccel ini al , ust tarafı ile bana bir mevlut okut Eğer bunlar sana borcumu odemezse hakkını helal et ve ilk gece aramızda gecen sozu unutma

Ayrıca mektubun icinden kırmızı kordelaya bağlı bir de sac demeti cıkar Sacın tazeliği bunun mini mini bir yavrunun başından kesilmiş olduğunu gostermektedir

İşte o zaman herkes Zahidin evli olduğunu ve Nadide isminde de bir yavrusunun varlığını oğrenir Cunku Zahid Usteğmen cepheye gelirken arkasında evlad u iyal duşuncesini de bırakmıştır Ve savaş boyunca ne izin isteyerek evine gitmeyi duşunmuş ne de o konuda iki cift laf etmiştir

Zahid , 9 Ocak 1916da şehit olur

Gumuşhane nin Şiran ilcesinden Usteğmen Zahid , Aziziye ilcesinin Kılıc Mehmet Bey koyunden Ahmet Efendinin kızı, eşi Hanife Hanıma yazdığı ve vasiyetini bildirdiği mektubunu şu cumle ile bitirir :

“Bu vasiyetimi aldığınız zaman yuksek sesle ağlamanıza razı değilim

Uyan Cavuş Tiz Uyan

Birinci Cihan Harbinde Jandarma cavuşluğu yapmış Murteza Baba İstanbulun işgal hangamesinde sallandığı yıllarda Rumlar Batı Anadolu koylerinde muzırlık yapmaya başlayınca, oralara sevk edilen kuvvetlerin icinde Murtaza Cavuşda vamış

RumIarı geri puskurte puskurte Daya Kadın diye bir yere varmışlar Hem epey yoruldukları icin, hem de gece bastırdığı icin, orada, Balkan Harbinden kalma tabyalarda geceleme durumu hasıl olmuş Bir nobetci dikmişler, diğerleri yatmış

Murtaza Cavuş da yatmış tabii, derken, bir muddet sonra nobetci de uyuklayınca Murtaza Cavuşa gorunmeyen biri:

Uyan Cavuş tiz uyan!
Atik ol kurnaz davran!
Hemen kaldır eratı,
Aha geliyor duşman!

der gibi tekmelemeye başlıyor! Hemen uyanıyr tabii, asker tetikte uyur Sonra dikkatlice etraflarına şoyle bir bakıyor ki, Rumlar surune surune kendilerine doğru gelyor! Ayın ondorduymuş o gun, ay ışığında goruyor bunu Ondan sonra, askerleri uyandırarak bir cayırtı koparıyorlar! RumIarın bir kısmı olu, bir kıs mı yaralı def olup gidiyorlar

Sabah olunca, gece kendisine gorunmeyen bir kimse tarafından tekme atılan yeri kazdırınca bir Turk şehidi cıkıyor Evet! O şehid uyandırmış Murtaza Cavuşu!

Subhanallah, Subhanallah

Üst Alt