Son Konu

Astım Sebepleri Astımın Nedenleri Belirtileri

Editör

Editor
Tepkime
5
Credits
5,025
Geri Bildirim : 1 / 0 / 0
Astım hastalığı belirtileri nelerdir,
Astım hastalığı nedenleri

Astım, çeşitli uyarıcılar nedeniyle solunum yollarını meydana getiren bronşların kasılarak daralması, bronş zarının şişmesi ya da balgam gibi yapışkan sıvıların hava yollarını tıkaması ve aşırı duyarlılık sonucu “solunum güçlüğüne neden olan bir solunum yolu hastalığıdır.

Astımın Nedenleri;

Astımın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genellikle, çevresel koşulların etkisiyle doğuştan soluk borularının duyarlı bireylerde oluşmasıdır. Astım bulaşıcı değildir. Astımın en önemli özelliği bronşların mukoza ödemiyle daralmasından dolayı oluşan nefes darlığı. Bu genetik kökenli olup polijenik bir kalıtım biçiminde olabilir; fakat enfeksiyon alerjik ve emesyonel faktörlerde rol oynayabilir. Psikolojik mekanizmaların işlevi olması için bronşiyal duyarlığa somatik yatkınlık olması gerekmektedir.
Ayrıca astımda özellikle belirli kişi tipi yoktur. Kaygının yol açtığı bazı astım nöbetlerinin nedeni bir şartlı refleks olarak açıklanabilir. Alerjisi olan astımlı insanlarda yüksek igE seviyeleri de göze çarpmaktadır. Burada da karşılıklı olarak alerjinin de astımın nedenleri arasında rolünün olduğu söylenebilir. Çevresel faktörlerden ve doğuştanda oluşabilir. Tedavisi yapılmadığı takdirde ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Üst Alt