Son Konu

Çevre Kirliliği ve Astım

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Çevre Kirliliği ve Astım hakkında bilgiler
Çevresel faktörler, alerjenler ve çocukluk çağında geçirilen viral enfeksiyonların, astımı tırmanışa geçirdiği bilinmektedir

Astım bir insanlar sağlığı sorunudur Astımda nefes yolları çevresel değişikliklere karşısında hassaslaşır, öksürük ve hırıltılı solunum ortaya çıkar

“Çevresel faktörler, alerjenler ve çocukluk çağında geçirilen viral enfeksiyonlar, astımı tırmanışa geçirir Astımda, nefes yollarında, mikrobik olmayan iltihaba ast şişme yaşanır Nefes yollarındaki kaslarda daralma sebebiyle nefes yolları tıkandığından, solunum zorlaşır Astım atağını, çevre kirliliğinin yanında, gribal enfeksiyon, alerjenler, sigara dumanı, hava kirliliği, kimyasal maddeler, endişe, gerginlik, bir takım sancı kesiciler, tansiyon düşürücü ilaçlar da artırır

Astım yakınmaları saatten saate, günden güne çeşitlilik gösterir, yakınmalar kişiden kişiye de değiştirme göstererek yaşamı olumsuz etkiler
Astımın topluma zararını durdurmak için, yakalanmayı kolaylaştırıcı faktörleri azaltma yoluna gidilmesi gerekmektedir, çocuklarında astım gelişmesini istemeyen ailelerin, evde yemek pişirirken yemek yemek dumanlarının solunulan havaya yoğun şekilde karışmasına izin vermemeleri gerekmektedir, mutfakta mutlaka uygun bir aspiratör bulunması veya en azından pencerelerin açık tutulması gerekir

250 bin astımlı var
İstanbul ’daki hasta sayısı Avrupa standartlarının altında
İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından 20 kişilik bir ekiple yapılan araştırmada İstanbul ’daki solunum yolu hastalıklarının sıklığı ve nedenleri incelendi

İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı kadar yapılan bir araştırmada, İstanbul`da takriben 250 bin kişinin astım hastası olduğu belirlendi Araştırmada, İstanbul`da astımın görülme sıklığı yüzde 24 olarak saptandı Avrupa Birliği Solunum Hastalıkları araştırması çerçevesinde 20 karakter bir ekiple, İstanbul`daki astım, kronik bronşit ve diğer solunum yolu hastalıklarının sıklığı ve nedenleri araştırıldı Araştırma için hava kirliliğinin en yoğun olduğu İstanbul`un Eyüp ilçesi ile Karadeniz`den pak rüzgar bölge Beykoz seçilmişBuna kadar İstanbul`da 250 bin astımlı hasta var
Bu sayı Avrupa standartlarının altında bir sayı Bilinenin aksine hava kirliliğinin astım sıklığı üstünde belirgin bir etkisi olmadığı görüldü Kronik bronşitte şart bambaşka Sigara ve hava kirliliği hastalığa yol açan en önemli iki faktör Astımın en büyük nedeni ev tozu akarları ile LPG gazıyla çalışan ev gereçleri
Türkiye`deki alerjik astım hastalarının yüzde 70`inde konut tozu akarı alerjisi var Astımlı konut hanımları mutlaka mutfaklarını 24 saat havalandırmalı ve LPG ile çalışan ocaklarının üstüne aspiratör taktırmalıdır

Astım Nedir?
Astım akciğerlere değin olan hava yollarını ( Bronşlar ) etkileyen bir hastalıktır Bu hava yolları soluduğumuz havayı burundan itibaren akciğerlere değin ulaştırır Sağlıklı bir kişide bu soluma olayı zahmetsizce gerçekleşir Astımlı bir kişide ise bazı dönemlerde soluma zorluğu meydana gelir Astım atağı esnasında bronşlar ( hava yolları ) daralır ve havanın geçişi zorlaşır Bu hava yolu daralmasının bazı nedenleri vardır
Bunlar:
• Bronşları çevreleyen kasların kasılması sonucu hava yollarının daralması
• Bronşun içini saran zarın şişmesi
• Hava yollarında mukus ( sümük balgam ) adı bahşedilen yapışkan bir salgının aşırı salınması ve bu salgının hava yollarını yer yer tıkaması

Astım Nöbetinin Belirtileri Nelerdir?
Bronşlar daraldığı süre solunum işini yerine getirmek için daha büyük çaba sarf edilir Akciğerlere giren hava daralan bronşlardan dışarı çıkarken zorlanır Hasta bunu nefes darlığı ya da göğüste can sıkıntısı şeklinde açıklama edebilir
Bu sırada hasta ıslık sesine aynı (vızıltı) bir ses çıkarır Akciğere girmiş hava daralmış olan bronşlardan dışarı çıkarken, hasta fazla zorlanırsa, normalde soluma ( nefes alıp verme ) işi için kullanılmayan boyun, göğüs, omuz ve karın kaslarını kullanır ve daha sık solur

Astımın Bulguları Nelerdir?
• Öksürük Astımın sık bir bulgusudur Bilhassa gece öksürüğü olur Alıştırma, soğuk hava öksürüğü arttırabilir Hava yollarındaki mukus birikimi ve bronşları çevreleyen kasların kasılması nedeni ile olur
• Vızıltı Astım nöbetinin sık karşılaşılan bir bulgusudur Akciğerdeki hava daralmış bronşlardan dışarı çıkarken zorlandığı zaman nefes verirken duyulur
• Sık Soluma Astım nöbeti esnasında daralmış ve içi mukus ile dolmuş bronşlarda bitik alıp verme işi zorlaştığından hasta daha sık nefes alıp verebilir Bunu atamak için çocuğunuzun 60 saniye içinde kaç kez nefes alıp verdiğini sayın; bulduğunuz sayıyı normalde iyiyken olan dakikadaki solunum sayısı ile karşılaştırın
• Göğüs Duvarı Derisinde Çekilmeler Daha ağır astım nöbetlerinde görülen bir bulgudur Göğüs duvarında kaburgalar arasındaki deri ve boynun önündeki deride içe çekilmeler olabilir Bu bulgu saptandığında hemencecik hastaneye başvurunuz
Astıma niçin olan durumlar ( uyaranlar ) nelerdir ?
Astımın sebebi tamamen bilinmese de bu hastalıkta hava yollarının bazı uyaranlara fazla aklıselim olduğu bilinmektedir Bu uyaranlar hava yollarını uyararak astım atağı oluşumuna neden olurlar Bu uyaranlar şöyle sıralanabilir: *

Üst Alt