Son Konu

Aşure

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
asure.jpg

Aşure Tarifi İçin Malzemeler

• 4 su bardağı aşurelik buğday
  • 1,5 kg şeker
  • 1 su bardağı haşlanmış pirinç
  • 1 su bardağı haşlanmış fasulye
  • 1 su bardağı haşlanmış nohut
  • 1 su bardağı soyulmuş fıstık
  • 1 su bardağı soyulmuş badem
  • 1 su bardağı soyulmuş fındık
  • 1 su bardağı kuru üzüm
  • 1 su bardağı kuş üzümü
  • 1 su bardağı minik doğranmış kayısı
  • 1 su bardağı minik doğranmış incir
  • 1 tane küp küp doğranmış elma
  • 1 tane portakalın kabuğunun rendesi
  • 6-7 adet karanfil (1 çay bardağı sıcak suda demlendirip suyu kullanılacak)
  • 2 adet kabuk tarçın
  • 1 çay kaşığı susam
  • 1 çay kaşığı çörek otu
  • 1 fiske tuz
  • 1 su bardağı süt

Aşure Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Tüm malzemelerimizi akşamdan suya ıslıyoruz.
  2. Aşurelik buğdayımızı sarı suyu çıkana kadar güzelce yıkadıktan sonra üzerini geçecek kadar su ekleyip, 25-30 dakika özleşene kadar haşlıyoruz. Suyunu dökmüyoruz.
  3. İçerisine önceden haşlamış olduğumuz pirincimizi ekleyip, 1-2 dakika blenderdan geçirdim ben siz isterseniz geçirmeye de bilirsiniz.
  4. Aşuremizi yaparken sıcak suyumuz daima hazır olsun çok koyu olursa sıcak su ilavesi yapabilirsiniz.
  5. Bu aşamada demleme karanfil suyunu, kabuk tarçını ve şekerimizi ekliyoruz. Şekeri kendi damak zevkinize göre arttırıp veya azaltabilirsiniz.
  6. İncir ve ceviz hariç diğer malzemelerimizide aşure tenceremizin içerisine sıra ile ekliyoruz.
  7. İncir ve ceviz aşuremizin rengini karartmasın diye bir taşım ayrı ayrı kaynattıktan sonra en son ekliyorum ben.
  8. Aşuremizi tüm malzemeler ile bir taşım kaynattıktan sonra aşuremizin altını kapatabiliriz.
  9. İlk sıcağı geçince dilediğiniz gibi süsleyip soğuk veya sıcak servis edebilirsiniz. Ben sıcak tüketmeyi sevenlerdenim. Deneyeceklere şimdiden afiyet şifa olsun.
Aşure Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt