Son Konu

Atatürk diyor ki sözleri

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
atatürkün sözleri,atatürk diyor ancak sözler,atamızın sözleri,

Atatürk diyor fakat Sözleri

ATATÜRK DİYOR FAKAT;

*Biz Türkler, bütün tarihimiz her tarafında bağımsızlık ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz

* Ne kadar varlıklı ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden yoksun bir millet, medenî insanlık aleyhinde uşak edinmek mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz

*Hür ve özgür benim karakterimdir Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan serbest aşkı ile batmış bir adamım Çocukluğumdan bugüne dek ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın beden ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin hür ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir Ben şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia olabilmek için milletimin de benzer vasıfları taşımasını başlıca koşul bilirim Ben yaşabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım Bu sebeple milli özgür bence bir yaşam meselesidir Halk Müziği ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan arkadaşlık ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim Ancak, benim milletimi tutsak etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım

*Ulusal bağımsızlık böylece bir nurdur ki, onun aleyhinde zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur Milletlerin esirliği üstüne kurulmuş müesseseler baştan yıkılmaya mahkumdurlar

* Cumhuriyet hafıza serbestliği taraftarıdır Samimi ve yasal elde etmek şartıyla her fikre hürmet duyarız

*Hakimiyet düşüncesiz ve koşulsuz milletindir

* Gerçi bize milliyetçi derler Fakat, biz öyle milliyetçileriz ama, işbirliği eden bütün milletlere derin saygı ve riayet ederiz Onların milliyetlerinin tüm icaplarını tanırız Bizim milliyetçiliğimiz her hâlükarda hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir

* Bilelim oysa ulusal benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar

*Milli mücadelelere şahsî hırs yok, ulusal ideal, ulusal onur sebep olmuştur

*Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde zorlama bulacaktır

*Milli his ile dil arasındaki senet fazla kuvvetlidir Dilin milli ve zengin olması, ulusal hissin gelişmesinde etkendir Türk dili, dillerin en zenginlerindendir Yeter fakat, bu dil şuurla işlensin Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır

*Bir dinin tabiî olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır

* Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine kasten siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yerine getirmek veya yapmamak adalet ve hürriyetine sahiptir Kimsenin fikrine ve vicdanına dominant olunamaz

* Türk Milletinin istidadı ve belli kararı uygarlık yolunda, tekrar tekrar, yılmadan ilerlemektir

* Medeni olmayan ahali, medeni olanların ayakları aşağı kalmaya mahkumdurlar

*Büyük dinimiz çalışmayanın insanlıkla hiç ilgisi olmadığını bildiriyor Bazı kimseler çağdaş olmayı kâfir olmak sayıyorlar Asıl küfür onların bu zannıdır Bu hatalı tefsiri yapanların maksadı İslâmların kâfirlere esir olmasını istemek yok de nedir? Her sarıklıyı öğretmen sanmayın, hoca almak sarıkla değil, dimağladır

* Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz oysa, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz En doğru, en hakiki tarikat, uygarlık tarikatıdır

*Medeniyetin emir ve istek ettiğini yerine getirmek insan olmak için yeterlidir

* Biz dünya medeniyeti ailesi içinde bulunuyoruz Medeniyetin bütün icaplarını tatbik edeceğiz

*Bizim devlet idaresinde peşine düşüp takip ettiğimiz prensipleri, gökten indiği farzedilen kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten yok, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz

* Milletimiz her zorluk ve güçlük karşı, defalarca ilerlemekte ve yükselmektedir Büyük Türk Milletinin bu yoldaki hızını, her vasıtayla arttırmaya niyetlenmek, bizim hepimizin en kutlu vazifemizdir

* İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir Kabil midir ancak, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Muhtemel müdür fakat, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle emrindeki kaldıkça öbür kısmı göklere yükselebilsin?

* Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üstünde göklere yükselmeye layıksın

*Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi basit değildir Bugünün anaları için zorunlu vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek, evlatlarını bugünkü hayat için etkin bir uzuv haline koymak o kadar fazla yüksek vasıflar taşımalarına bağlıdır Onun için kadınlarımız, hattâ erkeklerimizden çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar; eğer gerçekten milletin anası edinmek istiyorlarsa

* Ben icap ettiği vakit en büyük hediyem elde etmek üzere, Türk Milletine canımı vereceğim

*Gençler cesaretimizi yardım ve idame eden sizlersiniz Siz, almakta olduğunuz nezaket ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, us hürriyetinin en değerli timsali olacaksınız Yükselen yeni cins, istikbal sizsiniz Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz

* Yüksek Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur İşte parola budur

*Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır Lakin Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır

* Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni peşine düşüp takip edeceksiniz Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve katiyen yorulmazlar Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir

* Biz cahil dediğimiz süre, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir Yahut kültürlü olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir

* Müsbet bilimlerin temellerine dayanan, güzel sanatları seven, akıl terbiyesinde olduğu değin ceset terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yükselmiş olan faziletli, kudretli bir cins yetiştirmek asıl siyasetimizin açık dileğidir

* Mualimler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmenleri ve eğiticileri, sizler yetiştireceksiniz Ve yeni cins sizin eseriniz olacaktır Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle mütenasip bulunacaktır

* Milleti kurtaranlar yalnız ve oysa öğretmenlerdir Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, hemen şimdi ahali namını edinmek istidadını keşfetmemiştir

* Dünyanın her göre öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır

*Mektep sayesinde, okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir fakat, Türk milleti, Türk sanatı, Türk iktisadiyatı, Türk şiir ve edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir

*Türkiye'nin başlıca sahibi ve efendisi, hakiki imalatçı olan köylüdür O halde, herkesten daha çok huzur, saadet ve servete müstahak ve layık olan köylüdür Onun için, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin iktisadi siyaseti bu aslî gayeye erişmek maksadını güder

* Ekonomik yeniden yapılanma, Türkiye'nin özgür, müstakil, tekrar tekrar daha kaslı, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir *

Üst Alt