Son Konu

Ataturk Sozleri - Ataturk'un unlu Sozleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk Sozleri

Mustafa Kemal Ataturk'e Ait Sozler ve Duşunceler

Ataturk'ten Sozler:

İki Mustafa Kemal vardır Biri ben, olumlu Mustafa Kemal; diğeri milletin icinde yaşattığı Mustafa Kemal'ler ulkusudur Ben onu temsil ediyorum Herhangi bir tehlike anında ben ortaya cıktımsa, beni bir Turk anası doğurmadı mı, Turk anaları daha Mustafa Kemal'ler doğurmayacaklar mı? Mutluluk Milletindir, benim değildir

Hurriyet olmayan bir memlekette olum ve cokuş vardır Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hurriyettir 1906
Ben askerliğin herşeyden ziyade sanatkarlığını severim 1912

Savaş icin duşmanı ordugahımızda beklemektense, onu uzaktan karşılamak yeğdir 1914

Tarih bir milletin kanını, varlığını hicbir zaman inkar edemez 1919

Butun umidim gencliktedir 1919

Bizim goruşumuz ki halkcılıktırkuvvetin, kudretin, egemenliğin, yonetimin doğrudan doğruya halka verilmesidir, halkın elinde bulundurulmasıdır 1920

Adalet gucu bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunamaz 1920

Buyuk Turk ordusu! Dunyanın hicbir ordusunda yureği seninkinden daha temiz ve daha sağlam bir askere rastgelinmemiştir 1921

Hurriyet ve istiklal benim karakterimdir 1921

Hicbir zafer amac değildir Zafer, ancak kendisinden daha buyuk bir amacı elde etmek icin belli başlı bir vasıtadır 1921

Millete efendilik yoktur Hizmet vardır Bu millete hizmet eden onun efendisi olur 1921

Basın milletin muşterek sesidir Başlıbaşına bir kuvvet, bir okul, bir oncudur 1922

Tam bağımsızlık, ancak ekonomik bağımsızlıkla mumkundur 1922

Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle taarruz, hic taarruz etmemekten daha fenadır 1922

Bayrak bir milletin bağımsızlık alametidir Duşmanın da olsa hurmet etmek lazımdır 1922

Eğitim işlerinde behemahal muzaffer olmak lazımdır Bir milletin hakiki kurtuluşu ancak bu surette olur 1922

er ciftci ailesinin gecineceği ve calışacağı toprağa sahip olması mutlaka lazımdır Vatanın sağlam temeli ve bayındır hale getirilmesi bu esastadır 1922

Zamanın değişmesi ile hukumlerin değişmesi inkar olunamazkaidesi adalet sistemimizin temel taşıdır 1922

Turkiye' nin gercek efendisi, hakiki uretici olan koyludur O halde, herkesten daha cok refah, saadet ve servete mustehak olan koyludur 1922

Okulun vereceği ilim ve irfan sayesindedir ki Turk Milleti, Turk Sanatı, Ekonomisi, Turk Şiir ve Edebiyatı butun guzellikleriyle gelişir 1922

Okul, genc beyinlere insalığa saygıyı, millet ve ulkeye sevgiyi, bağımsızlık onurunu oğretir 1922

Biz barış istiyoruz dediğimiz zaman tam bağımsızlık dediğimizi herkesin anlaması gerekir 1923

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir 1923

Siyasi, askeri zaferler ne kadar buyuk olurlarsa olsunlar, ekonomik zaferlerle taclandırılmazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda soner 1923

Memleket mutlaka modern medeni ve yeni olacaktır Bizim icin bu hayat davasıdır 1923

Yeni Turkiye Devleti temellerini sunguyle değil, sungunun de dayandığı ekonomi ile kuracaktır Yeni Turkiye Devleti cihangir bir devlet olmayacaktır Fakat yeni Turkiye Devleti bir ekonomi devleti olacaktır 1923

Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur 1923

Devrim yasası, eldeki yasaların ustundedir Bizi oldurmedikce, bizim kafalarımızdaki akımı boğmadıkca, başladığımız devrim ve yenilik bir an bile durmayacaktır Bizden sonraki donemlerde de boyle olacaktır 1923

Buyuk başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seckin cocukların yardımıyla meydana gelir 1923

Toplumdaki başarısızlığın sebebi, kadınlarımıza karşı gosterdiğimiz ihmal ve kusurdan doğmaktadır 1923

Kadınlarımız erkeklerden daha cok aydın, daha cok verimli, daha cok bilgili olmak zorundadırlar 1923

Hicbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; calışkan olmak! 1923

Bizim dinimiz, ulusumuza, değersiz, miskin ve aşağı olmayı salık vermez Tersine Allah da, Peygamber de insanların ve ulusların onur ve şereflerini korumalarını buyuruyor 1923

Kılıc ve saban; bu iki fatihten birincisi, ikincisine daima mağlup oldu 1923

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir 1923

Bu memleket dunyanın beklemediği, asla umut etmediği ayrıcalıklı bir varoluşa sahne oldu Bu sahne en az 7 bin senelik bir Turk beşiğidir Beşik doğanın ruzgarıyla sallandı; beşiğin icindeki cocuk doğanın yağmurlarıyla yıkandı, o cocuk doğanın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela korkar gibi oldu sonra onlara alıştı; Onların oğlu oldu Birgun o doğa cocuğu, Doğa oldu; şimşek, yıldırım, guneş oldu; Turk oldu Turk budur YIldırımdır, kasırgadır, dunyayı aydınlatan guneştir

Dunyada herşey icin, medeniyet icin, hayat icin, başarı icin, en hakiki murşit bilimdir, fendir 1924

Butun dunya bilsin ki, benim icin bir yandaşlık vardır: Cumhuriyet yandaşlığı, duşunsel ve toplumsal devrim yandaşlığı Bu noktada yeni Turkiye topluluğunda, bir bireyi bunun dışında duşunmek istemiyorum 1924

Savaş zaruri ve hayati olmalıdır Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkca savaş bir cinayettir 1924

Turk milletinin istidatı ve kati kararı medeniyet yolunda durmadan, yılmadan ilerlemektir 1924

Turk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir 1924

Yeni kuşak, en buyuk cumhuriyetcilik dersini bugunku oğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri oğretmenlerden alacaktır 1924

Oğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yuksek karakterli muhafızlar ister Yeni nesli bu ozellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir 1924

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak oğretmenlerdir 1925

Zafer Zafer benimdirdiyebilenindir Başarı Başaracağımdiye başlayanın ve Başardımdiyebilenindir 1925

Her fert istediğini duşunmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre malik olmak, sectiği dinin icaplarını yapmak ve yapmamak hak ve hurriyetlerine maliktir Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz 1925

Tuketici yaşamak iyi değildir Uretici olalım 1925

Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkilapların amacı, Turkiye Cumhuriyeti halkını tamamen cağımıza uygun ve butun mana ve bicimiyle uygar bir toplum haline değiştirmektir 1925

Biz Turkler, butun tarihimiz boyunca, hurriyet ve istiklale sembol olmuş bir milletiz 1927

Gencliği yetiştiriniz Onlara ilim ve irfanın muspet fikirlerini veriniz Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız 1927

Bombasırtı olayı (14 Mayıs 1915) cok onemli ve Dunya savaş tarihinde eşine rastlanması mumkun olmayan bir olaydır Karşılıklı siperler arası 8 metre, yani olum kesin Birinci siperdekilerin hepsi kurtulmamacasına duşuyor İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerlerine gidiyor Fakat ne kadar imrenilecek bir soğuk kanlılıkla biliyormusunuz? Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında oleni goruyor, uc dakikaya kadar oleceğini biliyor ve en ufak bir cekinme bile gostermiyor Sarsılma yok Okuma bilenler Kur' anı Kerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor Bilmeyenlerse Kelimei şahadet getiriyor ve ezan okuyarak yuruyorlar Sıcak cehennem gibi kaynıyor İşte bu Turk askerindeki ruh kuvvetini gosteren dunyanın hicbir askerinde bulunmayan tebriğe değer bir ornektir Emin olmalısınız ki Canakkale savaşlarını kazandıran bu yuksek ruhtur

Üst Alt