Son Konu

Ataturkun Ozlu Sozleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturkun Soylediği Ozlu Sozler

Mustafa Kemal Ataturkun Ozlu Sozleri

Benim naciz vucudum elbet bir gun toprak olacaktır, ancak Turkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır

İnsanların saygı ve şerefinin, itaat ve uyumunun kendinden maddeten değil, manen yuksek olanlar icin gosterilmesi insan ruhunun gereklerindendir ( 1914 )

Bir toplumda kıymet ve kuvvet, onu oluşturan kişilerin kendilerini bir kıymet ve kuvvet olarak kabul etmelerindendir Ancak, bu gibi kişilerden meydana gelmiş sosyal toplumlar tam bir butun olarak kıymet ve kudret gorunumu arz edebilir ( 1937)

Neşeli olmayan insanlardan iki turlu şuphe edilir; ya hastadır, veyahut o insanın başkalarına bildirmek istemediği bir kuruntusu, bir derdi vardır

Ne mutlu Turkumdiyene

Geldikleri gibi giderler

Bu millete cok şey oğretebildim ama onlara uşak olmayı bir turlu oğretemedim

Yurtta sulh, cihanda sulh

Sizlere saldırmanızı değil, olmenizi emrediyorum

Memleketin efendisi hakiki mustahsil olan koyludur

Doğruyu soylemekten korkmayınız

Beni gormek demek mutlaka yuzumu gormek demek değildir Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve
hissediyorsanız bu yeterlidir

Turkiye Cumhuriyeti mutlu, zengin ve muzaffer olacaktır

Sağlam kafa sağlam vucutta bulunur

Ordular, ilk hedefiniz Akdenizdir İleri !

Buyuk hedefimiz, milletimizi en yuksek medeniyet seviyesine ve refaha ulaştırmaktır

Turkiye Cumhuriyetinin temeli kulturdur

Sungulerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra, kultur, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz

Zafer, Zafer benimdirdiyebilenindir Başarı ise, Başaracağımdiye başlayarak sonunda Başardımdiyebilenindir

Egemenlik verilmez, alınır

Egemenlik, kayıtsız şartsız ulusundur

Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak oğretmenlerdir

Oğretmenler: Yeni nesiller sizlerin eseri olacaktır

Hayatta en hakiki murşit ilimdir

Turk Milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı varolmalarının yegane koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır Bu millet hicbir zaman hur olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır

Biz Turkler tarih boyunca hurriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz

Milletimiz davranışlarında ve gayretlerinde sarsılmaz bir butunluk gosterdiği icin başarılı olmuştur

Hurriyet olmayan bir memlekette olum ve cokuş vardır Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hurriyettir 1906

Ben askerliğin herşeyden ziyade sanatkarlığını severim 1912

Savaş icin duşmanı ordugahımızda beklemektense, onu uzaktan karşılamak yeğdir 1914

Tarih bir milletin kanını, varlığını hicbir zaman inkar edemez 1919

Butun umidim gencliktedir 1919

Bizim goruşumuz ki halkcılıktırkuvvetin, kudretin, egemenliğin, yonetimin doğrudan doğruya halka verilmesidir, halkın elinde bulundurulmasıdır 1920

Adalet gucu bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunamaz 1920

Buyuk Turk ordusu! Dunyanın hicbir ordusunda yureği seninkinden daha temiz ve daha sağlam bir askere rastgelinmemiştir 1921

Hurriyet ve istiklal benim karakterimdir 1921

Hicbir zafer amac değildir Zafer, ancak kendisinden daha buyuk bir amacı elde etmek icin belli başlı bir vasıtadır 1921

Millete efendilik yoktur Hizmet vardır Bu millete hizmet eden onun efendisi olur 1921

Basın milletin muşterek sesidir Başlıbaşına bir kuvvet, bir okul, bir oncudur 1922

Tam bağımsızlık, ancak ekonomik bağımsızlıkla mumkundur 1922

Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle taarruz, hic taarruz etmemekten daha fenadır 1922

Bayrak bir milletin bağımsızlık alametidir Duşmanın da olsa hurmet etmek lazımdır 1922

Eğitim işlerinde behemahal muzaffer olmak lazımdır Bir milletin hakiki kurtuluşu ancak bu surette olur 1922

Her ciftci ailesinin gecineceği ve calışacağı toprağa sahip olması mutlaka lazımdır Vatanın sağlam temeli ve bayındır hale getirilmesi bu esastadır 1922

''Zamanın değişmesi ile hukumlerin değişmesi inkar olunamazkaidesi adalet sistemimizin temel taşıdır 1922

Turkiye' nin gercek efendisi, hakiki uretici olan koyludur O halde, herkesten daha cok refah, saadet ve servete mustehak olan koyludur 1922

Okulun vereceği ilim ve irfan sayesindedir ki Turk Milleti, Turk Sanatı, Ekonomisi, Turk Şiir ve Edebiyatı butun guzellikleriyle gelişir 1922

Okul, genc beyinlere insalığa saygıyı, millet ve ulkeye sevgiyi, bağımsızlık onurunu oğretir 1922

Biz barış istiyoruz dediğimiz zaman tam bağımsızlık dediğimizi herkesin anlaması gerekir 1923

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir 1923

Siyasi, askeri zaferler ne kadar buyuk olurlarsa olsunlar, ekonomik zaferlerle taclandırılmazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda soner 1923

Memleket mutlaka modern medeni ve yeni olacaktır Bizim icin bu hayat davasıdır 1923

Yeni Turkiye Devleti temellerini sunguyle değil, sungunun de dayandığı ekonomi ile kuracaktır Yeni Turkiye Devleti cihangir bir devlet olmayacaktır Fakat yeni Turkiye Devleti bir ekonomi devleti olacaktır 1923

Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur 1923

Devrim yasası, eldeki yasaların ustundedir Bizi oldurmedikce, bizim kafalarımızdaki akımı boğmadıkca, başladığımız devrim ve yenilik bir an bile durmayacaktır Bizden sonraki donemlerde de boyle olacaktır 1923

Buyuk başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seckin cocukların yardımıyla meydana gelir 1923

Toplumdaki başarısızlığın sebebi, kadınlarımıza karşı gosterdiğimiz ihmal ve kusurdan doğmaktadır 1923

Kadınlarımız erkeklerden daha cok aydın, daha cok verimli, daha cok bilgili olmak zorundadırlar 1923

Hicbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; calışkan olmak! 1923

Bizim dinimiz, ulusumuza, değersiz, miskin ve aşağı olmayı salık vermez Tersine Allah da, Peygamber de insanların ve ulusların onur ve şereflerini korumalarını buyuruyor 1923

Kılıc ve saban; bu iki fatihten birincisi, ikincisine daima mağlup oldu 1923

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir 1923

Bu memleket dunyanın beklemediği, asla umut etmediği ayrıcalıklı bir varoluşa sahne oldu Bu sahne en az 7 bin senelik bir Turk beşiğidir Beşik doğanın ruzgarıyla sallandı; beşiğin icindeki cocuk doğanın yağmurlarıyla yıkandı, o cocuk doğanın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela korkar gibi oldu sonra onlara alıştı; Onların oğlu oldu Birgun o doğa cocuğu, Doğa oldu; şimşek, yıldırım, guneş oldu; Turk oldu Turk budur YIldırımdır, kasırgadır, dunyayı aydınlatan guneştir

Dunyada herşey icin, medeniyet icin, hayat icin, başarı icin, en hakiki murşit bilimdir, fendir 1924

Butun dunya bilsin ki, benim icin bir yandaşlık vardır: Cumhuriyet yandaşlığı, duşunsel ve toplumsal devrim yandaşlığı Bu noktada yeni Turkiye topluluğunda, bir bireyi bunun dışında duşunmek istemiyorum 1924

Üst Alt