Son Konu

Ataturk'un Soylediği İlginc Sozleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk'un İlginc Sozleri

Turkiye Cumhuriyeti mutlu, zengin ve muzaffer olacaktır

Sağlam kafa sağlam vucutta bulunur

Ordular, ilk hedefiniz Akdenizdir İleri !

Buyuk hedefimiz, milletimizi en yuksek medeniyet seviyesine ve refaha ulaştırmaktır

Turkiye Cumhuriyetinin temeli kulturdur

Sungulerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra, kultur, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz

Zafer, Zafer benimdirdiyebilenindir Başarı ise, Başaracağımdiye başlayarak sonunda Başardım
diyebilenindir

Egemenlik verilmez, alınır

Egemenlik, kayıtsız şartsız ulusundur

Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak oğretmenlerdir

Oğretmenler: Yeni nesiller sizlerin eseri olacaktır

Hayatta en hakiki murşit ilimdir

Turk Milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı varolmalarının yegane koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır Bu millet hicbir zaman hur olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz
ve yaşamayacaktır

Biz Turkler tarih boyunca hurriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz

Milletimiz davranışlarında ve gayretlerinde sarsılmaz bir butunluk gosterdiği icin başarılı olmuştur

Hurriyet olmayan bir memlekette olum ve cokuş vardır Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hurriyettir 1906

Ben askerliğin herşeyden ziyade sanatkarlığını severim 1912

Savaş icin duşmanı ordugahımızda beklemektense, onu uzaktan karşılamak yeğdir 1914

Tarih bir milletin kanını, varlığını hicbir zaman inkar edemez 1919

Butun umidim gencliktedir 1919

Adalet gucu bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunamaz 1920

Hurriyet ve istiklal benim karakterimdir 1921

Hicbir zafer amac değildir Zafer, ancak kendisinden daha buyuk bir amacı elde etmek icin belli başlı bir vasıtadır 1921

Millete efendilik yoktur Hizmet vardır Bu millete hizmet eden onun efendisi olur 1921

Basın milletin muşterek sesidir Başlıbaşına bir kuvvet, bir okul, bir oncudur 1922

Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle taarruz, hic taarruz etmemekten daha fenadır 1922

Üst Alt