Son Konu

Ataturk Turk Milleti icin neler yapmıştır?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturkun Turk milleti icin yaptıkları

20 yuzyılda buyuk yankılar uyandıran ve butun dunya milletleri tarafından kabul edilmiş bir kişiliğe sahip olarak, evrensel bir anlam kazanan Ulu Onder Mustafa Kemal ATATURK, yalnız Turk Milleti icin değil, dunya milletleri icin de nadir rastlanılan milli bir kahraman, eşsiz bir liderdir Tarihte cok az lider tarihin akışını değiştirmiş ve tarihi lider olma niteliğini kazanmıştır ATATURK, hakkında verilen esaret kararına karşı gelen bir ulusun kurtarıcısı ve yeni devletin kurucusudur Ceşitli alanlarda yaptığı inkılaplarla tarihin akışını değiştiren ender liderlerdendir
1919 yılındaki bunalımlı durumdan zaferle cıkan Turk ulusunun başında kişiliği sağlam ve kuvvetli, azimli ve iradeli ATATURK vardı
ATATURK son derece vatanseverdi Vatanın bir karış taprağının kaybolmasını istemezdi ATATURK'u harekete geciren, insanustu bir caba harcattıran ve başarıya ulaştıran vatan, millet sevgisidir
Yurt toprağı her şey sana feda olsun Kutlu olan sensin Hepimiz senin icin fedaiyizdiyen ATATURK vatanı, milleti icin her turlu fedakarlığa katlanırdı
ATATURK, milletinin hurriyet ve bağımsızlık ozlemini sezerek, Kurtuluş Savaşı'na başlamıştır Kurtuluş Savaşı'nda onderlik yaparak, savaşın zaferle sonuclanmasını sağlamıştır
O, ileri goruşu ile 2 Dunya Savaşı'nın cıkacağını ve nasıl sonuclanacağını sezerek, Turkiye'nin nasıl bir siyaset izlemesi gerektiğini telkin etmiştir
ATATURK, en umutsuz gorulen şartlarda dahi vatan ve millet uğruna bir şeyler yapabileceği inancında idi O, sabırlı bir onderdi O, 1919 yılında gerekli ortamın oluşmasını sabırla beklemiş ve Samsun'a cıkmıştır Bircok kişi Yunanlıların Anadolu iclerine ilerlemelerinden korkmuş, sabırsızlıkla hemen saldırıya gecilmesini istemiştir Ancak, ATATURK duzenli ordunun kurulmasını gercekleştirdikten sonra duşmanın geldiği gibi gitmesini sağlamıştır
ATATURK halk adamıdır Halkın derdini dert, kıvancını kıvanc bilmektedir Aynı zamanda ATATURK'un milletine inanc ve guveni sonsuzdu O, Benim kuvvet ve kudretim halkın bana gosterdiği itimattan ibarettirdiyerek kuvvetinin kaynağını acıklamış, Turk Milleti'nin buyukluğune inanmıştır Turk olmakla ovunen milletin bir bireyi olmakla kıvanc duyan bir onderdi
Onuncu Yıl Nutku incelendiğinde millet sevgisinin bencil olmadığı, milli birlik ve beraberliğe ne kadar onem verdiği anlaşılacaktır O'nun sevgisi evrenseldi Milletini sevdiği kadar diğer insanları da seven bir onderdi
Birlik ve emelde kararlı ve ısrar eden millet, mağrur ve mutecaviz duşmanı, her duşmanı eninde sonunda gurur tecavuzunde pişman edebilirdiyen ATATURK, ulusal birlik ve beraberliğin temel koşul olduğuna inanmasaydı, Kurtuluş Savaşı'nı kazanmak hayal olurdu
Yaşamı boyunca, askerlik hayatında, devlet adamlığı sırasında daima olculu davranmıştır Nereden başlayacağını ve nerede durması gerektiğini bilen bir liderdi Gerceğe aykırı hayal urunu davalar peşinde koşmazdı
Ordularımızın İzmir'e girişinde Selanik'e kadar devam edilip, orayı da vatan taprağına katmak isteyenlere Misakı Milli bizim hedefimizdir O olcunun dışına cıkamayızdemiştir
Ben duşunduklerimi sevdiklerime olduğu gibi soylerim Aynı zamanda luzumlu olmayan bir sırrı kalbimde taşımak iktidarında olmayan bir halk adamıyım Ben duşunduklerimi daima halkın karşısında soylerim Yanlışım varsa halk beni tekzip eder, fakat ben şimdiye kadar halkın beni tekzip ettiğini gormedimdiyen ATATURK acık sozlu bir insandı O inandığı, doğru bildiği fikirlerini halkın icine girip acıkca soylemekten cekinmeyen, kişisel cıkarlarını duşunmeyen bir liderdi
Bizim akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en belirgin ozelliğimizdir Butun hayatımızı dolduran olaylar bu gerceğin delilidir
Akıl ve mantığın halledemeyeceği mesele yokturdiyen ATATURK'un mantık ve gercekciliği en onemli vasıflarıdır O, olaylara duyguları ile yaklaşmaz, milleti boş hayallerle uğraştırmazdı Gerceği arayan, onu buldukca da kuvveti kudreti artan bir insandı
ATATURK mağrur bir kişiliğe sahip değildi Akılcı yonetimi, bilimi kılavuz edinmiş bir kişinin mağrur bir yapıda olması mumkun değildir
Dahi ATATURK, ordular yonetmiş, buyuk zaferler kazanmış, yeni bir devlet kurmuştur Turk Milleti'ni cağdaş uygarlık seviyesine ulaştıracak ilkeler geliştirmiştir
Hicbir zaman yaptıkları ile gurura kapılmamıştır Ben yaptım, ben başardım dememiştir Her zaman icin başarılarını millete mal etmiştir
Ne mutlu Turkum diyene
Benim hayatta yegane fahrım, servetim Turklukten başka birşey değildirdiyen ATATURK'un en buyuk gururu Turk olmaktı
ATATURK inkılapcı bir kişiliğe sahipti Ya İstiklal, Ya Olumparolasıyla Kurtuluş Savaşı'na başlayarak, milletin ozgurluğune kavuşmasına onderlik etti ATATURK, yeni Turkiye'yi modernleştirmek amacıyla cağdaş uygarlık idealine yonelerek inkılabını gercekleştirdi Turk toplumuna yeni bir goruş, yeni bir duşunce getirmiş, aklı kullanmayı, bilimsel duşunmeyi oğretmiştir
O gerceğin adamıdır Kin ve nefret duygularına yer vermeyen, iyilik, guzellik, doğruluk, cesaret gibi erdemleri olan bir liderdi
Vatansever, akılcı, bilimsel, gurura yer vermeyecek kadar soylu, iyi kalpli ve barışcıydı Eğitimciliğiyle halkın başoğretmeni olan sanatsever bir liderdi
76 yıl once Turk Milleti'ni ummet olmaktan cıkararak kendi kendini yonetebilecek ulus haline getiren Mustafa Kemal ATATURK'e cok şey borcluyuz Turkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşı olarak ATATURK'u iyi tanımalı, ilke ve inkılapları doğrultusunda ilerlemeliyiz

Üst Alt