Son Konu

Ataturkun kişisel ozellikleri nelerdir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk'un Kişisel Ozellikleri

ACIK SOZLULUĞU

Ataturk, doğruyu soylemekten asla cekinmezdi Ben, duşunduklerimi daima halkın huzurunda soylemeliyimyanlışım varsa halk beni tekzip ederderdi

COK CEPHELİLİĞİ

Ataturk, cok cepheli bir liderdi O, hem fikir, hem de hareket adamıdır Yani bir taraftan Turk inkılabının hazırlayıcısı, diğer taraftan da uygulayıcısı olmuştur Hem duşunen, hem de eserler veren Ataturk, cok yonlu bir lider olduğunu gostermiştir

EĞİTİMCİLİĞİ

Ataturk, toplumu cağdaş uygarlık duzeyinin ustune cıkarmayı amacladığı icin milli eğitim ile yakından ilgilenmiştirO, Eğitimdir ki bir milleti ya hur, bağımsız, şanlı, yuce bir toplum olarak yaşatır; ya da bir milleti esaret ve sefalete terk ederdemiştir

GURURA YER VERMEMESİ

Ataturk, kurduğu cumhuriyet yaptığı inkılaplar ve kazandığı zaferlere rağmen gurura kapılmamıştır “Ben yaptım! sozunden hep kacınmıştır Her zaman: “Turk milleti başardı demiştir

HAKİKATİ ARAMA GUCU

Hakikati aramak ve hakikati konuşmak, Ataturk'un yontemiydi O, akıl ve bilime değer verirdi Olaylara bir bilim adamı gozuyle bakarak hakikati bulmaya calışırdı Akıl ve mantığın halledemeyeceği mesele yokturderdi

Ataturk, gercekci bir insandı Olaylar ve kişiler karşısında gercekleri cekinmeden soylediği gibi, doğru olanın gercekleşmesi icin elinden geleni de yapardı O, yapacağı bir işte once engelleri gorur, onları birer birer ortadan kaldırır, sonunda amacına ulaşırdı Hayalcilikten uzaktı

İDEALİSTLİĞİ

Ataturk'un en buyuk ideali, Turk Milleti'nin En medeni ve refah seviyesi yuksek bir millet olarak varlığını yukseltmektiBir idealist olarak, en kısa zamanda bu hedefe ulaşmak istiyordu Onun diğer bir amacı da tum ulusların barış icinde yaşamasıydı Ataturk, Turk milletinin cağdaşlaşması icin onune cıkan tum engelleri yenmiştir

İLERİ GORUŞLULUĞU

Ataturk, olayların gidişini değerlendirerek sonucunu tespit ederdi Canakkale Muharebeleri sırasında, duşman donanmasının nerden cıkarma yapabileceğini onceden sezerek gerekli tedbiri alması, savaşın sonucunu değiştirmiştir

İNSAN ve MİLLET SEVGİSİ

Ataturk, milletini cok severdi milleti uğruna gece gunduz calışmış, en umutsuz zamanlarda bile milletle beraber olmayı, millete guvenmeyi kendine prensip edinmişti O yalnız kendi milletine değil butun uygar milletlere saygı duymuştur

İYİ KALPLİLİĞİ

Ataturk, iyi kalpliydi İnsanlığı bekleyen felaketlere karşı surekli careler arardı Ona gore gayesi barış olmayan bir savaş, cinayetti

MANTIKLILIĞI

Keskin bir mantık ve zeka gucune sahip olan Ataturk, hayatı boyunca akıl ve mantığa buyuk onem vermiştir Bu ozellik, onun evrensel devlet adamı olarak tanınmasında buyuk bir rol oynamıştır Bizim akıl, mantık ve zeka ile hareket etmek en belirgin ozelliğimizdirdiyerek ulke sorunlarında mantık ve şuurla hareket edildiğini gostermiştir

METODLU CALIŞMASI

Ataturk, yapılacak işlerin zamanını ve sırasını cok iyi bilirdi O yapacağı işlerde her şeyi sırayla yapardı Once engelleri ortadan kaldırır, sonra hedefe varmada hic zorlanmazdı

REHBERLİĞİ

Ataturk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a cıktıktan hemen sonra başladığı işlerde bir rehberin butun ozelliklerini sergilemişti O, millete en doğru yolu gostermişti

Üst Alt