Son Konu

Ataturk un guzel sozleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk un sozleri
Ataturk un anlamlı sozleri
Ataturk un vecizeleri
Ataturk un konuşmaları
Ataturk un ozdeyişleri
imagesataturkunguzelsozleri5ad6a827f1954

Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir

Anaların bugunku evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi basit değildir Bugunun anaları icin gerekli vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek, evlatlarını bugunku hayat icin faal bir uzuv haline koymak pek cok yuksek vasıflar taşımalarına bağlıdır Onun icin kadınlarımız, hatta erkeklerimizden cok aydın, daha cok feyizli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar; eğer hakikaten milletin anası olmak istiyorlarsa

Ancak kendilerinden sonrakileri duşunebilenler milletlerini yaşamak ve ilerlemek imkanlarına kavuştururlar

Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Turkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, muritler, meczuplar memleketi olamaz En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır

Asla şuphem yoktur ki, Turkluğun unutulmuş buyuk medeni ozelliği ve buyuk medeni kabiliyeti bundan sonraki gelişmesi ile geleceğin yuksek medeniyet ufkunda yeni bir guneş gibi doğacaktır

Bana bakmayınızBenim hayatim başka turlu duzenlenmiştir

Basın, ulusun ortak sesidir Bir guc, bir okul, bir yol gostericidir

Ben diktator değilim Benim kuvvetim olduğunu soyluyorlar Evet bu doğrudur Benim isteyip de yapamayacağım bir şey yoktur Cunku ben zoraki ve insafsızca hareket etmesini bilmem Ben kalpleri kırarak değil kazanarak hukmetmek isterim

Ben icap ettiği zaman en buyuk hediyem olmak uzere, Turk Milletine canımı vereceğim

Ben toprak buyutme meraklısı değilim Barış bozma alışkanlığım yoktur Ancak sozleşmeye dayanan hakkimizin isteyicisiyim Onu almazsam edemem Buyuk meclisin kursusunden milletime soz verdim Hatay'ı alacağım Milletim benim dediğime inanır Sozumu yerine getirmezsem milletimin huzuruna cıkamam Yerimde kalamam Ben şimdiye kadar yenilmedim, Yenilmem Yenilirsem bir dakika yaşayamam

Beni gormek demek ille yuzumu gormek değildir Benim duşuncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız bu yeter

Beni olağanustu bir kişi olarak yorumlamayınız Doğuşumdaki tek olağanustuluk TURK olarak dunyaya gelmemdir

Benim naciz vucudum nasıl olsa bir gun toprak olacaktır Fakat Turkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır

Benim Turk Milletine, Turk Cumhuriyetine ve Turkluğun istikbaline ait gorevlerim bitmemiştir Sizler, onları tamamlayacaksınız Siz de sizden sonrakilere benim sozumu tekrar ediniz

Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar

Bir adam ki buyuk olmaktan bahseder, benim hoşuma gitmez Bir adam ki memleketi kurtarmak icin evvela buyuk olmak lazımdır, der ve bunun icin mumune intihap eder, onun icin olmayınca, memleketin kurtulamayacağı kanaatinde bulunur; bu, adam değildir

Bir başka cağdan kalma adetlerinizde, alışkanlıklarınızda direnirseniz, cuzzamlılar, paryalar gibi tek başınıza kala kalırsınız Benliğinize bağlı kalın ama, gelişmiş uluslar icin gerekli olan şeyleri Batı 'dan almasını bilin Yoksa, bilim ve yeni duşunceler sizi bir lokmada yiyip bitirebilirler

Bir dinin tabii olması icin akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır

Bir kere memlekette topraksız koylu bırakmamalıdır Bir ciftci ailesini gecindirebilen toprağın hic bir sebep ve suretle bolunemez bir mahiyet alması, buyuk ciftci ve ciftlik sahiplerinin işletebilecekleri arazi genişliği arazinin bulunduğu memleket bolgelerinin nufus yoğunluğuna ve toprak verim derecesine gore sınırlanması gerekir

Bir memleketin, bir memleket halkının duşmandan zarar gormesi acıdır Fakat kendi ırkından buyuk tanıdığı insanlardan vefasızlık, felaket gormesi daha acıdır

Bir takım şeyhlerin, dedelerin, seyyitlerin, celebilerin, babaların, emirlerin arkasından suruklenen ve falcılara, buyuculere, ufurukculere, muskacılara talih ve hayatlarını emanet eden insanlardan murekkep bir kutleye, medeni bir bir millet nazariyle bakılabilir mi?

Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir Yoksa okumuş olanlardan en buyuk cahiller cıktığı gibi, hic okumak bilmeyenlerden de hakikati goren gercek alimler cıkabilir

Biz doğrudan doğruya millet severiz ve Turk milliyetcisiyiz Cumhuriyetimizin dayanağı Turk topluluğudur

Biz dunya medeniyeti ailesi icinde bulunuyoruz Medeniyetin butun icaplarını tatbik edeceğiz

Biz Turkler ruhen demokrat doğmuş bir milletiz

Biz Turkler, butun tarihimiz boyunca hurriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz

Biz uygarlıktan,ilimden ve fenden kuvvet alıyor ve ona gore yuruyoruz

Milletimizin icinde hakiki, ciddi alimler vardır Milletimiz bu gibi alimleriyle iftihar eder Bu gibi alimlere gidin, bu efendi bize boyle diyor, siz ne diyorsunuz deyin Fakat umumiyetle buna da ihtiyac yoktur Bilhassa bizim dinimiz icin herkesin elinde bir olcu vardır Bu olcu ile hangi şeyin dine uygun olup olmadığını kolayca takdir edebilirsiniz Eğer bizim dinimiz akla mantığa uygun bir din olmasaydı mukemmel olamazdı, dinlerin sonuncusu olmazdı

Bizim ahenktar, zengin lisanımız yeni Turk harfleriyle kendini gosterecektir

Bizim dinimiz, milletimize hakir, miskin ve zelil olmayı tavsiye etmez Tam tersine Allah da, Peygamber de insanların ve milletlerin izzet ve şerefini korumalarını emrediyor

Bu memleketin sahibi ve toplumumuzun asil unsuru koyludur

Bu millet bağımsızlıktan yoksun yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır

Bu ulusu ben değil icimizdeki ruh, damarımızdaki kan kurtarmıştır

alıntı

Üst Alt