Son Konu

Ataturk'un kişisel ozellikleri ile ilgili sozler

Welcome! You have been invited by spartakus to join our community. Please click here to register.

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ATATURK’UN KİŞİLİK OZELLİKLERİYLE İLGİLİ SOZLERİ

Bu sayfamızda Ataturkun kişisel ozellikleri ve bunlarla ilgili sozleri, Ataturkun kişisel ozellikleri ile ilgili ozlu sozleri, Ataturk un kişisel ozellikleri ile ilgili sozleri bulunmaktadır

Ataturk’un Vatanseverliği ile ilgili sozleri;

“Ben icap ettiği zaman en buyuk hediyem olmak uzere Turk milletine canımı vereceğim K Ataturk

Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla sulanmadıkca terk olunamaz K Ataturk

Bu vatan cocuklarımız ve torunlarımız icin cennet yapılmaya layıktır K Ataturk

Ataturk’un İdealistliği ile ilgili sozleri;

Ne kadar zengin ve refah icinde olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir millet, medeni insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yuksek bir davranışa hak kazanamaz K Ataturk

Turkiye halkı asırlardan beri hur ve mustakil yaşamış ve istiklali bir lazımı hayatiye telakki etmiş bir kavmin kahraman evlatlarıdır Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır Yaşayamaz ve yaşamayacaktır K Ataturk

Memleket kesinlikle modern, medeni ve refah icinde olacaktır Bizim icin bu hayat davasıdır K Ataturk

Ataturk’un İleri goruşluluğuyle ile ilgili sozleri;

“Yolunda yuruyen bir yolcunun yalnız ufku gormesi kafi değildir Muhakkak ufkun otesini de gormesi şarttır K Ataturk

Canakkale Savaşları’nda duşmanın amacını, cıkarma yapacağı bolgeleri, tahmin etmesi ve ceşitli tedbirleri alması O’nun ileri goruşluluğunun en onemli gostergelerinden birisidir

Ataturk’un inkılapcılığı ile ilgili sozleri;

“İnkılap var olan muesseseleri zorla değiştirmek demektir Turk milletini son asırlarda geri bırakmış olan muesseseleri yıkarak, yerlerine milletin en yuksek medeni gereklerine gore ilerlemesini sağlayacak yeni muesseseleri koymuş olmaktır K Ataturk

“Efendiler, yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların amacı, Turkiye Cumhuriyeti halkını tamamen zamana uygun ve butun anlam ve bicimleri ile medeni bir sosyal toplum durumuna ulaştırmaktır İnkılaplarımızın temel ilkesi budur K Ataturk

Ataturk’un sabırlı ve disiplinli olması ile ilgili sozleri;

“Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hukmetmek isterim K Ataturk

“Hayatın her safhasında olduğu gibi, ozellikle oğretim hayatında da disiplin başarının esasıdır K Ataturk

Ataturk’un Mantıklı ve Gercekci Oluşu ile ilgili sozleri;

“Dunyada her şey icin, medeniyet icin, hayat icin, muvaffakiyet icin en hakiki murşit ilimdir, fendir

“Akıl ve mantığın halledemeyeceği mesele yoktur

Ataturk’un Birleştirme ve Butunleştirme Gucu ile ilgili sozleri;

“Millet dil, kultur ve mefkure birliği ile birbirine bağlı vatandaşların teşkil ettiği bir siyasi ve ictimai heyettir“

“ Turkiye Cumhuriyeti halkını; ayrı ayrı sınıflardan oluşmuş değil, fakat kişisel ve sosyal hayat icinde iş bolumu itibariyle ceşitli mesleklere ayrılmış bir toplum olarak gormek esas prensiplerimizdendir

“Millet ve biz yok, birlik halinde millet var Biz ve millet ayrı ayrı şeyler değiliz Ve şunu kesin olarak soyleyeyim ki, bir millet, varlığı ve bağımsızlığı icin her şeye girişir ve bu amac uğruna her fedakarlığı yaparsa, başarılı olmaması mumkun değildir Elbette başarır Başaramazsa o millet olmuş demektir

Ataturk’un hakikati arama gucu ile ilgili sozleri;

“Bizim; akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en buyuk ozelliğimizdir

“Bizim akıl, zeka ile hareket etmek şiarımızdır

“Hakikati konuşmaktan korkmayınız “

Ataturk’un yoneticiliği ile ilgili sozleri;

“ Verdiğiniz emrin yapıldığından emin olmak istiyorsanız ta en son gercekleşme ucuna kadar kendiniz onun başında bulunacaksınız

“Benim her emrim yapılır; cunku benden yapılamayacak emirler cıkmaz

“Buyuk kararlar vermek kafi değildir Bu kararları cesaret ve kesinlikle tatbik etmek lazımdır

Ataturk’un sanat ve sanatcıya verdiği onem ile ilgili sozleri;

“Hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat bir sanatkar olamazsınız

“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir

Ataturk’un acık sozluluğu ile ilgili sozleri;

“Ben duşunduklerimi sevdiklerime olduğu gibi soylerim Aynı zamanda luzumlu olmayan bir sırrı kalbimde taşımak iktidarında olmayan bir adamım Cunku ben bir halk adamıyım Ben duşulduklerimi daima halkın karşısında soylemeliyim Yanlışım varsa halk tekzip eder Fakat şimdiye kadar bu acık konuşmada halkın beni tekzip ettiğini gormedim

Ataturk’un eğitimciliği ile ilgili sozleri;

“Milli Eğitimin gayesi yalnız hukumete memur yetiştirmek değil, daha cok memlekete ahlaklı, karakterli, cumhuriyetci, inkılapcı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, durust, duşunceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genc yetiştirmektir Bunun icin de oğretim programları ve sistemleri ona gore duzenlenmelidir “

“Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkca, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuclar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır

“Gelecek icin hazırlanan vatan cocuklarına, hicbir gucluk karşısında baş eğmemelerini; sabır ve metanet ile calışmalarını; cocuklarımızın anne ve babalarına da yavrularının oğrenimlerini tamamlamaları icin her fedakarlığı goze almalarını tavsiye ederim Buyuk tehlikeler onunde uyanan milletlerin ne kadar sebatkar olduklarını tarih doğrulamaktadır Silahıyla olduğu gibi aklıyla da mucadele etmek zorunda olan milletimizin birincisinde gosterdiği kudreti ikincisinde de gostereceğine asla şuphem yoktur

“Millete gideceği yolu gosterirken dunyanın her turlu ilminden, keşiflerinden, gelişmelerinden yararlanalım, ama unutmayalım ki, asıl temeli kendi icimizden cıkarmak zorundayız

Ataturk’un yoneticiliği (Liderliği) ile ilgili sozleri;

“Takip edilen amaclar hicbir zaman kişisel olmamalıdır Gecmiş sistemlere bağlı kalanlar ve geleneklerden sıyrılamayanlar hicbir zaman modern bir devlet meydana getiremezler

“Turk’un onuru, kendine guveni ve yetenekleri cok yuksek ve buyuktur Boyle bir ulus, tutsak yaşamaktansa yok olsun daha iyidir Oyleyse ya istiklal ya olum!

“Milleti aldatmayacağız! Millete, daima ve daima gerceği soyleyeceğiz Belki hata ederiz, yanlış şeyleri gercek zannederiz Fakat millet onu duzeltsin

Ataturk’un gurura ve umitsizliğe yer vermemesi ile ilgili sozleri; Ataturk’un gurura kapılmaması ile ilgili sozleri

Yaptığımız hizmetlerle oğunmuyoruz Yapacağımız hizmetlerin oğunmeye layık olabileceği umidiyle teselli oluyoruz

Muvaffakiyetlerde gururu yenmek, felaketlerde umitsizliğe mukavemet etmek lazımdır

“ Vatanın kurtuluşu ve kazanılan zaferler Turk ordusu ile buyuk Turk milletinin gosterdiği kahramanlık ve fedakarlıklar eseridir

Ataturk’un insan ve millet sevgisi ile ilgili sozleri;

“Dunyanın hicbir yerinde, hicbir milletinde Anadolu koylu kadınının ustunde kadın calışmasını zikretmeye imkan yoktur ve dunyada hicbir milletin kadını Ben Anadolu kadınının daha fazla calıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere goturmekte Anadolu kadını kadar himmet gosterdim diyemez

“Buyuk devletler kuran ecdadımız, buyuk ve şumullu medeniyetlere de sahip olmuştur Bunu aramak, tetkik etmek, Turkluğe ve cihana bildirmek bizler icin bir borctur

“Milletimiz cok buyuktur Hic korkmayalım O, esaret ve aşağılığı kabul etmez

Üst Alt