Son Konu

Atatürk ve Spor

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Atatürkün Spor ile ilgili sözleri
Atatürk'ün spora verdiği tartma
Atatürk ve Spor

Cumhuriyet, fikren, ilmen ve bedenen adaleli ve yüksek seviyeli muhafızlar ister

Türk Çocuklarına sporun bugünkü tekniğini aydınlatmak ve bunlardan bir kısmını bazı törenlerde ve bayramlarda süsleme olarak koymak gerekir

Açık ve kat'i olarak söyleyeyim fakat, sporda muvaffak yapabilmek için her türlü yardımdan ziyade, bütün milletçe sporun mahiyetinin ve değerinin anlaşılmış olması gerekmekte, onu kalpte muhabbet ve vatani bir vazife olarak telakki eylemek lazımdır

Spor, yalnız gövde kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz Kavrama ve ahlak da bu işe destek eder Zeka ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, akıl kavrayışı uygun olan daha eksik kuvvetlilerle başa çıkamazlar Ben sporcunun zeki, çevik ve bununla birlikte ahlaklısını severim

Zafer, başarı benimdir diyebilenin; galibiyet, başaracağım diye başlayanın ve başardım diyebilenindir

Dünya spor hayatı ve spor dünyası çok mühimdir Bu değin mühim olan spor hayatı, bizim için daha mühimdir Çünkü ahali meselesidir, ırkın ıslahı ve kişayişi meselesidir, ve hatta biraz da medeniyet meselesidir

Tüm halk müziği ve memleket evlatlarını sportmen olabilmek için sarf edilen çalışmanın ehemniyet ve kutsiyeti aynı derecede değerli ve mühimdir

Bitkinlik her insan, mahluk için tabii bir haldir Fakat insanda yorgunluğu yenebilecek manevi bir güç vardır ki, işte bu zor yorulanları dinlendirmeden yürütür

Sizler yani Türkiye2nin genç evlatları, yorulsanız deha beni takip edeceksiniz Dinlenmek üzere yürümeye karar verenler asla yorulmazlar; Türk gençliği, gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir

Her ulus çocuklarının sıhhatli ve gürbüz olmaları için yaşadıkları bölgenin sıhhi şartlarını karşılamak, devlet hailinde bulunan siyasi teşekküllerinin birinci ödevidir

Yurt savunması bakımından bu derece ehemniyetli olan izcilik, ferdi ve ulusal eğitim bakımından da o nisbette de önemlidir

Spordan yoksun olan bir gençlik, nasıl fakat vatan müdafası sırasında etkin olamıyorsa, insan denen varlığın kafa yapısı da ne derece tekamül ederse etsin, bedeni inkişafı eksik ve yetkisiz olursa, o vücut, o kafayı ileriye götüremez, taşıyamaz

Muhterem Gençler,

Yaşam mücadeleden ibarettir Bundan dolayı hayatta yalnız iki şey vardır: ve mağlup olmak Size, Türk gençliğine tevdi ettiğimiz vicdan emaneti, yalnız ve daima galip olmaktır ve eminim her zaman galip olacaksınız

Dünyada yenilmez kimse, yenilmeyen ekip, yenilmeyen ordu, yenilmeyen kumandan yoktur Yenilgilerden daha sonra üzülmekte tabiidir Ama bu üzüntü insanın maneviyatını değil edecek, onu çökertecek seviyeye varmamalıdır Yenilen, toparlanarak kendini yeneni alt etmek için olanca gücü ile, azimle daha çok çalışmalıdır*

Üst Alt