Son Konu

Ataturk'un Bir Anısı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk'un Bir Anısı Kısa,
Ataturk'un Bir Anısı Kısa Ve Oz,
Ataturk'un 1 Anısı

Mustafa Kemal Ataturk'un Bir Anısı

Gazi Ciftliğinde dolaşıp hava alırken oldukca yaşlı bir kadına rasladık Ataturk attan inerek bu ihiyar kadının yanına sokuldu
Merhaba nine
Kadın Ata'nın yuzune bakarak hafif bir sesle;
Merhaba dedi
Nereden gelip nereye gidiyorsun? Kadın şoyle bir duralayıp,
Neden sordun ki, dedi Buraların sabısı mısın? Yoksa bekcisi mi?
Paşa gulumsedi
Ne sahibiyim ne de bekcisiyim nine Bu topraklar Turk milletinin malıdır Buranın bekcisi de Turk milletinin kendisidir Şimdi nereden gelip nereye gittiğini soyleyecek misin? Kadın başını salladı
Tabii soyleyeceğim, ben Sincan'ın koylerindenim bey, otun guc bittiği, atın gec yetişdiği kavruk koylerinden birindeyim Bizim mıhtar bana bilet aldı trene bindirdi, kodum Angara'ya geldim
Muhtar nicin Ankara'ya gonderdi seni?
Gazi Paşamızı gormem icin Başını pek ağrıttım da Benim iki oğlum gavur harbinde şehit duştu Memleketi gavurdan kurtaran kişiyi bir kez gormeden olmeyeyim diye hep dua ettim durdum Ruyalarıma girdi Gazi Paşa Bende gun demeyip mıhtara anlatınca, o da bana bilet alıverip saldı
Angaraya, giceleyin geldimdi Yolu neyi de bilemediğimden işte ağşamdan belli boyle kendimi ordan oraya vurup duruyom bey
Senin Gazi Paşa'dan başka bir isteğin var mı? Kadını birden yuzu sertleşti
Tovbe de bey, tovbe de! Daha ne isteyebilirim ki O bizim vatanımızı gurtardı Bizi duşmanın elinden kurtardı Şehitlerimizin mezarlarını onlara ciğnetmedi daha ne isteyebilirim ondan? Onun sayesinde
şimdi istediğimiz gibi yaşıyoruz Şunun bunun gavur dolunun kopeği olmaktan onun sayesinde kurtulmadık mı? Buralara bir defa yuzunu gormek, ona sağol paşam! Demek icin duştum Onu gormeden olursem gozlerim acık gidecekSen efendi bir adama benziyon, bana bir yardım eer de Gazi Paşayı bulacağım yeri deyiver
Ataturk'un gozleri dolu dolu olmuştu, cok duygulandığı her halinden belliydi Bana donerek,
Goruyorsun ya Gokcen, işte bu bizim insanımızdır Benim koylum,benim vefalı Turk anamdır bu Attan indim Yaşlı kadının elini tuttum anacığım dedim, sen gokte aradığını yerde buldun, ruyalarını
susleyen, seni buralara kadar koşturan Gazi Paşa yani Ataturk işte karşında duruyor
Koylu kadın bu sozleri duyunca şaşkına dondu Elindeki değneği yere fırlatıp, Ataturk'un ellerine sarıldı Gorulecek bir manzaraydı bu
İkisi de ağlıyordu İki Turk insanı biri kurtarıcı, biri kurtarılan, ana oğul gibi sarmaş dolaş ağlıyorlardı Yaşlı kadın belki on defa optu atanın ellerini Ata da onun ellerini optu Sonra heybesinden kucuk bir paket
cıkarttı Daha doğrusu beze sarılmış bir koy peyniri Bunu Ataturk'e uzattı;
Tek ineğimim sutunden kendi ellerimle yaptım Gazi Paşa, bunu sana hediye getirdim Seversen gene yapıp getiririm
Paşa hemen orada bezi acıp peyniri yedi Cok beğendiğini soylediSonra birlikte koşke kadar gittik Oradakilere şu emri verdi;
Bu anamızı alın burada iki gun konuk edin Sonra koyune goturunGiderken de kendisine benim butcemden uc inek verin armağanım olsun

Alıntı

Üst Alt