Son Konu

Atatürk'ün Biyografisi

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Atatürk bşyografisi özet
Atatürk Biyografisi Kısa
Özet Olarak Atatürk Biyografisi
Atatürkün hayatı

Mustafa Kemal Atatürk (1981 1938 )

Atatürk 1881'de Selânik'te doğduAnnesi Zübeyde Bayan,babası Ali Rıza Efendi'dirMustafa Kemal ufak yaşta babasını yitirdi Ilk öğrenimini Selanik'te Şemsi Efendi Mektebi'nde yaptıGönlü öteden beri askerî okuldaydı Fakat annesi biricik oğlunun asker olup aile ocağından ayrılmasını istemiyordu Mustafa annesine haber vermeden Selânik Askeri Rüştiyesi nin sınavlarına girdi Sınavı kazandı (1893) Bu okulda Matematik öğretmeni Mustafa Bey namına Kemali ilave etti

1902 yılında teğmen rütbesiyle mezun oldu, Harp Akademisi'ne devam etti 11 Ocak 1905'te yüzbaşı rütbesiyle Akademi'yi tamamladı

1914 yılında başlayan I Dünya Savaşı'nda, Mustafa Kemal Çanakkale'de bir kahramanlık destanı yazıp İtilaf Devletlerine Çanakkale geçilmez! dedirtti

Mustafa Kemal'in askerlerine Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum!emri cephenin kaderini değiştirmiştir

Mondros Mütarekesi'nden sonra İtilaf Devletleri'nin Osmanlı ordularını işgale başlamaları üstüne; Mustafa Kemal 9 Ordu Müfettişi olarak 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktı 22 Haziran 1919'da Amasya'da yayımladığı genelgeyle Milletin istiklâlini yeniden milletin azim ve kararının kurtaracağını ilan edip Sivas Kongresi'ni toplantıya çağırdı 23 Temmuz 7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum, 4 11 Eylül 1919 tarihleri arasında da Sivas Kongresi'ni toplayarak vatanın kurtuluşu için izlenecek yolun belirlenmesini sağladı 27 Aralık 1919'da Ankara'da heyecanla karşılandı 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisi'nin açılmasıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması yolunda kayda değer bir adım atılmış oldu Meclis ve Hükümet Başkanlığına Mustafa Kemal seçildi Türkiye Büyük Insanlar Meclisi, Kurtuluş Savaşı'nın başarıyla sonuçlanması için gerekli yasaları kabul edip uygulamaya başladı

Türk Kurtuluş Savaşı 15 Mayıs 1919'da Yunanlıların İzmir'i işgali esnasında düşmana ilk kurşunun atılmasıyla başladı 10 Ağustos 1920 tarihinde Sevr Antlaşması'nı imzalayarak arasında Osmanlı İmparatorluğu'nu paylaşan I Dünya Savaşı'nın şampiyon devletlerine karşı önce Kuvâyi Milliye adı verilen milis kuvvetleriyle savaşıldı Türkiye Büyük Millet Meclisi düzenli orduyu kurdu, Kuvâyi Milliye ordu bütünleşmesini sağlayarak savaşı zaferle sonuçlandırdı

Atatürk, 24 Nisan 1920 ve 13 Ağustos 1923 tarihlerinde TBMM Başkanlığına seçildi Bu başkanlık görevi, DevletHükümet Başkanlığı düzeyindeydi 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet bildiri edildi ve Atatürk ilk cumhurbaşkanı seçildi Tüzük uyarınca dört yılda bir cumhurbaşkanlığı seçimleri yenilendi 1927,1931, 1935 yıllarında TBMM Atatürk'ü baştan cumhurbaşkanlığına seçti

Atatürk ülke içerisinde sık sık seyahat etmektedir Gemlik ve Bursa gezileri sırasında Atatürk soğuk alır Tedavi olmak ve dinlenmek üzere İstanbul'a geri döner Lakin, ne eyvah fakat rahatsızlık ciddidir 10 Kasım 1938 tarihinde saat 905'te tüm çabalara karşın çok sevdiği halkından terketmek zorunda kalır *

Üst Alt