Son Konu

Ataturk'un Bursa Nutku

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturkun Bursa Nutku oku
Ataturkun Bursa Nutku

Turk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekcisidir Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten cok inanmıştır Yonetim bicimini ve devrimleri benimsemiştir Bunları gucsuz duşurecek en kucuk ya da en buyuk bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ulkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet orgutu vardır demeyecektir Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır

Polis gelecek, asıl sucluları bırakıp, suclu diye onu yakalayacaktır Genc, “Polis henuz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir diye duşunecek, ama hic bir zaman yalvarmayacaktır Mahkeme onu yargılayacaktır Yine duşunecek, “demek adalet orgutunu de duzeltmek, yonetim bicimine gore duzenlemek gerek

Onu hapse atacaklar Yasal yollarla karşı cıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve sucsuz olduğu icin salıverilmesine calışılmasını, kayrılmasını istemeyecek Diyecek ki, “ben inanc ve kanaatimin gereğini yaptım Araya girişimde ve eylemimde haklıyım Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri duzeltmek de benim gorevimdir

İşte benim anladığım Turk Genci ve Turk Gencliği!

Üst Alt