Son Konu

Ataturk'un Ceşitli Konularda Soylediği Sozleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Mustafa kemalin ceşitli sozleri

Turk milletinin karakteri yuksektir Turk milleti calışkandır Turk milleti zekidir Turk milleti milli birlik ve beraberlik icerisinde guclukleri yenmesini bilmiştir Turk milletinin tarihi bir niteliği de guzel sanatları sevmek ve onda yukselmektir Turk milletinin buyuk millet olduğunu butun medeni
alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır

Turkluğun unutulmuş buyuk medeni vasfı ve buyuk medeni kabiliyeti, bundan sonraki gelişmesi ile geleceğin yuksek medeniyet ufkunda yeni bir guneş gibi doğacaktır

Turkun haysiyeti, onuru ve kabiliyeti cok yuksek ve buyuktur

Turk milleti guzel her şeyi her medeni şeyi, her yuksek şeyi sever, takdir eder Fakat muhakkaktır ki, her şeyin ustunde taktir ettiği bir şey varsa o da kahramanlıktır

Bizim milletimiz, vatanı icin, hurriyeti ve egemenliği icin fedakar bir halktır

Turk esirlik kabul etmeyen bir millettir

Bizim başka milletlerden hic bir eksiğimiz yok Cesuruz, zekiyiz, calışkanız, Yuksek amaclar uğrunda olmesini biliriz

Buyuk şeyleri buyuk milletler yapar

Turk milletinin son yıllarda gosterdiği harikaların yaptığı siyasi ve sosyal inkılapların gercek sahibi kendisidir Milletimizde bu kabiliyet ve tekamul var olmasaydı, onu yaratmaya hicbir kuvvet ve kudret yeterli olamazdı

Bu millet kılı kıpırdamadan dava uğruna canını vermeye razı olmasaydı ben hic birşey yapamazdım

Giriştiğimiz buyuk işlerde, milletimizin yuksek kabiliyet ve yuksek sağduyusu başlıca rehberimiz ve başarı kaynağımız olmuştur

Turk kuvvet ve zekasının yenmediği ve yenemeyeceği gucluk yoktur

Bizim milletimiz derin bir maziye maliktir Turk cocugu ecdadını tanıdıkca daha buyuk işler yapmak icin kendinde kuvvet bulacaktır

Benim hayatta yegane fahrim, servetim Turklukten başka bir şey değildir

Bu memleket tarihte Turktu, halde Turktur ve ebediyen Turk olarak yaşayacaktır

Turkluk esastır Bu mevcudiyeti tarih icinde araştırmak, birbirini izleyen bir tarih zinciri icinde tesbit edilecek Turk medeniyeti ile ovunmek yerinde olur Fakat, bu ovunmeye layik olmak icin bugun calışmak lazımdır

Gerektiğinde vatan icin bir tek fert gibi yekpare azim ve karar ile calışmasını bilen bir millet elbette buyuk bir gelecege layık ve aday olan bir millettir

Bir milletin başarısı, mutlaka butun milli guclerin bir istikamette oluşmasıyla mumkundur Bu nedenle bilelim ki, elde ettiğimiz başarı, milletin guc birliği etmesinden, ortak hareket etmesinden ileri gelmiştir Eğer aynı başarı ve zaferleri gelecekte de tekrarlamak istiyorsak, ayni esasa dayanalım ve aynı şekilde yuruyelim

Eskiden dinler, bilimler, sanatlar, butun bilgelikler ve şiirler, bir merkezden ışığın dağılması gibi doğudan batının karanlık bolgelerine doğru yayılırdı

Bizim halkımız, menfaatleri birbirinden ayrılır sınıflar halinde değil tam aksine varlıkları ve calışmalarının sonucları birbirine gerekli olan sınıflardan ibarettir Bu dakikada dinleyicilerim ciftcilerdir, sanatkarlardır, tuccarlardır, ve iscilerdir Bunların hangisi diğerinin muarizi olabilir?

Ciftcinin sanatkara, sanatkarın ciftciye ve ciftcinin tuccara ve bunların hepsinin birbirlerine ve işciye muhtac olduğunu kim inkar edebilir?

Bugun vardığımız barışın ebedi barış olacağına inanmak safilik olur Bu o kadar onemli bir gercektir ki, ondan bir an bile gaflet, milletin hayatını tehlikeye sokar Şuphesiz, hukukumuza, şeref ve haysiyetimize saygı gosterildikce, mukabil saygıda asla kusur etmeyeceğiz Fakat, ne care ki, zayıf olanların hukukuna saygının noksan olduğunu veya hic saygı gosterilmediğini cok acı tecrubelerle oğrendik Onun icin her turlu ihtimallerin gerektireceği hazırlıkları yapmakta, asla gecikmeyeceğiz

Biz oyle milliyetcileriz ki, bizimle işbirliği yapan butun milletlere saygı duyar ve riayet ederiz

Turk milleti insanlık aleminin samimi bir ailesidir

Milletler gam ve keder bilmemelidir Vaktiyle kitaplar karıştırdım Dunyadaki gecici omur esnasında neşe ve saadete yer bulunamazdiyorlardı Başka kitaplar okudum Diyorlar ki Bari yaşadığımız muddetce şen olalım Ben kendi karakterim itibariyle ikinci hayat goruşunu tercih ediyorum

Esas kıymeti kendine veren ve mensup olduğu millet ve memleketi ancak şahsiyeti ile ayakta goren adamlar milletlerinin mutluluğuna hizmet etmiş sayılmazlar Kendisi gidince ilerleme ve hareket durur zannetmek bir gaflettir

Bir millet kendi kuvvetine dayanarak varlığını ve bağımsızlığını sağlamazsa şunun bunun oyuncağı olmaktan kurtulamaz

Dunyada hic bir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere goturmekte, Anadolu kadınından daha fazla calıştım diyemez

Artık bugun demokrasi fikri daimi yukselen bir denizi andırmaktadır 20yuzyıl, bircok mustebit hukumetlerin bu denizde boğulduğunu gormuştur

Turkiye Cumhuriyetinin temeli, kahramanlığı ve Turk kulturudur

Turk Milleti yeni bir iman ve kesin bir milli azim ile yeni bir devlet kurmuştur bu devletin dayandığı esaslar Tam Bağımsızlıkve Kayıtsız Şartsız Milli Egemenlikten ibarettirYeni Turkiye devletinin yapısının ruhu Milli Egemenliktir Milletin Kayıtsız Şartsız Egemenliğidir

Komunizm bu yurdun en buyuk duşmanıdır Gorulduğu yerde ezilmelidir

Turk miletine doğru ve guzeli veriniz, anlatınız, muhakkak kucaklar

Biz daima hakikat arayan, onu bulunca ve bulduğuna kani olunca acıkca soylemekten kacınmayan insanlar olmalıyız

İlerlemek yolunda vuku bulacam her muhim teşebussun, kendine gore muhim mahzurları vardır Bu mahzurların asgari hadde indirilmesi icin tedbirde ve teşebbuslerde kusur etmemek lazımdır

Üst Alt