Son Konu

Ataturk'un Evliliği

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ataturk ne zaman evlendi,ataturkun evlilikleri,ataturk un evlilik hayatı, ataturkun evliliği, ataturk ne zaman boşandı

imagesataturkunevliligi5ad69cc8c4181

11 Eylul 1922 tarihinde Turk ordusunun İzmire girişinin 2 gunu Başkumandan Mustafa Kemalin şehre geldiğini duyunca Latife Hanım karargaha giderek kendisiyle tanıştı ve guvenlik gerekcesi ile karargahını babasının Goztepedeki koşkune taşımasını teklif etti Aile, Ataturku 20 gun koşklerinde ağırladı

Bu tanışmadan sonra haberleşmeleri devam etti Bir sure sonra Mustafa Kemalin annesi Zubeyde Hanım da, sağlık sorunları nedeniyle İzmire gittiğinde koşkte ağırlandı Zubeyde Hanımın 14 Ocak 1923te olumu uzerine İzmire giden Mustafa Kemal ile Latife Hanım 29 Ocak 1923te Muammer Beyin evinde, sade bir nikahla evlendiler Bu, nikahta kendileri de bulunduğu icin donemin adetlerine uymayan bir torendi Mareşal Fevzi Cakmak ve Kazım Karabekir Mustafa Kemalin, Mustafa Abdulhalik Renda ile Salih Bozok ise Latife Hanımın tanıkları idi

Nikahta Ataturk mihir olarak Latife Hanıma 10 dirhem gibi cok az bir para vermiş Bunun sebebini kadın erkek arasındaki eşitliğin gozetilmesi şeklinde yorumlayanlar olmuş

Ataturk'ten anlamlı evlilik hediyesi

Bu hediye, Ataturkun savaşlarda boynunda taşıdığı, kibrit kutusu kadar buyuklukte bir altın muhafaza icinde bulunan el yazması bir Kuranı Kerim imiş Bunu Latife Hanıma verirken, “Bu seni korusun demiş

Evlendiklerinde Latife Hanım 24, Ataturk ise 41 yaşındaymış

imagesataturkunevliligi5ad69cc9d6ea5

Boşanmaları

Evlilikleri iki yıl surmuş Ataturkun Fikriye adında bir kadını sevdiği, kadının 1924te olduğu veya oldurulmuş olabileceği anlatılıyor
Zaten son zamanlarda Latife Hanımın Ataturkle olan işbirliklerinin, Latife Hanımın her konuda soz sahibi olmak gibi eğilimlerinin Ataturk tarafından azaltılması, engellenmesi Latife Hanımı yeterince uzmuş, rahatsız etmiş Aralarında başka tatsız olaylar da yaşanmış Fikriye Hanım ise, Latife Hanımın tabiriyle “bardağı taşıran son damla olmuş ve boşanmak istemiş

Boşanmayı ilk Latife Hanım istemiş Ataturk ise, İslami boşanma kurallarına gore Latife Hanımı nikahından cıkarmış Boşanmaları Medeni Kanunun yururluğe girmesinden birkac ay once gercekleşmiş Yoksa boşanmaları daha farklı yolla olacaktı

Latife Hanımın boşanmasından yıllarca sonra soylediği bir soz: Şimdiki aklım olsaydı başka turlu idare ederdim Cevrede o kadar yiyici vardı ki, ben de cok toydum, mucadele edemedim''

Ataturk ozel yaşamında sadelik icinde yaşadı 29 Ocak 1923'de Latife Hanımla evlendi Bircok yurt gezisine birlikte cıktılar Bu evlilik 5 Ağustos 1925 tarihine dek surdu Cocukları cok seven Ataturk Afet (İnan) Sabiha (Gokcen) Fikriye Ulku Nebile Rukiye Zehra adlı kızları ve Mustafa adlı cobanı manevi evlat edindi Abdurrahim ve İhsan adlı cocukları himayesine aldı
Alıntı

Üst Alt