Son Konu

Ataturkun Gencliğe Hitabesinin Anlamı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturkun Gencliğe Hitabesinin acıklaması
Ataturkun Gencliğe Hitabesinin Anlamı nedir ozet

Ey Turk gencliği!
Turk genclerine Turk ifadesiyle seslenerek, genclere kimliklerini, mensup oldukları ulusun kokenini, tarihini, kulturunu hatırlatıyor

Birinci gorevin Turk bağımsızlığını, Turk cumhuriyetini sonsuza kadar korumak ve savunmaktır
Turk gencliğinin hayatlarındaki onem sırasına gore oncelikli ilk gorevleri Ataturkun vurguladığı gibi bağımsızlığımızın ic ve dış duşmanlara karşı, Cumhuriyet rejiminin ic ve dış duşmanlara karşı korunulması ve savunulmasıdır

Varlığının ve geleceğinin tek temeli budur Bu temel senin en değerli hazinendir Gelecekte bile, seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek ic ve dış duşmanların olacaktır Birgun bağımsızlık ve cumhuriyeti savunmak zorunluluğuna duşersen, goreve atılmak icin, bulunduğun durumun olanak ve şartlarını duşunmeyeceksin! Bu olanak ve şartlar, cok elverişsiz bir ozellikte ortaya cıkabilir Bağımsızlık ve cumhuriyetini yok etmek isteyecek duşmanlar, butun dunyada eşi gorulmemiş bir galibiyetin temsilcisi olabilirler Zorla ve hile ile aziz vatanın butun kaleleri ele gecirilmiş, butun tersanelerine girilmiş, butun orduları dağıtılmış ve ulkenin her koşesi eylemli olarak ele gecirilmiş olabilir Butun bu koşullardan daha acı ve daha tehlikeli olmak uzere, ulkenin icinde iktidara sahip olanlar duyarsızlık, sapkınlık ve hatta ihanet icinde bulunabilirler Ustelik bu iktidar sahipleri, kişisel cıkarlarını işgalcilerin siyasi istekleriyle birleştirebilirler Ulus fakirlik ve caresizlik icinde yorgun ve bitkin duşmuş olabilir

Turk kimliğiyle bu topraklarda ozgur ve bağımsız olarak yaşayabilmemizin temeli Turkiye Cumhuriyeti Devletinin bağımsızlığının savunulması ve yonetim biciminin korunulmasıdırOyleyse en değerli hazinemiz bağımsızlığımız ve Cumhuriyet tarzı yonetim bicimimizdir Bu hazineyi kaybedersek her şeyimizi onurumuzu, şerefimizi, hayatımızı da kaybederizTurkiye cumhuriyetinin varlığı bağımsızlığı barış anlaşmasıyla duşman ulkeler tarafından tescil edilmiş yonetim bicimiz TBMM tarafından kabul edilip ilan edilmiş olmasına rağmen ileride bile yurt icinde ve yurt dışında Turkiye Cumhuriyetinin Bağımsızlığını ortadan kaldırmak yonetim bicimini değiştirmek isteyecek odakların, şahısların, devletlerin var olacağı hatırlatılıyor, vurgulanıyorİleride bir gun Turk Gencliği bağımsızlığımızı ve yonetim bicimimizi korumak ve savunmak zorunda kalırsa goreve başlamak icin Turk Gencliği, icinde bulunduğu ulke şartları ve kendi oznel koşullara bakmaksızın, duşunmeksizin, korkmadan goreve atılmalıdır

Ey Turk geleceğinin evladı! İşte, bu durum ve şartlar icinde bile gorevin Turk bağımsızlık ve cumhuriyetini kurtarmaktır
Ataturk Turk Gencliğine vasiyetine son verirken Turk gencliğine gorevini bir kez daha hatırlatıyor İşte ifadesiyle yazısına son vermeye başlıyor Butun Gencliğe Hitabe boyunca anlatılan korkunc şartlara rağmen Turk
Gencliğinin gorevinin Turkiye Cumhuriyeti bağımsızlığının ve rejiminin korunması, kurtarılması olduğunu bir kez daha anlatılıyor vurgulanıyor

Gereksinim duyduğun guc damarlarındaki asil kanda bulunmaktadır!
Butun Gencliğe Hitabe boyunca anlatılan tum olumsuz koşul ve durumlarda dahi Turk Gencliğinin gorevi vatanı kurtarmaktır Turk Gencliğinin bir işgal durumunda ihtiyac duyacağı guc Damarlarındaki Asil kanda mevcuttur Asil kan ifadesiyle anlatılmak istenen şey Turk Milletinin şeref ve başarı dolu tarihidir

Üst Alt