Son Konu

Ataturkun Gurura Ve Umitsizliğe Yer Vermemesi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturkun Gurura Yer Vermemesi

Ataturkun Gurura Ve Umitsizliğe Yer Vermemesi Hakkında Bilgi

Buyuk işler başarmış, inkılaplar gercekleştirmiş, olan Mustafa Kemal Ataturk, bircok cağdaşı olduğu dunya liderinden olduğu gibi hicbir zaman yaptığı buyuk işler, elde ettiği başarılar karşısında gurura kapılmamıştır Mutevazı ve alcak gonullu kişiliğini her dem muhafaza etmiş gercekleşen her başarıdan sonra elde edilen başarıları buyuk Turk milletine mal etmiştir Zira o bir sozunde Muvaffakiyetlerde gururu yenmek, felaketlerde umitsizliğe mukavemet etmek lazımdır'' Demektedir Yine o elde edilen başarılardan kendisine pay cıkarmayışını su sozleri ile dile getirir: “ Vatanın kurtuluşu ve kazanılan zaferler Turk ordusu ile buyuk Turk milletinin gosterdiği kahramanlık ve fedakarlıklar eseridirDiyerek mutevazı kişiliğini ortaya koymuşturDiğer taraftan Yaptığı işlerle oğunmeyen, yalnız ovunulecek işler yapmak isteyen Ataturk: 'Yaptığımız hizmetlerle oğunmuyoruz Yapacağımız hizmetlerin oğunmeye layık olabileceği umidiyle teselli oluyoruz'' der Ona gore, millete hizmet edenler bir karşılık beklememelidir ''Millete hizmet edenler, gorevlerini yerine getirmiş olmaktan başka bir iş yapmamışlardır' der Millete hizmette surekliliğin gerekli olduğuna inanan Ataturk: Bir insan, hayatında buyuk bir muvaffakiyet gosterebilir; fakat yalnız onunla oğunerek kalmak isterse, o muvaffakiyet de unutulmaya mahkUmdur'' demiştir

Meclisin yeni kurulduğu gunlerde milletvekillerinden bazıları mevcut yoksulluk icinde mucadele etmenin anlamsız olduğunu, zira İngilizlerce destekli guclu Yunan ordusuna karşı yurutulmek istene mucadelenin kazanılamayacağını bu yuzden geri cekilmenin en mantıklı yol olduğunu soylerler Bunun uzerine Mustafa Kemal tarihi konuşmasını yaparak konuşmasının bir yerinde sozleri sarf eder:'Duşman adım adım her tarafı işgal ederek Ankara'ya kadar gelecek olursa, ben bir elime silahımı, bir elime de Turk bayrağını alıp Elmadağı'na cıkacağım Burada tek başıma son kurşunuma kadar duşmanla carpışacağım Sonra bu mukaddes bayrağı goğsume sarıp şehit olacağım Bu bayrak kanımı sindire sindire icerken ben de hayata veda edeceğim Huzurunuzda buna and iciyorum!''Bu sozler Mustafa Kemal'in umitsizliğe yer vermeyen ne kadar inanclı ve umutsuzluktan ne kadar uzak bir lider olduğunu gostermesi acısından da cok onemlidir

Yeni Turk alfabesinin şekillerini hazırlayan komisyon, yeni harfler icin en aşağı beş yıllık geciş suresi duşunmuştu Ataturk ise bu geciş icin uc aylık bir sureyi yeterli buluyordu Konuştuğu komisyon uyesi uc aylık sureyi duyunca donakalmıştı Ataturk konuşmasına şoyle devam eder: Ya uc ayda tatbik ederiz ya da hic tatbik etmeyiz Ataturkun belirttiği gibi uc ayda yeni harflerin kullanılmasına gecildi ve kısa zamanda da başarı sağlandıAtaturk başarılı olmasının sırlarını ise şoyle ozetlemiştir:“ Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı hic duşunmem O işe neler engel olur diye duşunurum Engelleri kaldırdım mı iş kendi kendine yururYine bir başka sozunde : Ben bir muşkul karşısında yıkılacak insan olsa idim, buyuk işlerin rehberliğinde milletim beni yaya bırakırdı( Sozdeki asalete bak be!) Gorulduğu uzere Ataturk, umitsizliğe ve kararsızlığa yol vermeyen yapısıyla azim ve kararlığın ve alcak gonulluluğun insanların ve toplumların başarısında ne denli onemli bir yere sahip olduğunun en onemli bir delili olarak bir abide misali karşımızda durmaktadır

imagesataturkungururaveumitsizligeyervermemesi5b0ec16bba91c

Üst Alt