Son Konu

Ataturk'un kişisel ozellikleri ile ilgili anıları

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ataturk'un kişisel ozellikleri ile ilgili anı

HERKESİ DİNLEMEKTEN ZEVK ALIRIM

Yakınlarından biri sorar:
“Sanki ihtiyacınız varmış gibi herkesin duşuncesini bu kadar gayretle sorup anlamanızdaki amac nedir? Size ne yararı olabilir ?
“ Ne duşunduğunu anlamaya calıştığım kimselerin duşunceleri benimkilerin aynısı ise ala Duşuncelerim daha guc kazanmış olur Yok, eğer benimkinin aynı değil de farklı ise gene mukemmel, fena mı? Ben de ceşitli fikirler elde etmiş olurum Aynı zamanda kendimi her iki durumda da kazanclı kabul ediyorum Dikkat ettim Bazen hic olmadık adamlardan cok şeyler oğrenmişimdir Hicbir kanıyı kucuk gormemek gerekir En sonunda kendi duşuncemi uygulasam bile, herkesi ayrı ayrı dinlemekten zevk alırım
( Ataturkten Yazılanlar, MUHTEREM ERENLİ)​

KİTAP OKUMAK

“Bir gun Ataturk, tarihle ilgili bir kitap okuyordu Oylesine dalmıştı ki, cevresini gorecek hali yoktu Bir suru yurt sorunu dururken devlet başkanının kendini kitaba vermesi Vasıf Cınarın biraz canını sıkmış olacak ki Ataturke şoyle dediğini duydum :
“ Paşam,tarihle uğraşıp kafanı yorma 19 Mayısta kitap okuyarak mı Samsuna cıktın?
Ataturk, Vasıf Cınarın bu icten yakınmasına gulumseyerek şoyle karşılık verdi :
“ Ben cocukken fakirdimİki kuruş elime gecince bir kuruşunu kitaba verirdim Eğer boyle olmasaydı, bu yaptıklarımın hicbirini yapamazdım
(Ataturkun Uşağı CEMAL GRANDA)​

DEVRİM İLKELERİNE BAĞLILIK

Meclis kursusunden sesleniyor:
“Alacağımız kararlarda halkın eğilimlerini elbette goz onunde tutacağız Kesinlikle bu eğilimlere karşı hareket etmeyeceğiz Fakat, eğer ilkelerimiz soz konusu ise, başımızı veririz, ilkelerimizden odun vermeyiz
Hem buyuk bir devrimci olmak, hem de tam anlamıyla demokratik bir meclis calışması yapabilmek dunyada gorulmemiştir Bu yuzden, devrimin onune cıkan engeller kararlılıkla aşılmıştır Bu da kimilerinin onu diktator diye tanımlamasına yol acmıştır

ADAM OLMAK DEMEKTİR

CHPnin kuruluş gunleri Parti tuzuğu tartışılıyor Sarıklı bir milletvekili sert eleştirilerde bulunur Ve :
“ Bu asri (cağcıl,cağdaş) kelimesi de ne demektir ? deyince;
Mustafa Kemal, başkanlık kursusunden one eğilir ve seslenir :
“ Adam olmak demektir, hoca Adam olmak!

BAYRAK ULUSUN ONURUDUR

10 Eylul 1922 MKemal İzmirdedir Dinlenmesi icin hazırlanan konağa girerken onune serilmiş Yunan bayrağını gorur
Bu nedir ?
“Yunan Bayrağı paşam Bu eve yerleşen Yunan kralı Konstantin,bu taşlığa serilen Turk bayrağını ciğneyerek gecmişti
“O, hata etmiş Ben bu hatayı tekrar edemem Bayrak, bir ulusun onurudur Ne olursa olsun yerlere serilemez ve ciğnenemez

SUNGULERİN PARLADIĞI YERDE

Yunan Başkomutanı Trikopis, tutsak alınarak M Kemalin yanına getirilir MKemal hal hatır sorduktan sonra :
“Eğer, sonuna kadar gorevinizi yaptığınıza inanıyorsanız vicdanınız rahat olsun diyerek nasıl tutsak olduğunu oğrenmek ister
urumu ozetleyen Trikopis :
“Sonunda oyle oldu ki tufeklerin bile işlemediği bir duruma duşuruldukO zaman karşımızda sunguler parıldamaya başladıArkamız, onumuz, her yerimiz sungu Boylece iş bitmişti
Dedikten sonra sorar:
“Peki, siz savaşı nereden yonetiyordunuz ?
MKemal, dalgın,duşunceli yanıtlar :
“İşte tam o sungulerin parladığı yerde,askerlerin yanındaydım

TURK ASKERİ

1928 Ağustosunun son gunleri MKemal, Yeni Harfler Komisyonu toplantısından cıkarken yanına gelenler Buyuk Utkunun (30 Ağustosun) yıldonumunu kutlarlar Onlara şoyle der :
“Zaferi kazanan ben değilimBunu, asıl tel orguleri aşan, savaş alanında can veren, yaralanan, duşmanın uzerine atılarak Akdeniz yolunu Turk sungulerine acan kahraman askerler kazanmıştır Ne yazık ki, onların her birinin adını Kocatepenin sırtlarına yazmak olanağı yoktur Fakat, hepsinin ortak bir adı vardır : Turk Askeri Kutlamalarınızı onların adına kabul ediyorum

HOCA OLMAK

1923 yılının şubat ayındaki bir konuşmasından:
“Buyuk dinimiz,calışmayanın insanlıkla ilgisi olmadığını bildiriyor Kimileri cağdaş olmayı dinsiz olmak sanıyorlar Boyle sananların amacı muslumanların dinsizlere tutsak olmasını istemek değil de nedir? Her sarıklıyı hoca sanmayın Hoca olmak, sarıkla değil, beyinledir

BİR TURK DUNYAYA BEDELDİR

Ataturk'un kimi sozleri kasıtlı olarak başka amaclarla kullanılmıştır Orneğin, Cankırıda askerlerin koğuşlarını gezerken “Bir Turk, on duşmana Bedeldir yazısını gorur Askere moral olması icin yazılan bu yazının anlamını genc subaya sorar O da “oyledir “ deyince Ataturk :
“Bir Turk Dunyaya Bedeldir şeklinde duzeltir
Bu, yoktan var edilen bir ulusa, onun bireylerine duyulan sevginin,vurucu bir anlatımıdır
Sevdiklerimiz, dunyalara bedel değil midir !

Üst Alt