Son Konu

Atatürk'ün Sözleri

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Atatürk'ün Söylediği Sözler

Cahil

Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz
Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir
Yoksa açık fikirli olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi,
hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören reel alimler çıkabilir

Mustafa Kemal Atatürk

Dünya'nın sana derin saygı etmesini istiyorsan,kendi benliğine derin saygı et Ulusal benliğini bulamayan milletler, diğer milletlerin avıdır(Mustafa Kemal ATATÜRK)

sanatsız kalan bir milletin, yaşam damarlarından biri kopmuş demektir

MKATATÜRK

Dünyada her halk müziği icraatına dayanma ettiği hükümetin mesuliyetine karşılıklı
sayılır
Mustafa Kemal ATATURK

Türk milliyetçisiyim Böyle doğdum Böyle öleceğim Türk birliğinin bir gün gerçeklik olacağına inancım vardır Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır Türk'ün varlığı bu yıkık dökük aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne çağırmak, ufuk ne demek, o süre görülecek

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ama Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek payidar kalacaktır

Milletin bağrından pak bir nesil yetişiyor Bu eseri (Türkiye Cumhuriyetini) ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak

Her şeye rağmen belirli bir ışığa dürüst yürümekteyiz Bende bu imanı yaşatan güç, yalnız aziz memleket ve milletimin hakkındaki ölümsüz sevgim yok, bugünün karanlıları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir

Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi Eğer bugün batı teknikte bir fayda gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur Şunu da söyleyeyim ama, çok zekisin! Bu emin Lakin zekânı unut! Defalarca işine düşkün ol

Rica ile, merhamet dilenmekle bir insanlar ve devletin itibar ve istiklâli kurtarılmaz Türk milleti, gelecek nesiller için bunu unutmamalıdır

‘Uluslar, egemenliklerini gecici bile olsa, birakacagi meclislere dahi

gereginden fazla inanmamali ve guvenmemelidir Cunku meclisler bile

zorbalık yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan

daha tehlikeli olabilir Meclislerin oyle kararlari olabilir fakat, bu

kararlar ulusun yasamina giderilmesi olanakli olmayan zararlar

verebilir ’

Mustafa Kemal Atatürk

Arkadaşlar, efendiler ve ey Insanlar, iyi biliniz oysa;
Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler,
mensuplar memleketi olamaz
En doğru, en gerçek tarikat, medeniyet tarikatıdır

Mustafa Kemal Atatürk

Bizi yanlış yola sevkeden fena yaradılışlılar, bilirsiniz ama, birçok zaman din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep dinî kaide sözleriyle aldatagelmişlerdir Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz Görürsünüz oysa, milleti mahveden, tutsak eden, mahvolmuş eden kötülükler her zaman din perdesi arkasındaki dinsizlik ve kötülükten gelmiştir Onlar her türlü hareketi dinle karıştırdılar ( 1923 )

Hükümetini ayakta yetişmek için dini kullanmaya gerek duyanlar kuvvetsiz yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar Benim halkım demokrasi ilkelerini gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir Batıl inançlardan vazgeçilmelidir İsteyen istediği gibi ibadet edebilir Herkes kendi vicdanının sesini dinler Ama bu tutum ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır Atatürk1926
Andrew Mango, Atatürk Syf447

Gericilere hoşgörü kullanmak yüce bir nezaket göstergesi değil, bir milletin mutluluğuna, şerefine ve namusuna göz dikenlere hoşgörüdür oysa, hiçbir süre, hiçbir kişi buna izin veremez!

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir Yahut kültürlü olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir

Mustafa Kemal Atatürk *

Üst Alt