Son Konu

Atilla Yeşilada Ekonomide Kritik Soruları Yanıtladı: Dolar 22 TL Olur Mu? Enflasyon 3 Hanelere Çıkar Mı?

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Atilla Yeşilada, iktisat siyasetlerini bir ölçü nükte ile herkesin anlayacağı formda anlatmasıyla biliniyor. Yeşilada, Sözcü Gazetesi’nden Ruhat Mengi’ye verdiği karşılıklarla iktisat konusunda başlardaki soru işaretini giderdi.

İşte Atilla Yeşilada’nın iktisat dersinden başlıklar…

Daha fazlası için Ruhat Mengi’nin yazısını okuyabilirsiniz…

Faizlerin artırılması enflasyonu nasıl tesirler? Enflasyon parayı nasıl eritiyor? Yeşilada şöyle cevaplıyor:

Diyelim ki benim 1 milyon liram vardı, enflasyon yüzde 50'ydi, artık benim yeniden 1 milyon liram var fakat enflasyon yüzde 75 oldu, ben artık o 1 milyon lirayla daha az şey satın alabiliyorum. Tahminen 1 milyon lirayla yılbaşında Anadolu'da yahut güneyde küçük bir daire alabilirdim fakat bugün konut fiyatları enflasyondan da süratli yükseldiği için bu türlü bir imkandan da yoksun oldum. Hasebiyle faizler enflasyonu telafi etmediği sürece bankada Türk Lirası ve hatta döviz tutan herkes servet kaybediyor, yani servetinin satın alma gücü düşüyor. O yüzden de aslında artık bankalara yeni mevduat girişi filan yok, herkes gidip konut, arazi, otomobil alıyor, yani mali sistemden kaçıp mali varlığını korumak için spekülatif yatırımlara yöneliyor.

Atilla Yeşilada, iktisat idaresinin yeni enstrümanı GES'i eleştirdi: Gelire endeksli senet saçmalıktan diğer bir şey değil!

'Saçmalıktan öteki bir şey değil. 5 milyar liralık talep beklemiyorlardı, 100 milyar liralık bekliyorlardı, bu türlü bir enstrümanın hiçbir faydası yok ki! '

"GES büsbütün iflas etmiş bir enstrüman"

Atilla Yeşilada: Siz büyük ümitlerle, dolara kaymayı engellemek için güya yeni bir metot icat etmişsiniz, bununla piyasadaki dolara talebi emmek istiyorsunuz, 5-6 milyar talep geliyor, Türkiye iktisadının büyüklüğü 725 milyar dolar, bu göz önüne alındığında büsbütün iflas etmiş bir enstrüman.

Dolar 22 TL’ye çıkar mı? Yeşilada anlatıyor

'Özel kesimin ne kadar kullanmadığı, yedek olarak biriktirdiği döviz varsa hepsi Merkez Bankası'na geçti, buna karşın elindeki kullanılabilir döviz ölçüsü artmıyor, daima bir kaçak var. O kaçak artık yaz aylarında turizm nedeniyle biraz daha ufak gözüküyor lakin turizm gelirleri Eylül'de bittiğinde ya da tekrar millet bir formda heyecana gelip bir siyasi olaydan ötürü yahut dünyada olan bir olaydan ötürü dolara hamle ettiğinde Merkez Bankası'nın savunma sınırı da çökecek ve biz bir defa daha 21 Aralık 2021 gününe geri döneceğiz.'

Dolar kullanımına kısıtlama gelir mi? Yeşilada'nın yanıtı şöyle:

Ama dolar-TL 20'yi aştığında bireylerin de döviz mevduatlarına kısıtlama gelir, onların da döviz mevduatlarını istedikleri üzere çekip kullanmaları engellenir, krizi önlersiniz, onun yerine buhran ve itimat buhranı gelir.

Yeşilada'dan Türkiye dışına servet çıkışıyla ilgili cevap: AKP'nin zenginleri hepsi kaçırdı paralarını yurt dışına

2016 darbe teşebbüsünden bu yana çok büyük paralar kaçtı. Özel bankacılarla konuştum; on milyarlarca dolar yurt dışına nakledildi, o vakitten beri de bu aralıklı olarak devam ediyor. İsim vermeyeyim lakin kimileri paralarını kaçıramaz, prestiji olan, dev bir holdingin sahibi olan bireyler Türkiye'deki paralarını kolay kolay yurt dışına çıkaramaz, hesap sorarlar. Saraydan bir telefon gelir, onlar mecburen tutuyor ancak saklı zenginler, AKP'nin zenginleri hepsi kaçırdı paralarını yurt dışına.

Atilla Yeşilada enflasyonun 3 hanelere gideceğini söyledi

İşte Sri Lanka'da olan olayların, Arjantin'de yeni başlayan şovların çok yakından takip edilmesi ve önlem alınması lazım. Yani Sayın Erdoğan konuşmasında seçim stratejisini özetledi, o bilgileri nereden alıyor bilmiyorum lakin Mart'ta, Nisan'da enflasyon düşmez! O bir umut, enflasyon düşecek o da seçime gidecek fakat enflasyon düşmeyecek, tersine 3 haneye çıkacak

Üst Alt