Son Konu

Balkabaklı Ekmekler

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Balkabaklı Ekmekler Tarifi İçin Malzemeler

*Tam dolu 2 su bardağı balkabağı püresi (500 gr)
*1 su bardağı ılık süt
*Yarım su bardağı ılık su
*1 paket yaş maya (42 gr )
*Yarım çay bardağı sıvı yağ
*3 tatlı kaşığı şeker
*2 tatlı kaşığı tuz
*Yeterince un (benim hamurum 9 su bardağı un aldı)

Balkabaklı Ekmekler Tarifi Yapılışı Balkabağı püresi için 23 büyük dilim balkabağını soyun ve küçük küçük doğrayın Bir tencereye koyun ve üzerine gelecek kadar su koyup yumuşayana dek pişirin Piştikten sonra suyunu iyice süzün ve blenderdan geçirin Püreden 2 su bardağını alın ve hamur yoğuracağınız kaba koyun
Su ve sütü bir kaba koyun, el yakmayacak ısıda ısıtın Mayayı bu karışımda eritin
Balkabağı püresinin üzerine mayalı karışımı, sıvı yağı, tuz ve şekeri ekleyip karıştırın ve yavaş yavaş un ilave ederek yumuşak bir hamur yoğurun Ben 9 su bardağı un kullandım Üzerini streç filmle örtün ve 3040 dakika kadar mayalandırın
Unlu bir tezgaha hamuru alın ve 12 eşit parçaya bölün Hamur parçalarını tek tek alıp havasını alın ve beze yapın Bezenizi hafif unlayın
Kalın yorgan ipliğinden 1,5 metre kadar kesin Ortasına hamur bezenizi koyun,*resimdeki gibi sıkmadan bağlayın 1 tepsiye 6 tane olacak şekilde 2 tepsi hazırlayın 2 tepsiyi de hazır ettiğinizde ilk tepsinin tepsi mayası elmiş olacaktır İlk tepsiyi 180 derece fırında 2030 dakika kızarana dek pişirin İlk tepsi pişerken de 2 tepsinin mayası gelmiş olur ve 2 tepsiyi pişirirsiniz
Balkabağı şekli için 2 bir seçenekte, yaptığınız bezeyi elma dilimleyici üzerine hafifçe basıp tepsiye koyun ve bıçakla dilimlerini belli edin
Tadı çok merak ediliyor, tadı aynı ekmek gibi Kesinlikle kabağın tadı hissedilmiyor Rengi turuncu ve lezzetli bir ekmek oluyor Denemenizi şiddetle öneririm Afiyet olsun
*

Üst Alt