Son Konu

Barbi bebek ve CHP- can dundar

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Barbi bebek ve CHP can dundar Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifBarbileri bilirsiniz Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifTakriben 30 santim boyundaki bir plastik bebek, yüzündeki yapay gülümsemeyle yeryüzünün dört bir yanına nice küçük kızın çocukluğunu paylaşmıştır Dünyaya dağılmış 10 milyonlarca Barbi, yüzmilyonlarca giysisiyle kimbilir kaç dingilyon genç kızın ergenliğinde iz bırakmıştır Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifAlvin Toffler, 1970'lerde yazdığı Şokadlı kitabında Barbi bebeklerle ilgili şok edici bir gelişmeye dikkat çekti Bebekleri üreten firma o yıllarda eskisine kadar daha ince ve gerçek kirpikli bir modeli piyasaya sürmüştü Yeni Barbi insana daha çok benziyor, beli de bükülüp, dönebiliyordu Şirket, yeni bebeği pazarlarken, ufak kızlara bir çağrı yaptı ve eski bebeklerini getirenlere, yeni bebeklerin oldukça düşük fiyattan verileceğini duyurdu Bu çağrı üzerine Batı'da milyonlarca minik kız, eski Barbi'sini kapıp oyuncakçılara koştu ve sevgili bebeğini yenisiyle değiştirdi Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifAma onların anneleri, hatta anneanneleri, çocuklukları her tarafında tek bir bebeğe sıkı sıkı sarılıp yatmışlar ve parçalanıncaya dek da ondan ayrılmamışlardı Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifToffler, yeni kuşaktaki bu tutum değişikliğini dramatik bir gelişmeolarak niteliyor ve günümüzün tüketim toplumunda insanların nesnelerle olan ilişkilerinin artan bir şekilde büyüyen bir geçicilik kazandığına uyarı çekiyor Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifBu kullanattoplumu olmaya zorlandığımızdan beridir kültürel bir bozulma yaşıyoruz Bayramlarda armağan edilen kenarı işlemeli, kar rengi mendiller, kağıt peçetelere yenik düştü düşeli, nesnelerle kalıcı ilişkiler kurmakta zorlanıyoruz Bugün artık defilelerde kağıttan gelinlikler sergileniyor En özel günlerimizin hatıraları, buruşturulup, atılabilir birer nesneye dönüştürülüyor Çeyiz sandıklarındaki naftalin kokusu, yerini, ağır bir sentetik tadına terkediyor Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifBilinçaltımızı temizliyor, belleğimizi yitiriyoruz Son seçimde en çok oy bölge partiler az önce çocuk denecek yaştalar Birileri eski partilerimizi yenileriyle değiştirirken, hiç ses çıkarmadık çünkü Bundan Böyle hiçbir partiye aidiyet hissiyle ast değiliz Her seçimde parti değiştirmekten çekinmiyoruz Kamuoyu yoklamaları halen kararsızların en büyük seçmen kitlesini oluşturduğunu gösteriyor Yüzergezeroylar patlama yapıyor Tıpatıp gelip geçici ilişkiler, kanaldan kanala zıplayan izleyiciler, skorlara göre takım değiştiren taraftarlar gibi Bugünlerde yalnızca promosyon kampanyasına bakarak gazetesini değiştiren onbinlerce insan var Verilen kuponun cömertliğine kadar şu veya bu gazeteyi tercih ediyorlar Her sabahtan gözünü benzer gazeteyle ve sevdiği yazarlardan gelen mektuplarla açan okur tipi can çekişiyor Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifHangimizin doğduğu konut hala ayakta? Kaçımız doğup büyüdüğümüz kentin hoyratça yıkılıp dökülmesinden sıkıntılı oluyoruz? Bir De nasıl olup da dert ortağı olduğumuz bir kentin iki taraflı anılarını bir kalemde silip, bir kağıt havlu gibi buruşturup atarak, yeni kentler peşine düşüveriyoruz? Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifYalnızca bir kültürü değil, bir iki taraflı geçmişi de kullanıp atmakta bir an kararsızlık göstermiyoruz Paylaşılan acılar, yaşanan sevinçler, anılarla yüklü evler, bürolar, derhal kutulara doldurulup, uzak kentlerin kimliksiz adreslerine taşınabiliyor Kitlesel bir bellek yitimi, modern çağın en yaygın hastalığı haline geliyor Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifArtık sadece nesnelerle yok, birbirimizle de gelip geçici ve kolay vazgeçilir ilişkiler kuruyoruz, insanlar da duygusal bağlarından arınıyor, kullanılıp atılabilir nesnelere dönüşüyor Taşıyıcı analıkin keşfi ile insanoğlunun son aidiyet duvarı da yıkılıyor Anneler para karşılığı rahimlerini kiraya verip, doğurdukları çocuklarını başkalarına devredebiliyorlar İnsanlık uzayın derinliklerine sokuldukça, insanlıkyerin dibine yaklaşıyor Vefa, bundan böyle sadece eski bir semtle, kuytuda bir bozacının adını çağrıştırıyor Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifBense bebekliğimin ilk patiklerini hala, annemlerin, battal tahta radyosunun üzerinde koruyor olmanın çocuksu keyfini sürüyorum Evimizin salonunda duran anneannemin çeyiz sandığının üstünü dantelli beyaz örtüler süslüyor Hayatımın ilk oyuncaklarını, umarsızca oğlum için saklıyorum Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifDoğduğum evin demin yıkılmamış oluşu dürüst içe ruhumu okşuyor Doğup büyüdüğüm kente ve onun bende bıraktığı derin anılara sıkı sıkıya sarılıyorum Biliyorum ki Ataol Behramoğlu'nun dediği gibi Bir kenti bırakırken, alışıldık şeydir, bir sevgiliyi de bırakmak Ortak bir maziyi paylaşmanın tadını hiçbir istikbal vaadine feda edemiyorum Değişik büroların, terkedilmiş sevdaların, yitirilmiş aklıselimlıkların hüznünü yaşıyorum Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifBu yüzden, böylesine bir bellek yitimi çağında 70 takvim bir partinin siyasal yaşama ve toplumun belleğine dönüşünden de tuhaf bir sevniç duyuyorum İçi ne değin boşaltılmış olursa olsun, dün kapatılırken ne dek kimsesiz ve sahipsiz bırakılmış olursa olsun, o partinin reenkarnasyonuheyecanlandırıyor beni Düne ait, terkedilmiş, kullanılıp atılmış ne varsa onların sancısını çekiyorum Yitirilmiş bir toplumsal mazinin ağıdını yakıyorum Tüketime dolu bir toplumun, yıllar sonradan anılarını aramak için yollara koyulacağı günü düşlüyorum Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifYitik kentlerde geçmişini kovalayan yaşlılar gibi, kiralık annelerin gün gelip, bebeklerinin izini süreceğine inanıyorum Eski partilerin, vazgeçilmiş gazete*lerin, unutulmuş sevdaların, terkedilmiş kentlerin, kullanılıp atılmış ilişkilerin gün gelip hafızalardan fırlayarak hesap soracağını sanıyorum Dünün minik kızlarının, çocukken iade ettikleri eski bebekleri için yıllar sonradan gözyaşı döktüklerini görüyorum Arial,Helvetica,Verdana, Sans SerifSeviniyorum  

Üst Alt