Son Konu

Bayat Ekmekten Bazlama (Sıkma)

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Bayat Ekmekten Bazlama (Sıkma) Tanımı İçin Malzemeler

• Yarım bayat ekmek
  • 2 yemek kaşığı zeytin yağ
  • 1 çay kasığı kuru maya
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • Aldığı kadar un
Sıkma iç harcı için :
  • Peynir
  • Tereyağ

Bayat Ekmekten Bazlama (Sıkma) Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Önce bayat ekmeğimiz biraz suda ıslatıp biraz bekletiyoruz yumuşaması için.
  2. Yumuşayan ekmeklerimizin suyu fazla olduğu için bir kısmını döküyoruz.
  3. Ekmeğin bulunduğu kapta yaklaşık bir su bardağı kadar su kalacak halde suyunu boşaltıyoruz.
  4. Islanan ekmeklerimizi elimizde güzelce eziyoruz.
  5. Tuz ,maya(ıslanan ekmeğin içinde kendi mayası olduğu için annemin tabiri ile meczubu tutmaması için çok az ölçüde maya kullanıyoruz o yüzden hamurun mayalanmasını beklemeye gerek yok )
  6. Zeytinyağ ve unumuzu denetimli bir formda ekleyerek hamurumuzu yoğuruyoruz ( hafif katı olcak hamur içerisinde ekmek olduğu için biraz beklediğinden cıvıldığı için biz biraz sert bir hamur yapıyoruz ).
  7. Hamuru dinlenmeye bırakıyoruz yaklaşık 10 dakka kâfi isteyen geceden de hamuru yoğurup sabahta açabilir tercih size kalmış.
  8. Dinlenen hamurumuzu un serpilen tezgaha alıp oklava ile ince bir biçimde açıp ısınan tavada gerili onlu pişirilir.
  9. Sıkma yapmak istersek pişen bazlamların içine tereyağ ile yağlayıp ,arasına peynir koyduktan sonra rulo yapıp sıkılır.
Yapanlara şimdiden afiyet olsun ❤️.

Ben bu hamur her vakit dolabımda bulunduruyoruz ekmek almadığımız için oğluma her gün bir tane bazlama yapıyorum bu hamur bana bi kaç gün gidiyor ,sizler de hamurunuz fazla geldiğinde dolabınızda bekletebilirsiniz. Umarım sizlerde bizim üzere beğenirsiniz .

Bayat Ekmekten Bazlama (Sıkma) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt