Son Konu

Beklediğimiz Indie'ler - Backbone

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

[ Haftalık Beklediğimiz Indie'ler köşemizde takip listemizde olan ve çıkmasını sabırsızlıkla beklediğimiz indie oyunları ilgi alımlı beş hususta tanıtmaya çalışıyoruz. ]

Steam’de yeni çıkacak oyunları araştırmak hobim haline geldi sanırım. Canım sıkıldıkça beni heyecanlandırabilecek neler var göz atıyorum, kendime ufak maceralar arıyorum. Backbone da bunlardan birisi oldu. Hâlihazırda yayında olan demosunu da denedikten sonra bekleme listeme hemencecik alıverdim kendisini.

backbone5.jpg

> Backbone bir 2D, point-and-click macera oyunu. Fakat standart point-and-click imalatlarının tersine keşfetmeye ve saklılığa de dayalı. Yani yalnızca fare ile nesnelere tıklayacağımız bir oyundan fazla yan konum saklı giderek, yan bölge de ufak bulmacaları çözerek kentte gezeceğimiz bir oyun olacak.

> Howard Lottor isminde bir rakunu denetim edeceğiz oyunda. Kendisi, müşterilerin isteklerini para karşılığında gerçekleştiren kişisel bir detektif. Fakat o yalnızca işini yapan, ruhsuz rakunlardan değil. Sistemin eşitsizliğini ve otoriter rejimin siyasetlerini da dert eden bir rakun. Fakat ne var ki inceleyeceği davalar onun bu fikirlerini tekrar düşünmesine sebebiyet verecek. 

backbone_1.gif

> Backbone, her şeyiyle noir temalı distopik bir Vancouver’da geçiyor. Yapımcı EggNut, Kanada’nın batısında bölge alan kenti oyuncuya yansıtmak için gerçek yerküredeki birtakım mekanları oyuna yansıtmış durumda. Yalnızca mekanlarla da yetinmeyip kentte kıymetli yan tutan jazz müziği de oyunun ana müzik çeşidi haline getirmiş durumda. Bu da noir atmosferli bir oyunun temasına çok münasip olmuş.

> Oyunun görsellerinden ve demosundan da kolaylıkla anlayabileceğiniz üzere çok güçlü bir atmosfer bizi bekliyor. Kendisi büsbütün 2D olsa da kent dizaynından ötürü 3D üzere hissettiriyor. Kentteki öbür hayvan dostlarımızla da bol bol etkileşime gireceğiz, ki diyaloglar detektiflik yaptığımız bir oyunda hayati kademede kıymetli. CRPG oyunlarından esinlenerek oluşturulan diyalog yapısı nispeten dallanabilen bir halde yapılıyormuş. Bu da tekrar oynanabilirliği arttıran bir durum.
backbone_4.jpg
backbone_3.jpg
> Bir Kickstarter girişimi Backbone. 63 bin Kanada dolarlık amacını 22 bin çokça vererek 95 bin dolarla başarılı bir biçimde tamamlamış. Yekun altı kimseden oluşan ekip nisan ayında demoyu oyunculara sunmayı başardı ve hayli hoş icmaller aldı.     

BACKBONE

Çeşit: Macera

Platform: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

Imalat: EggNut

Dağıtım: EggNut

Çıkış Tarihi: 2020

Üst Alt